Овочі-Ягоди-Сад

Критичною температурою для абрикоси є 20…–21°С

Абрикоса — теплолюбна культура, яка має найкоротший період органічного спокою серед кісточкових культур. За літературними даними, критичною для культури абрикоси вважають температуру –20…–21 °С, зауважує Павло Бондаренко, науковий співробітник Мелітопольської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

Автор наголошує, що на пошкодження генеративних бруньок впливають не лише абсолютні значення температури повітря, але й наявність або відсутність значних перепадів температури взимку, тривалість дії низьких температур, вітри, вік і загальний стан насадження тощо. В умовах Південного Степу України абрикоса виходить з органічного спокою у лютому, а в окремі роки — в січні. Після цього дерева знаходяться у вимушеному спокої, тобто розпускання бруньок не відбувається через відсутність зовнішніх умов для росту і розвитку рослин. У цей період зимостійкість генеративних бруньок абрикоси знижується, і часті відлиги з повторними пониженнями температури, які характерні для регіону, спричиняють підмерзання генеративних бруньок. 

«За нашими даними, в умовах Півдня України в період спокою рослин абрикоси зазвичай пошкоджується 10–50% генеративних бруньок. Більшість сортів абрикоси є самоплідними, тому за сприятливих умов цвітіння високу урожайність можна отримати навіть за збереження 40–50% квіток після зими», – наводить дані науковець. 

Він додає, що небезпеку для абрикоси становлять також приморозки після відновлення вегетації рослин, які в степу України можуть бути під час бутонізації-цвітіння, а в окремі роки навіть після утворення зав’язі. 

«Як порівняти з іншою південною кісточковою культурою черешнею, плодові бруньки абрикоси більшою мірою страждають від морозів взимку, але є витривалішими до приморозків навесні. Так, у 2019 році, коли зниження температури до –3,9 °С у першій декаді квітня спричинило підмерзання до 80% маточок квіток черешні, на абрикосі було втрачено лише 10–25% квіток. При цьому черешня була у фенофазі відокремлення бутонів, а абрикоса вже на початку цвітіння. Подібні тенденції спостерігали й протягом 2020 року», – ділиться Павло Бондаренко.

Для подолання несприятливої дії приморозків він рекомендує підтримувати високий загальний агротехнічний фон насаджень для того, щоб дерева входили в зиму в доброму стані, добирання пізньоквітуючих сортів, а також сучасні методи боротьби з приморозками — дощування, оброблення регуляторами росту тощо. 

Читайте також: Під час обрізування абрикоси видаляють суттєву частку деревини