Техніка

Зменшення краплі підвищує ефективність обприскування, - фахівець

Історія малооб’ємного внесення почалась ще в минулому сторіччі. І наразі є світовий досвід того, що такий спосіб обробки посівів є досить ефективним. Із ним забезпечується економія води, покращується екологічна ситуація, оптимізується загалом процес обприскування. Зокрема, такий ефект досягається завдяки невеликому розміру крапель.

Про це розповів співзасновник сервісної компанії Drone Agronom Ярослав Федоришин під час вебінару «Особливості використання дронів-обприскувачів при обробці зернових, олійних культур, в садівництві та ягідництві».

«Зазвичай наземні обприскувачі працюють із розміром краплі 300 мікрон. Це дозволяє нам з 1 л розчину зробити 75 млн крапель. Так, на 1 см2 припадає менше однієї краплі такого розміру. Коли ж ми робимо краплю розміром 150 мікрон, то розмір частки зменшується вдвічі, а кількість часток збільшується у 8 разів. Таким чином з 1 л розчину ми отримуємо 6 крапель на 1 см2. А якщо ми вносимо з нормою 5 л/га, то маємо вже до 30 крапель на 1 см2. Це більш, ніж достатньо для ефективного внесення», – пояснює Ярослав Федоришин.

Крім того, крапля розміром 150 мікрон має чимало переваг. Зокрема, така крапля не розпадається, осідає на рослині одразу й дуже швидко поглинається. Це підвищує швидкість внесення й засвоєння препарату. А завдяки турбулентним потокам від гвинтів, краплі вносяться і під листя, і в глибину рослинності. Так, результат від обприскування набагато кращий, ніж коли працювати з великою нормою виливу і великими краплями (багато води стікає, що погіршує дію препарату, а також забруднює ґрунт).

Зменшити краплю нижче показника 150 мікрон можливо, але, за рекомендаціями Ярослава Федоришина, не варто:

«За високих температур, дуже дрібна крапля може висохнути, перш ніж долетить до рослини. Якщо ж є вітерець, то можливе знесення крапель. Тому важливо знайти баланс. І тут вже проявляється майстерність пілота, який відповідно до погодних умов підбирає розмір краплі. До речі, в роботі з дронами це дуже легко робити завдяки ротаційним розприскувачам – оператор просто пересуває повзунок на екрані телефону. Тобто, форсунки змінювати непотрібно».

Нагадаємо, назвали перспективний напрямок економії ресурсів під час обприскування.