Овочі-Ягоди-Сад

Дослідниця розповіла про перспективні сорти волоського горіха

Дослідниця розповіла про перспективні сорти волоського горіха
Горіх Легінь Волоський Придністровської дослідної станції садівництва

Особливої уваги заслуговують сорти, отримані на Придністровській станції садівництва (Чернівці) відомим селекціонером Федором Затоковим. Їх горіхи мають світле ядро, високий його вміст (50–55%), тонку, але досить міцну шкаралупу, високі смакові якості. Деякі буковинські сорти мають латеральний (бічний) тип плодоношення, що дозволяє їх використовувати в сучасних інтенсивних насадженнях.

Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Наталія Шевчук, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Вона зауважила, що до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, у різні роки занесли понад десять сортів селекції Придністровської ДСС, хоча пізніше їх потіснили французькі та молдовські сорти. Виправданням цієї ситуації є відсутність маточно-живцевих насаджень цінних буковинських сортів, тобто відсутність бази для їх вегетативного розмноження. 

«Такі сертифіковані маточно-сортові сади обов’язково мають поширюватись в Україні, інакше ми ризикуємо втратити селекційні надбання, – наголосила Наталія Шевчук. – З іншого боку, технологія вирощування щеплених (а отже, і сортових) саджанців горіха волоського, порівнюючи з плодовими культурами, досить складна і дорога. Виробляють і реалізують такий садивний матеріал в Україні тільки кілька господарств. Найбільше з них реалізує саджанці переважно закордонної селекції. Фермерам і бізнесменам, які бажають закладати промислові плантації подібним матеріалом, можна тільки порадити заручитися надійними гарантіями від виробника саджанців. Адже умови, скажімо, Бордо та Києва — дуже відрізняються. Ризики значні! А нас, науковців, дуже цікавить, як поводитимуться ці «районовані» сорти у конкретних природно-кліматичних умовах України».

Читайте також: В Україні склався унікальний генофонд волоського горіха