Кліщі спричиняють у ВРХ виснажливі хвороби
Кліщі завдають значної шкоди великій рогатій худобі. Так, саркаптоз спричиняє кліщ Sarcoptes bovis, який прогризає горизонтальні й вертикальні ходи в шкірі тварин, руйнуючи капіляри шкіри та порушуючи її основні функції.
Продукти метаболізму кліщів і їхні токсини призводять до інтоксикації організму, його виснаження. Якщо ураження переходить у хронічний процес, спостерігаються такі симптоми: шкіра потовщується і тріскається; навколо очей, губ, носа з’являються вузликові утворення. Ураження вкриті лусками сірого кольору, які згодом переходять на боки та спину.
Тварини постійно розтирають уражені місця, внаслідок чого утворюються запальні гнійні рани. Якщо вчасно не вдатися до відповідних заходів, тварини можуть загинути.
Псороптоз спричиняють кліщі родини Psoroptidae. Характерним для цього захворювання є запалення шкіри, випадіння шерсті, свербіж, зниження надоїв, схуднення, відставання в рості й розвитку молодняку. Збудника можуть переносити гризуни, комахи й обслуговчий персонал. Кліщ паразитує на шиї, боках і спині ВРХ.
Ще одна небезпека від кліщів – коростяне захворювання хоріоптоз. Воно супроводжується свербіжом, екземоподібними змінами шкіри, утворенням товстої кірочки та випадінням шерсті. Локалізуються у корів у ділянці вимені, кореня хвоста та стегон.
Демодекоз у ВРХ часто переходить у хронічний перебіг. Хвороба загострюється у весняно-літній період. На шкірі голови, шиї, грудей, боках і спині формуються горбки розміром 2-10 мм, з яких виділяється сукровиця чи густий білий уміст. Також розвивається дерматит, шкіра тріскається, а шерсть випадає. Як наслідок тварини значно втрачають у вазі, що, своєю чергою, супроводжується втратою молочної продуктивності.
Нагадаємо, двічі на рік необхідно обробляти місця скупчення комах-шкідників інсектицидами.