Техніка

Дисковими лущильниками варто обробляти поле за великої маси бур’янів, - думка

Дисковими лущильниками варто обробляти поле за великої маси бур’янів, - думка

Від терміну збирання попередника та від стану ґрунту залежить система обробітку ґрунту під озимі культури. Оскільки сівбу озимих проводять на початку осені, услід за періодом високих літніх температур, то для отримання добрих сходів важливо накопичити й зберегти до сівби в орному шарі ґрунту 20–30 мм доступної вологи. Це і є основним завданням обробітку ґрунту під озимі культури.

Про це з посиланням на коментар д-р с.-г. наук Володимира Єщенко пише журнал The Ukrainian Farmer.

Також потрібно очистити ґрунт від насіння бур’янів, збудників хвороб і шкідників, нагромадити поживу в доступній для рослин формі й довести верхній шар ґрунту до сприятливого для сівби фізичного стану.

Найкраще це вдається зробити в полі чистого пару й після основного обробітку ґрунту — після збирання озимих на зелений корм. Ураховуючи, що більша частина насіння бур’янів із ґрунтових запасів може проростати в першу половину літа, то й система обробітку ґрунту у цей час має бути інтенсивнішою із застосуванням парових культиваторів, обладнаних боронами чи шлейфами. Закономірним є й те, що перші культивації мірою появи бур’янів виконують на дещо більшу глибину за наступні, доводячи їх до глибини загортання висіяного насіння озимих культур.

Збільшувати глибину культивації парового поля доводиться й за наявності на ньому багаторічних бур’янів. Неприпустимим є застосування дискових лущильників, які сильно пересушують верхній шар ґрунту й не забезпечують ефективної боротьби з багаторічниками. Таким знаряддям доводиться обробляти поле тільки за великої маси бур’янів, бо звичайні лапчасті культиватори забиватимуться масою бур’янів.

Однак допускати до такої забур’яненості поля ніколи не можна, тоді й відпаде потреба у дискових знаряддях. Не має бути й шаблону в системі літнього обробітку парових полів: у роки з більшою кількістю опадів за швидкого заростання поля бур’янами обробіток ґрунту може бути і частішим, і на дещо більшу глибину; а в посушливих умовах літа, коли є загроза втрати ґрунтової вологи через її випаровування, треба обробляти поле рідше і на меншу глибину.

Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що новий подрібнювач GrindStar поєднує в собі переваги мульчувача і штригельної борони.