Овочі-Ягоди-Сад

Фермерка з Полтавщини вирощуватиме овочі у закритому ґрунті

Фермерка з Полтавщини вирощуватиме овочі у закритому ґрунті

Фермерка з с. Вітрова Балка (Полтавщина) Ірина Бабич займається вирощуванням зернових, а також овочів.

Про це повідомляє пресслужба Програми USAID АГРО.

Сьогодні на підприємстві Ірини 33 га землі під зерновими, на присадибних ділянках своїй та родичів вирощує полуницю та овочі.

Ірина – активна учасниця ініціатив Програми USAID АГРО, зокрема навчалася у Зимовій школі GESI та за програмою Mini MBA, що впроваджувалися ГС “Українська продовольча долина“ (Ukrainian Food Valley).

Після навчання випускниці створили спільноту SHE FARMS, яка об’єднує жінок-фермерок зі всієї України для обміну практиками та досвідом.

Минулого року Ірина взяла участь у проєкті #KartopelkaUA, який реалізувався за підтримки Програми USAID АГРО у співпраці з Агріко Україна. Тоді Ірина отримала якісне насіння картоплі сорту Рів’єра і Рудольф. З 1 га зібрала понад 22 тонни картоплі. Частину вирощеного врожаю Ірина віддала для потреб громади: 33 господарства отримали якісне насіння картоплі.

«Ми дуже задоволені проектом. Картоплю садили без мінеральних добрив. І врожай був дуже гарний. Це підтвердження того, що насіннєвий матеріал має бути належної якості. Виростили картоплю, дуже сподобалося, так і зацікавилися овочами», – каже Ірина.

Завдяки знанням, отриманим під час навчання в Зимовій школі GESI, Ірина продовжує розвивати своє господарство та розглядає різні можливості, щоб підтримати свою справу в складні часи.

Ірина Бабич, як і інші фермери, була змушена адаптувати виробничі процеси до умов військового стану.

«Зараз розуміємо, що до війни, то були не виклики, а невеличкі нюанси», – розповідає Ірина. – З початком війни потрібно було передивлятися логістику, технологію вирощування, зокрема дуже заощаджувати на посівному матеріалі і мінеральних добривах, також змінилася технологія вирощування – перейшли на систему посіву без обробітку. Так економимо дизпаливо і зменшуємо вартість вихідної продукції. На жаль, зменшився ринок збуту через блокування росією експорту української продукції»

Попри всі виклики, Ірина налаштована розвивати свою справу. У планах – удосконалюватися також у вирощуванні овочів у закритому ґрунті, зокрема налагодити зрошення, бо це можливість отримати кращі результати на меншій площі. Навесні фермерка збирається висадити майже 1 га овочів закритого та відкритого ґрунту – салатний набір (огірок, помідор, капуста, редис), а також картоплю.

Випускниками та випускницями Зимової школи Програми USAID АГРО стали 50 учасників та учасниць, зокрема двоє учасників із порушенням слуху; разом вони успішно захистили 10 спільних бізнес-проєктів за напрямками: стале землекористування, ягідництво, управління відходами в овочівництві, еко-туризм, крафтове виробництво, пасічництво, молокопереробка, козівництво та сироваріння, тощо. 20 учасниць Зимової Школи GESI об’єдналися в спільноту SHE FARMS задля розвитку, обміну досвідом, надання взаємних бізнес-консультацій та сприяння розвитку жіночого підприємництва в Україні і реалізації соціальних та екологічних проєктів.

Нагадаємо, рукола мігрує в закритий ґрунт.