Тваринництво

Біоритми корів впливають на кількість і якість молока більше, ніж вважалося

Кількість і якісний склад виробленого коров’ячого молока більшою мірою залежать від внутрішніх річних біологічних ритмів тварин, ніж уважалося дотепер, і не менше, ніж від чинників навколишнього середовища, таких як температура й вологість.

Таких висновків дійшли американські вчені на основі ґрунтовного наукового аналізу виробничих записів молочних стад по всіх США з хронологічною глибиною більше ніж за 10 років.

Розуміння й урахування механізмів біологічних ритмів корів дозволяють фермерам краще й ефективніше розробляти стратегії управління виробничим процесом, зазначають науковці.

Наприклад, вони встановили, що максимальна жирність молока і концентрація білка в ньому спостерігаються в зимові місяці, коли дні коротші. Влітку, коли дні найдовші, ці показники, навпаки, є найнижчими.

«У середньому вихід молока досяг найвищого рівня у квітні; концентрація жиру та білка – у лютому; концентрація жиру – в січні, а концентрація білка – в грудні», – стверджує керівник дослідження Ісаак Сальфер.

Дослідження спонукає до думки, що корови мають передбачувані зміни у фізіології, що приводить до регулярних змін у виробництві молока, додає він. Це змінює усталені уявлення про сезонні зміни у виробництві молока, що залежать не від реакції тварин на умови навколишнього середовища, а насправді пов’язані з фізіологічним річним біоритмом корови.

Інші дослідження показали, що вироблення молока у корів залежить від фотоперіоду. Отже, будь-яка зміна кількості денного світла протягом доби впливає на такі види ритмів подібно до того, як зміни фотоперіоду викликають щорічні ритми в дикій природі.

Виявлені вченими сезонні закономірності коливань у молочній продуктивності та якісних показниках молока мали також географічну залежність, тобто відрізнялися в північних і південних регіонах США. Тому говорячи про Україну, слід також брати до уваги географічний чинник.

Як повідомлялося, корови негативно реагують на різкі перепади температури.