Тваринництво

АЧС у Німеччині: якими будуть наслідки для України та світу

16 липня у Німеччині зафіксовані перші спалахи африканської чуми свиней (АЧС) на у свиногосподарствах у регіоні Бранденбург, західна Німеччина. До цього випадки АЧС у країні реєстрували лише в дикій фауні – загалом 1267.

Незважаючи на це, Німеччина зазнала експортної ізоляції (за межі ЄС) і втратила такого важливого імпортера, як Китай, повідомляє асоціація «Свинарі України».

Така ситуація стала трігером скорочення поголів’я свиней у Німеччині: у травні 2021 року зафіксована найнижча чисельність за останні 10 років – 24,6 млн голів. Аналітики зазначають, що негативна динаміка збережеться.

Німеччина не запровадила зонування, а випадки АЧС у промисловому секторі свідчать про погіршення епізоотичної ситуації й ослаблення контролю за нею. Як це вплине на глобальну мапу свинарства?

Посиляться позиції країн, що експортують свинину до Китаю, зайнявши звільнену Німеччиною нішу, – насамперед Іспанії та США. При цьому, якщо спалахи АЧС і надалі фіксуватимуть в промисловому секторі, Німеччина може втратити навіть ринки збуту в межах ЄС, куди постачала свинину з вільних від АЧС регіонів.

Українським імпортерам також не варто очікувати поставок свинини з Німеччини найближчим часом. Хоча до вересня 2020 року, коли був зафіксований перший спалах АЧС, країна була серед найбільших експортерів свинини до України. Наразі її місце посіли Данія та Польща. Поставки свинини з Німеччини офіційно заборонені, допоки український компетентний орган не визнає зонування, впроваджене в країні.

Так само триватиме заборона на транзит свиней територією Німеччини для переміщення до України. Це значно ускладнює/здорожує логістику поставок племінних свиней з-за кордону, насамперед із Данії.

Однак правила не мають винятків: заборона поширюється не тільки на поставки племінних свиней із нуклеусів у Німеччині, свинини та продукції свинарства, а й на транзит живих тварин територією країни.

«Свинарі України» радять враховувати цей аспект господарствам, які планують закупівлю ремонтного молодняку свиней за межами України.