Овочі-Ягоди-Сад
Головне:
Овочі-Ягоди-Сад

Вчені з’ясували, чому дерева ростуть ночами

Вчені з’ясували, чому дерева ростуть ночами

Міжнародна дослідницька група під керівництвом Романа Цвайфель з Швейцарського федерального інституту досліджень лісу, снігу і ландшафту з’ясувала, що дерева ростуть переважно вночі, бо  повітря у цей час вологіше, повідомляє журнал New Phytologist.

Біологи проаналізували дані, які отримували 8 років з 170 дерев 7 поширених видів. Рослини були розташовані в 50 точках по всій Швейцарії. В результаті вчені зібрали приблизно 57 мільйонів одиниць даних. Досліджувані ділянки входять в програму TreeNet, яка безперервно вимірює радіус стовбурів дерев за допомогою високоточних точкових дендрометрів. І паралельно збирає інформацію про сухість повітря і ґрунту в швейцарських лісах з 2011 року.

Дослідження показало, що швидкість росту дерева варіюється протягом доби. Стовбур може зменшуватися і розширюватися в діапазоні від одного до п’яти мікрометрів в годину.

Крім того, вчені прийшли до висновку, що вологість повітря дозволяє деревам рости в основному в нічний час. Вдень ріст стовбура сильно обмежений через сухіше повітря. «Найбільшим сюрпризом для нас стало те, що дерева росли навіть в помірно сухих ґрунтових умовах, коли повітря було досить вологим. І навпаки, зростання залишалося дуже низьким, коли грунт був вологим, але повітря було сухим», – розповів керівник групи дослідників Роман Цвайфель.

Причина виявилася в наступному: коли повітря стає сухішим, дерева тимчасово втрачають більше води, ніж поглинають через коріння. Так, водний потенціал дерева скорочується, а зростання зупиняється незалежно від наявності вуглеводів.

Також з’ясувалося, що зростання стовбура більш чутливий до сухості повітря, ніж здатність до фотосинтезу. За словами авторів роботи, це пояснює, чому дерева в сухому середовищі здатні до фотосинтезу, але рідко виростають високими.

Так вчені встановили, що дерева ростуть тільки в певний час – кілька годин на добу. І, оскільки накопичення вуглецю (фотосинтез удень) і споживання вуглецю (зростання в нічний час) відбуваються в різний час, їх чутливість до кліматичних чинників різниться вдень і вночі.

Автори дослідження впевнені, що їх висновки можуть змінити наш погляд на вплив зміни клімату на ліси, а також допомогти прогнозувати ступінь поглинання вуглецю в них.

Читайте також: Як за листям діагностують потреби живлення сливи

Журнали