Овочі-Ягоди-Сад

Карантинний шкідник загрожує українським виробникам томатів

Карантинний шкідник загрожує українським виробникам томатів

Останнім часом почастішали випадки виявлення в імпортних вантажах небезпечного карантинного шкідника пасльонових – південноамериканської томатної молі.

Про це заявив Директор Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфер насінництва і розсадництва Андрій Челомбітко, повідомляє Держпродспоживслужба.

За його словами, південноамериканська томатна міль – це дуже небезпечний шкідник, який здатний за дуже короткий термін знищити від 60% до 100% урожаю.

Основними шляхами проникнення південноамериканської томатної молі в Україну вважаються вантажі свіжих томатів, баклажанів, перцю, а також садивний матеріал рослин-живителів (розсада, декоративні Solanaceae в горщиках) імпортного походження.

Уперше в Україні вогнища цієї молі виявили у 2010 році в АР Крим та Одеській області. Заражені посіви томатів були як у відкритому ґрунті, так і в одному тепличному господарстві.

Зараз наявні вогнища шкідника у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях перебувають під особливим наглядом з боку державних фітосанітарних інспекторів. На сьогодні нових вогнищ молі не зафіксовано. Станом на 1 січня 2018 загальна площа зараження шкідником становить майже 830 га.

Торік шкідника виявляли 18 разів у зразках від імпортних вантажів томатів (з Іспанії, Туреччини, Єгипту, Албанії).

«У І кварталі поточного року зафіксовано три випадки виявлення молі, а лише за квітень маємо вже чотири випадки затримки вантажів томатів з причини виявлення в живому стані гусениць цього небезпечного карантинного шкідника», – зауважив експерт.

Всі заражені вантажі було або повернуто до країни-експортера, Туреччини, або знищено (за рішенням власника), а до країни походження з метою недопущення подібних випадків були надіслані нотифікації про невідповідність вантажів фітосанітарним вимогам України.

Така ситуація з фітосанітарним станом імпортних томатів (у першу чергу Турецького походження) свідчить про постійний ризик завезення південноамериканської томатної молі та її поширення на полях пасльонових культур в Україні, а також в тепличних господарствах.

Крім того, зростання температурних показників збільшує ризики акліматизації цього виду у районах степової і лісостепової зони України вирощування пасльонових культур, що може призвести до значних економічних втрат серед вітчизняних виробників томатів та інших пасльонових культур, додав Андрій Челомбітко.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!