Тваринництво

Корови з ознаками кетозу після отелення мають триваліший сервіс-період

Корови з ознаками кетозу після отелення мають триваліший сервіс-період

Для зниження ризику кетозу в корів після отелення у передотельний період треба підтримувати споживання корму в пізньому сухостої і не допускати надмірної перегодівлі наприкінці лактації та всього сухостійного періоду.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Раціон корів складають, зважаючи на оцінку вгодованості (BCS) не вищу за 3,5. Корови з  вгодованістю 4 бали чи більше, споживатимуть менше корму перед отеленням і будуть схильні до жирової дистрофії печінки й кетозу після отелення.

Дослідження в Університеті Міннесоти показали, що корови з BCS вищим за 3,5 і які виробляють понад 7,5 л молозива, мають вищий ризик розвитку кетозу.

Програми годівлі корів раннього і пізнього сухостою розробляють так, аби забезпечити досить високе споживання сухої речовини в період пізнього сухостою. Тобто мінімізують падіння споживання сухої речовини протягом останнього тижня тільності для зменшення ризику кетозу після отелення.

Раціони перед отеленням містять корми з високою концентрацією клітковини та забезпечують адекватну, та не надмірну кількість енергії. Зниження споживання на 20% чи більше перед отеленням може підвищити рівень неетерифікованих жирних кислот (НЕЖК) у крові. Як наслідок, значно збільшується ймовірність ожиріння печінки та кетозу.

Після отелення вироблення молока суттєво зростає, а корови не можуть споживати достатньо енергії для підтримання продуктивності, що призводить до негативного енергетичного балансу. У результаті корови мобілізують жирові відкладення, щоб підтримувати енергію для виробництва молока і відновлення після отелення, а це вже вдруге (вперше – перед отеленням) підвищує рівень НЕЖК у крові та різко знижує BCS. Коли НЕЖК перевершують здатність печінки метаболізувати їх, виникає надмірне навантаження кетоновими тілами (частково окисленими жирними кислотами), що зрештою погіршує ситуацію з кетозом.

Клінічний кетоз у молочних корів негативно позначається на пікових надоях. Якщо в них нижчий надій на піку лактації, це негативно вплине на загальну молочну продуктивність протягом усієї лактації.

Кетоз також порушує споживання сухої речовини після отелення, що пришвидшує втрату вгодованості й негативно впливає на репродуктивну функцію. Корови з ознаками кетозу після отелення мають триваліший сервіс-період.

Навіть після того, як на фермі вирішать питання щодо годівлі корів, усе одно в деяких тварин може бути високий рівень кетонів у крові. Але вони можуть бути високопродуктивними за правильної організації менеджменту.

Як повідомлялося, коровам бажано забезпечити міжотельний інтервал у межах 400 діб.