Овочі-Ягоди-Сад

Учені розповіли про 2 методи прогнозування родючості винограду

Класичний метод визначення ембріональної родючості за пророщування вічок використовують задовго до проведення зимового обрізування. Він складний і потребує багато часу на витримування при низьких температурах та проростання. Мікроскопування потребує наявність приладу та тренування.

Про це співробітники ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова» Національної академії аграрних наук України Андрій Штірбу, Олексій Олефір та Наталія Сівак пишуть у статті в журналі «Садівництво по-українськи».

Класичний метод полягає у прискорені періоду біологічного спокою. Для цього в осінній або ранньозимовий періоди вічка піддають дії низьких температур до −5…−10 °С протягом 10−15 діб. Потім лози нарізують на двовічкові чубуки, які разом з етикетками, де зазначають сорт, дату відбору та № вічка по довжині лози, поміщають нижніми кінцями у стаканчики з водою. У теплому приміщенні через деякий час вічка починають проростати. Мірою чіткої появи суцвіть проводять підрахунок вічок, що розпустилися, а також кількості суцвіть за довжиною суцвіть. 

«Перевагою цього методу є попереднє визначення не тільки кількості ембріональних суцвіть, а й приблизний відсоток передбачуваного весняного польового розпускання вічок, – наголошують автори. – Недоліком методу є певна складність та тривалість визначення». 

Дослідники зазначають, що недоліки визначення родючості за пророщування вічок усуваються, якщо використовувати метод їх мікроскопування. 

«За наявності мікроскопа вічка можна досліджувати після розтину гострим лезом або відкриття препарувальною голкою. При цьому потрібні певні навички, які досягаються тренуванням. Під мікроскопом можна розглядати зачатки суцвіть у вигляді пухирчастої та кулястої форми, які розташовуються у верхній частині зачаткового пагона», – описують вони.

Читайте також: Як вирахувати родючість винограду