Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Овочі - Ягоди - Сад

Виробники картоплі наполягають на забороні всіх видів картоплі, крохмале- та картоплепродуктів із Росії

AgroTimes
Джерело:
AgroTimes
Поділитись:
Виробники картоплі наполягають на забороні всіх видів картоплі, крохмале- та картоплепродуктів із Росії

Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), що об’єднує понад 50 підприємств і В2В-компаній, які працюють у сегменті промислового картоплярства, надіслала Департаменту санкційної політики України лист- обґрунтування необхідності розширення санкційного списку товарів походженням із Росії за рахунок картоплі свіжої або охолодженої, борошно, круп, порошку, пластівців, гранул з картоплі, продукції борошномельно-круп’яної промисловості, солоду, крохмалі та інших продуктів переробки картоплі. 

За інформацією Асоціації, одна з транснаціональних компаній, що є учасником Європейської Бізнес Асоціації та УКАБу, звернулася до Міністерства розвитку економіки, продовольства та сільського господарства України, через це громадське об`єднання з проханням не поширювати санкції на картоплю свіжу або охолоджену в частині «насіннєва картопля».

УАВК категорично проти подібного пом`якшення, оскільки воно вкрай негативно позначиться на функціонуванні внутрішнього ринку України.

1.  В Україні розроблено і підготовлено до прийняття Державну програму з розвитку промислового картоплярства на 2021-2025 рр. Одним із найважливіших завдань Держпрограми є розвиток сертифікованого промислового насінництва картоплі, яке має вирощуватися винятково з якісного насіннєвого матеріалу, що має відповідні документи від компаній-оригінаторів. Насіння картоплі походженням із РФ третій рік поспіль не може пройти реєстрацію в Україні через відсутність стійкостей до вірусів. Низка промислових господарств, які спробували його вирощувати в останні два сезони, залишилися незадоволеними ним саме за карантинними показниками. 

2.  Із моменту оприлюднення інформації про розробку Держпрограми в сегменті сертифікованого насінництва картоплі спостерігається позитивна динаміка. Якщо 2019 року в Україні діяло 17 сертифікованих насінницьких господарств, то 2020 року вже 27. В разі запровадження Держпрограми, сподіваються на ще кращі результати і нарощення за 5 років виробництва сертифікованого насіння до 210 тис. т, чого вистачить для розширення промислових виробничих площ картоплі до 70 тис. га (наразі, за держстатистикою, маємо 13,6 тис. га) – критичного розміру площ, яких достатньо для забезпечення продовольчої безпеки України. Держава не потребуватиме насіння картоплі, вирощеного в РФ.

3.  У Держреєстрі сортів, рекомендованих до вирощування в Україні, зареєстровано понад 170 сортів картоплі. Держреєстр постійно оновлюється і розширюється. Його асортименту цілком достатньо для задоволення поточних запитів виробників у будь-яких видах картоплі – продовольчої, чипсової, крохмальної та на фрі.

4.  Транснаціональна компанія, яка наполягає на ввезенні насіння картоплі РФ, мала б активніше дбати про розвиток власної сировинної бази не лише в частині вирощування сировини картоплі, а й насіння, чим сприяла б детінізації та прогресу українського картоплярства. Власне, саме за таким принципом працює упродовж десятиліття компанія Mondolez Ukraine, яка до того ж облаштувала для власних потреб лабораторію з перевірки насіннєвої картоплі на базі Інституту картоплярства НААН і допомогла вітчизняним науковцям запозичити інноваційний європейський досвід.

5.  Якщо будь-якій транснаціональній компанії бракує насіння картоплі, вона завжди може звернутися по допомогу до працюючих в Україні представництв європейських селекційних компаній, або їхніх  штаб-офісів, які готові докласти всіх зусиль у допомозі в розвитку переробної галузі в Україні.

6.  Запровадження квоти на поставки насіння картоплі з РФ також не є варіантом, оскільки це створить передумову для надходження в Україну і товарної картоплі, і картоплі на переробку. 3 тис. т насіння вистачить для засадження 1 тис. га промислової насаджень, чого в разі наявності карантинних організмів достатньо для зараження картопляних полів по всій Україні.

7.  Усі необхідні сорти картоплі, які начебто необхідні транснаціональній компанії для імпорту з РФ, вирощуються в ЄС, звідки їх після завершення сортовипробування можна імпортувати. У цій ситуації українські виробники можуть бути упевненими не лише в високій якості насіння, а й відсутності карантинних організмів.

Українські виробники промислової картоплі активно інтегруються в ЄС, гармонізують європейське законодавство до українських реалій, опановують механізм встановлення вільних ділянок. Будь-який рудимент, що пов`язує Україну з РФ, може бути негативно сприйнятий європейською спільною при вирішенні відкриття ЄС-ринку для української картоплі. 

Джерело:
AgroTimes

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ