Овочі-Ягоди-Сад

Як контролюють морквяну листоблішку

Для стримування листоблішки важливу роль грає сівозміна, живлення, дистанція до хвойних дерев. Для боротьби зі шкідником застосовують інсектициди на основі дельтаметрину та  біопрепарати на основі спорових бактерій.

Про це повідомляє журнал «Плантатор»

«По-перше, слід дотримуватися сівозміни, – радить Ганна Ткаленко, д-р с.-г. наук з Інституту захисту рослин НААН. – Моркву розміщують після культур, які рано звільняють поле й залишають ґрунт чистим від бур’янів. Кращими попередниками є бобові, огірок, кабачок, рання та середня капуста, цибуля, соя. Не слід висівати після пастернаку, петрушки, кропу й інших зонтичних, а також не рекомендується після столових буряків і картоплі. Моркву повертають на попереднє місце не раніше, як через 4 роки. Після збирання врожаю проводять глибоку зяблеву оранку, сівбу — в оптимальні строки, знищують бур’яни, вчасно прополюють та проріджують моркву для формування оптимальної щільності посіву. Своєчасно видаляють із полів рослинні рештки». 

Авторка наголошує про приділення уваги внесенню мінеральних добрив, оскільки морква характеризується високими темпами використання елементів живлення вже на початкових фазах росту. Крім макроелементів (азоту, фосфору, калію, кальцію), рослини моркви активно споживають із ґрунту й мікроелементи (бор, цинк, мідь, залізо, марганець). 

«У першій половині вегетації, коли інтенсивно наростає вегетативна маса рослин, морква потребує більше азотного й калійного підживлення, у період формування коренеплодів — внесення фосфорно-калійних добрив», – йдеться у статті.

Під час підготовки ділянок для селерових у ґрунт не вносять свіжий гній, оскільки він погіршує товарні якості коренеплодів.

Їх висівають тільки на другий рік після внесення органіки, на сонячних, добре провітрюваних ділянках з легкими ґрунтами. Оскільки імаго морквяної блішки зимує на хвойних деревах, посіви овочевих зонтичних культур розміщують на відстані не менше 3 км від насаджень хвойних порід.

«За перевищення ЕПШ морквяної листоблішки (тобто за умови заселення шкідником 7–15% рослин) застосовують інсектициди, – радить Ганна Ткаленко. – Наприклад, проводять два обприскування в період льоту імаго препаратами на основі дельтаметрину, 25 г/л, з нормою витрати 0,3 л/га. Останню обробку проводять не пізніше, ніж за 20 днів до збирання врожаю. Ефективний мікробіологічний препарат Бітоксибацилін на основі спорових бактерій (Bacillus thuringiensis) за норми витрати 8,0 л/га. Ним проводять 4 обробки упродовж вегетації з інтервалом у 10 днів за температури не нижче 18 °С. Якщо після внесення біопрепарату пройшов дощ, обробку повторюють».

Читайте також: Волинський фермер вирощує дуже солодку моркву