Овочі-Ягоди-Сад

Кліматична зона суттєво впливає на використання підщеп кісточкових

Успішний досвід Європи по сортах і підщепах кісточкових культур не слід сліпо переносити в Україну. Треба враховувати відмінність кліматичних зон.

Таку думку у своїй статті для журналу «Садівництво по-українськи» висловив Іван Ярмолюк, власник фермерського господарства «Відродження».

«Зона визначає насамперед стійкість культур до мінусових температур, значних плюсових, як наприклад, цьогорічних, сухості повітря, типу грунтів, тощо, – пояснив він. – Більшість країн Європи знаходяться у 6-9 кліматичних зонах. Тоді як переважна частина України перебуває у 5 кліматичній зоні, і лише західні регіони трохи зачіпають 6-ту. Тому ми маємо розуміти ризики, коли прямо переносимо сюди тамтешній посадковий матеріал».

За словами фахівця, які він підтверджує досвідом своїх колег-садівників, для переважної частини України найкраще підходять підщепи селекції Кримської ОСС, часів СРСР, наприклад, всесвітньо відомі Евріка, Кубань ВСЛ-2 та інші.

«У регіоні їх походження, як і переважно у нас, – різко континентальний клімат, і ці підщепи стійкі до його умов, – зазначив Ярмолюк. – Для нас це важливо, адже, хоча клімат і м’якшає, але все ж таки час від часу трапляється погода, яка може звести нанівець багаторічні зусилля садівника. Від серйозного навіть короткочасного морозу взимку та приморозків навесні може вимерзнути не тільки врожай, а й все дерево».

Читайте також: Відсутність сучасної селекції стримує розвиток кісточкових, – фермер