Експорт яблук у ЄС та Азію розпочався через агресію Росії
Експорт українських яблук в країни Європи та Близького Сходу та Азії розпочався у 2014 році через припинення традиційні постачання в близьке зарубіжжя, на Схід.
Про це розповів у інтерв’ю журналу «Садівництво по-українськи» Ігор Тимофеєв, директор компанії «Агрокомплекс «Вінниччина».
За його словами, перший клієнт з Азії вибрав певний сорт, назвав ціну –$0.60/кг.
«А це були найважчі часи — грудень 2014-го, коли вся реалізація практично зупинилася. Тому ми були у нестямі від радості., – сказав Ігор Тимофеєв. – Він хотів взяти на пробу один 20-тонний контейнер, у партії кожне яблуко повинно було бути діаметром 72 мм. Щоб відібрати такий розмір, через сортувальну машину потрібно пропустити, напевно, 200 тонн. Але й це ще не найскладніше. У той час в Україні ще ніхто не виробляв відповідну тару — бушель та ячейку для морських контейнерів. Серйозного експорту яблук взагалі не було».
Спочатку в «Агрокомплексі «Вінниччина» не розуміли, куди будуть дівати решту яблук, які не того калібру. Але з часом зрозуміли, що одному покупцеві може знадобитися яблуко 72 мм, іншому 70 мм, третьому 68 мм і так далі. І це все потрібно розподілити між країнами, морями, континентами, портами.
«Зараз поставляємо продукцію, крім Швеції, в Австрію, Німеччину, Італію, Нідерланди, ОАЕ, Саудівську Аравію, Оман, Катар, Сінгапур, Малайзію, Бангладеш тощо, – уточнив керівник. – Цей великий експорт у далеке зарубіжжя не відкрився б Україні, якби не припинилися традиційні постачання в близьке зарубіжжя, на Схід. Туди без жодних вимог до калібру й тари ми відправляли по 18 машин на тиждень. Водночас в Україні почалося перевиробництво яблука, стільки ми не в змозі спожити самі».
Ігор Тимофеєв наголосив, що виведення України у великий експорт яблук — це ще й заслуга трейдерів.
«Це буквально кілька людей, яким країна повинна бути вдячна за їхню роботу. Коли ми вирощуємо, збираємо, пакуємо, вони шукають по світу збут, освоюють нові ринки, домовляються про ціни, логістику», – сказав він.
Читайте також: Молдовські садівники переорієнтовуються з ринку Росії