Бетаїн може бути донором метильних груп на метаболічному рівні
У раціонах птиці зазвичай міститься значний запас метіоніну, щоб уникнути зниження продуктивності за підвищеної потреби в метильних групах. Бетаїн може взяти на себе цю роль і стати своєрідним буферним запасом.
Про це у журналі «Наше птахівництво» пише д-р Бернхард Ландвер, головний спеціаліст із годівлі компанії Biochem.
Трансметилювання – це ключовий процес ендогенного синтезу життєво важливих речовин. Попит на трансметилювання непостійний і часто недооцінюється, зауважує експерт.
Метильні групи не є незалежними молекулами, вони завжди – частина більших з’єднань.
У метилуванні метіонін відіграє центральну роль, оскільки S-аденозилметионін (SAM) віддає метильні групи й перетворюється в гомоцистеїн. Він може бути необоротно перетворений в цистеїн або реметильований в метіонін, якщо доступний донор метильної групи, щоб уникнути накопичення цитотоксичного гомоцистеїну.
Бетаїн доставляє цю метильну групу через фермент BHMT (бетаїн-гомоцистеїн-метилтрансфераза). Високий рівень бетаїну може безпосередньо збільшити трансметилювання, оскільки це основний шлях бетаїну в метаболізмі.
Навпаки, холін виконує інші основні функції. Перш ніж діяти як донор метильних груп, він повинен пройти двоступеневе окислення. Через це холін має нижчу ефективність у збільшенні доступності метильних груп.
Після доставляння першої метильної групи диметилгліцин і монометилгліцін переводять інші метильні групи в цикл ТГФ (тетрагідрофолату). Нарешті бетаїн перетворюється в гліцин і збільшує доступність гліцину й серину.
Ці амінокислоти взаємозамінні й не є незамінними. Але є багато доказів того, що вони стають обмежувальними для високопродуктивних тварин, які отримують раціон із низьким умістом сирого протеїну.
Гліцин необхідний для синтезу жовчної кислоти, кератину і сечової кислоти. Він також входить до складу ендогенного антиоксиданту глутатіону.
Одна з функцій серину – участь у перетворенні гомоцистеїну в цистеїн – прямий зв’язок із циклом метилювання.
Метильні групи потрібні для таких процесів:
– синтез ДНК/РНК і регуляція активації гену шляхом метилювання;
– синтез білка і відновлення тканин;
– детоксикаційна й імунна функції;
– синтез адреналіну, карнітину і креатину;
– синтез фосфатидилхоліну (лецитину) з фосфатидилетаноламіном.