Овочі-Ягоди-Сад

Вчені дослідили ефективність досвічування огірків світлодіодами

У дослідженні науковців НУБіП України світлодіодні світильники у якості додаткового джерела світла при вирощуванні тепличних огірків показали прибавку врожаю до 20%.

Про це пише журнал «Плантатор».

Cвітлодіодні світильники їх розміщували в основній групі над шпалерою, і в зоні росту рослин — в 1–2 яруси. Додаткове досвічування рослин за ярусам, проводили на чотирьох дослідних ділянках. 

Дослідження підтвердили ефективність використання діодних світильників для багатоярусного досвічування рослин. Подальшого вивчення також потребує спектральний склад світла, що використовується для дво- і триярусного досвічування, а також точне розміщення світильників у зоні плодоношення. 

Через високу вартість електроенергії рентабельність такого виробництва не перевищує 15–20%, тому перспективним є повний перехід на діодні системи досвічування або використання їх елементів у традиційній зимово-весняній культурі огірка.

Три типи діодних світильників випробовувались у таких варіантах: 

• 54 мкмоль/м2/сек. (680 нм) з встановленням над верхівками рослин; 

• 30 мкмоль/м2/сек. (680 нм) з встановленням у один ярус у зоні росту; 

• 30 мкмоль/м2/сек. (640 нм) з встановленням у один ярус у зоні росту; 

• контроль — з досвічуванням основними світильниками.

Читайте також: Впровадження новітніх технологій у тепличних господарствах потребує від 1,5 млн євро/га

Дослідження показали, що за рахунок збільшення червоної частини спектру підвищується урожайність та збільшується уміст сухої речовини у плодах.

Найбільш ефективним виявилося зональне розміщення світлодіодів. У момент найнижчої інтенсивності природного освітлення (кінець листопада–грудень) показники у другому та третьому варіанті перевищували контроль на 20%. Лише з другої половини січня ситуація почала вирівнюватися за рахунок підвищення природного рівня освітлення.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!