Тваринництво

«Аграрна компанія 2004» практикує ранню й планову діагностику маститу у ВРХ

«Аграрна компанія 2004» практикує ранню й планову діагностику маститу у ВРХ

В «Аграрній компанії 2004» (Хмельницька область) вважають, що до проблеми маститу в корів потрібно підходити системно й комплексно – так її масштаби можна значно зменшити.

У 2022 році господарство реалізовувало близько 9 тис. л молока екстраґатунку на фуражну корову – а це один із показників системної роботи з профілактики маститів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Утримання корів у шести відділках «Аграрної компанії 2004» здебільшого прив’язне, але дотримання чистоти в приміщеннях з якісною солом’яною підстилкою та доступом корів до кормів і води – у пріоритеті.

Якісний догляд за поголів’ям доповнює система ветеринарного контролю.

«На наших підприємствах організовано систему ранньої та планової діагностики маститу, – зазначив директор департаменту молочного скотарства компанії Богдан Баб’яр. – На одному відділку встановлено доїльну залу, на решті – молокопроводи. Щодня первинну діагностику проводять оператори машинного доїння: здоюючи перші цівки, вони спостерігають, чи є видимі зміни в молоці кожної корови. Якщо бачать такі зміни, повідомляють ветлікаря, який вживає відповідних заходів».

Щомісяця у рамках планової діагностики молоко кожної тварини перевіряють на вміст соматичних клітин та їхню кількість.

«З твариною починаємо працювати, коли є понаднормове збільшення клітин на 100 тис./мл. Більшість господарств так не працюють – чекають, коли кількість клітин значно перевищить цей показник, – наголосив Богдан Баб’яр. – Натомість таким чином ми не допускаємо переростання маститу з субклінічної форми в клінічну».

Окрім того, у компанії дійшли висновку: чим менше соматичних клітин у молоці, тим більше в ньому лактози, що поліпшує смак молока – воно стає значно солодшим.

«У цьому ми переконалися, коли відбирали молоко корів для пастеризації та подальшого його продажу через молокомати, – зазначив Богдан Баб’яр. – У такому молоці кількість соматичних клітин не перевищувала 200 тис./мл. А для молока екстраґатунку норма – 400 тис. клітин/мл».

Нагадаємо, лікування маститу корів може обійтися у $196-246.

Довідка

«Аграрна компанія 2004» утримує близько 5,5 тис. голів ВРХ, із них 2,7 тис. голів – основне стадо. Середній надій молока на корову – 28 л.