Тваринництво

Деякі метали можуть ефективно боротися з бактеріальними інфекціями у птиці

Засоби з вираженою протимікробною дією, альтернативні антибіотикам, можуть ефективно боротися з бактеріальними інфекціями. Зокрема, деякі метали допомагають боротися з бактеріями. Найяскравішим прикладом такого впливу є мідь.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Колись у лікарнях ручки дверей були мідними, бо висіви мазків із залізних поверхонь давали суттєво більший ріст бактеріальних колоній, ніж із мідних поверхонь.

У 2008 році Агентство з охорони навколишнього середовища США офіційно визнало мідні поверхні бактерицидними. Особливо виражена дія міді проявилася проти метициліну – стійкого штаму золотистого стафілокока. У 2009 році була виявлена роль міді в інактивації вірусу грипу А/H1N1.

Бактерицидна дія міді полягає в тому, що її іони Cu2+ зупиняють ферментативний процес синтезу амінокислот бактеріальної клітини. Це підвищує проникність стінки бактеріальної клітини і, відповідно, знижує її життєздатність. Крім того, мідь стимулює імунну відповідь, має сильні фунгіцидні властивості. Вважається навіть, що мідь краще знезаражує воду, ніж срібло.

Ще один мікроелемент, який заслуговує на особливу увагу, – цинк. Він насамперед виступає у ролі коферменту в багатьох процесах обміну речовин, зокрема стимулюючи діяльність імунної системи. Біологи також дослідили згубну дію цинку на пневмокок (Streptococcus pneumonia).

Цинк, взаємодіючи з транспортним білком, не дає бактеріальній клітині засвоювати марганець, необхідний для її життєдіяльності.

Форма, в якій мідь чи цинк потрапляють в організм, також важлива з огляду на інтенсивність засвоєння мікроелемента в кровотік, особливо для птиці, яка страждає на синдром мальабсорбції чи росте. З усіх наявних сполук мікроелементів найкращими для засвоєння організмом є хелатні сполуки.

Як повідомлялося, ФАО опублікувала новий План боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів.