Овочі-Ягоди-Сад

Садівник аргументував, чому не варто прагнути великого саду

Садівник аргументував, чому не варто прагнути великого саду

Відомий черкаський садівник Микола Олійник вважає, що краще мати менший, але доглянутий сад, кооперуватися з іншими садівниками, розвиватися на свої, а не на дорогі кредитні кошти.

Про це він написав у своїй колонці на AgroTimes.

«Ми обробляємо 10 га інтенсивного саду яблук та груш. І навіть якби в нас була менша площа, ми б її не збільшували, – зауважив Микола Олійник. – Десять гектарів для одного господарства — це навіть багато. Покійний польський професор Еберхард Макош казав: «Панове, не садіть великих садів, бо ви збанкрутуєте, не будете успішними». У нашому разі маса не робить касу».

Щоб повністю не залежати від гуртових покупців та ринків, варто розглядати й інші канали збуту. Для імпорту та продажів у супермаркети садівник радить об’єднуватися в кооперативи.

Для успішного продажу потрібна якість. А це неможливо без сучасних засобів захисту технологій та обладнання. Ці речі коштують значних грошей. Кредити в Україні дорогі. Тож варто розраховувати на себе і поступово опановувати технології. 

«Аби їсти свій хліб, можна садити сад, але невелику площу, щоб його утримання не було занадто затратним, – радить Микола Олійник. – Багато хто хоче посадити сад, але чи всі зможуть подолати проблеми з його вирощуванням? Опанувати обрізування, хімічний захист, формування крони, реалізацію. Це складний процес, і не кожній людині дається. Садівник — це, по-перше, художник, по-друге — архітектор, і по третє — дизайнер. Якщо хоча б одна з трьох складників відсутня, він успішним не буде, не матиме конкурентоспроможної продукції. А коли є всі три, комерція складеться сама собою».

Читайте також: Як не возити на ринок повітря та не псувати товар