Овочі-Ягоди-Сад

В Україні склався унікальний генофонд волоського горіха

В Україні склався унікальний генофонд волоського горіха

В Україні до війни зростало понад 10 млн дерев волоського горіха. Внаслідок багатовікової народної селекції насадження цієї культури у нас ростуть значно північніше, ніж в інших країнах.

Такі дані озвучується в матеріалі журналу «Садівництво по-українськи».

«Саме зростало, а не вирощувалось, адже дякуючи своїй унікальній пластичності (здатності пристосовуватися до різних природних умов) горіхове дерево росте й плодоносить, майже не потребуючи до себе уваги. І хоч усі дерева мають насіннєве походження і плоди з них різноякісні, українські горіхи на міжнародному ринку цінуються за добрий смак й екологічність», – наголосила Наталія Шевчук, науковиця з Національного університету біоресурсів і природокористування України.

За словами експертки, перспективними регіонами промислового вирощування вважаються південні та південно-західні області. Найкраще вдається горіх на Буковині. До речі, саме сюди з Валахії (територія сучасної Румунії) він уперше потрапив в Україну, звідси й назва горіх волоський.

«Порівняно з іншими країнами в нас ареал вирощування цієї культури просунувся далеко на північ, – зазначила Наталія Шевчук. – У результаті насіннєвого розмноження, природного відбору та народної селекції, що тривала віками, на території України сформувався унікальний генофонд горіха, який відзначається підвищеною морозостійкістю, а також різноманіттям інших позитивних ознак. На його основі в різних природно-кліматичних зонах були створені високоврожайні сорти української селекції, які не раз отримували відзнаки на міжнародних виставках і симпозіумах».

Читайте також: Експорт плодів, горіхів та ягід за перший квартал 2024 року зріс на 47%