Овочі-Ягоди-Сад

Фермер розповів про важливість реєстрації дрібних сільгоспвиробників

Фермер розповів про важливість реєстрації дрібних сільгоспвиробників

Більшість дрібних селянських господарств на Волині, та й в усій Україні – незареєстровані. Це шлях у нікуди. Такий фермер не може продати продукцію в торговельні мережі, заклади громадського харчування, надати документи про походження товару, вважає Олег Галасун, фермер-овочівник а ще – заступник голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Волинської області.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».  

На думку Олега Галасуна, тільки на Волині дрібних товаровиробників від 10 до 20 тисяч. 

«Але це приблизна цифра, – наголошує фермер. – Більшість із них ніде не зареєстровані, і це – проблема. Причому проблема передусім для самих фермерів, а не лише для служб статистики. Умови реєстрації у нашій державі такі, щоб сільгоспвиробник нікуди не ліз, не реєструвався і щоб його ніхто не помічав. Але ж насправді такий шлях веде виробника в нікуди, хоча більшість цього не розуміє». 

Якщо фермер ніде не зареєстрований і не є платником ПДВ, то він не може продати свою продукцію в торговельні мережі. Мережі взагалі відсікають дрібних.

«Різноманітні проєкти й дорадники кажуть: створюйте кооператив, – розповів олег Галасун. –  Але наше законодавство про кооперацію двічі оподатковує сільгоспвиробника, який є членом кооперативу. Це перша причина, через яку створювати кооперативи невигідно. Друга: багатьом фермерам радять у податковій реєструватися як підприємцям і обирати вид діяльності — сільське господарство. Але якщо фермер так зробить, то йому треба мати свій зареєстрований рахунок окремо, а рахунок підприємця — окремо. Законодавча база і нормативна база, яка є, потребують доопрацювання. Я розумію, що всім догодити неможливо. Але має бути база, яка дозволяє працювати. Ось тому більшість дрібних сільгоспвиробників працюють у тіні. І торгують лише на ринках та ярмарках». 

За словами фермера, наступного року влада повернеться до введення в дію закону про обов’язкове введення контрольно-касових апаратів. Тоді більшість із наших сільгоспвиробників не зможуть продати свою продукцію ні в крамниці, ні в заклади громадського харчування. 

«Тому реєстрація потрібна, – наголошує фермер. – Тим паче, що рано чи пізно в Україні запрацює закон про безпеку продуктів харчування, який передбачатиме наявність у продавця первинних документів про походження товару».

Читайте також: Спрощення реєстрації сезонних працівників принесе мільярди в бюджет