Тваринництво

Кормові ензими збільшують уміст обмінної енергії у кормі для свиней на 5-8%

Основним джерелом енергії для комбікормів свиней є злакова зерносуміш із кукурудзи, ячменю, пшениці, тритикале, вівса або побічних продуктів їх переробки.

пише журнал The Ukrainian Farmer.

Оптимальний розмір частинок подрібненого зерна для відгодівельного молодняку – 0,8-1,4 мм. До того ж частка дрібної фракції менша за 1 мм має становити не більше як 20%. Дрібний помел утворює в роті тварин крохмальний клейстер, а зерно грубого помелу знижує їхню продуктивність на 15-20%.

Для підвищення енергетичної цінності комбікормів бажано використовувати тваринні жири або рослинні олії. Важливим технологічним заходом, що дає змогу покращити перетравність, а отже, і вміст клітковини й обмінної енергії, є плівки зерна. Зменшення на 1% умісту клітковини збільшує перетравність органічної речовини на 1,2-1,6%, за відділення плівок уміст обмінної енергії в ячмені зростає з 12,8 до 14 МДж/кг, у вівсі – з 11,1 до 14 МДж/кг.

Зерно злакових містить важкоперетравні некрохмалисті полісахариди (целюлоза, β-глюкани, арабіноксилани тощо), що здатні розщеплюватися в шлунково-кишковому тракті за допомогою кормових ферментних препаратів. Унесення кормових ензимних препаратів із целюлазною, β-глюканазною й ксиланазною активністю підвищує перетравність органічної речовини та збільшує вміст обмінної енергії на 5-8%.

Екзогенні ензими втягують у травний процес ті поживні речовини, на які не впливають природні ендогенні ферменти, й таким чином пришвидшують і підвищують перетравність кормів.

Ефективність покращення засвоюваності кормів за допомогою ензимів полягає в руйнуванні клітинних стінок рослинної сировини, що робить її доступною для впливу травних соків. Додавання екзогенної фітази в комбікорми для свиней різко підвищує рівень доступності не лише фосфору, а й кальцію, цинку та білків.