Овочі-Ягоди-Сад

Молдавські сорти горіхів посухи бояться більше, ніж морозів

Молдавські сорти горіхів посухи бояться більше, ніж морозів

Молдавські сорти горіхів добре ростимуть у південних областях України, до 300 км на захід від Молдови, тоді як на 100 км на північ – вже проблематично. Проте для горіха більш небезпечна посуха, ніж морози.

Таку думку в матералі журналу «Садівництво по-українськи» висловив Владислав Бігун, власник розсадника «Лезневські саджанці» з Хмельницької області.

Він вважає, що більшість молдавських сортів горіха придатні для Півдня України, так само як і виноград молдавських сортів, важливо тільки підбирати схожі локації та ґрунти. 

«Відомо, що сорт горіха Кодрене є зимостійким в умовах розташованої в Молдові височини Кодре, – навів приклад він. – Можна спробувати його вирощувати у південних областях України – там, де висока сонячна активність. У Запорізькій області сильніші морози, але багато й літнього сонця, а це означає, що у дерев волоського горіха краще, ніж деінде, визріватиме деревина». 

На думку садівника, набагато небезпечнішою за морози для горіха є сильна посуха, яка не дозволяє рослині підготуватися до зими. 

Отже, на запитання «Чи слід закладати сади волоського горіха східніше від Молдови?» він відповідає: «Так, але обережно». 

Щодо територій, які розташовані на північ чи на північний захід від Молдови, там різко падає сума активних температур. Тож питання вирощування там молдавської селекції – відкрите. Якщо це на 300 км східніше чи західніше від Молдови, тут їх можна садити з тим чи іншим ступенем сміливості, зауважує експерт. Тоді як навіть на 100 км північніше від Молдови – це вже ризик.

Так чи інакше, з усіх сортів є сенс дивитись у бік сорту Піщанський, який знайдено на Вінниччині й випробуваний і популяризований у Молдові. Його дерева мають латеральне (бокове) плодоношення, високу врожайність і великі та якісні плоди. «Плодоношення в сорту таке рясне, що гілки з урожаєм лягають додолу, – розповів Бігун. – Оскільки дерево витрачає сили на плодоношення, його ріст є стриманим – сорт середньорослий. Молдавські садівники нині розчарувалися у низці сортів, особливо старої генерації, на зразок Казаку – через їхні невеликі плоди й малі врожаї за вирощування дерев у масиві. Натомість сорт Піщанський у Молдові нині є бажаним для закладання горіхових садів».

Читайте також: Садівник назвав причини поганих урожаїв волоського горіха