Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Точка зору

Затрати на роботів реально окупити навіть на невеликій фермі

Ярослав Мовчун
власник ягідної ферми «Озеряна»
Поділитись:

Я вірю, що роботи мають все більше і більше з’являтися на ягідних та інших плантаціях. Треба дивитись у перспективу і не боятися нового. Роботизація зменшить навантаження у пікові моменти сезону й істотно нівелює вплив людського фактора на якість. Чи міг я колись уявити, що у 2019 році уже працюватиму добривами по листу дроном? А ми із компанією «ІТ КІТ» агродроном Flying tractor це зробили! Звісно, купувати дрон для робіт у полі я не буду, адже комплект коштуватиме близько 400 тис. грн і на ньому ще треба навчитися працювати. Найімовірніше, для цього буде потрібна окрема людина: бак місткістю 10–15 літрів розприскується швидко, за декілька хвилин. Але взяти дрон в оренду на певний період, найняти обслуговуючу компанію з професіоналами, які прийдуть до тебе на поле і все внесуть –– це для мене вихід. Надвитрат я не бачу, точність обприскування ідеальна.

Що стосується роботів, то зараз вони виглядають не дуже ідеально, повільно працюють. Але індустрія роботизації розвивається швидко, а ціна на новації стає доступнішою. Скажімо, роботи для прополювання –– це те, що малому та середньому фермеру вкрай потрібно, хоча це й не панацея. До праці робота на ділянці все потрібно підготувати, частина полів через рельєф просто для них є непрохідними. Однак я не виключаю, що вже за декілька сезонів спробую на практиці такого робота в «Озеряні».

Сьогодні ми також активно прямуємо до моєї мрії –– плантації у смартфоні. Це, звісно, не держава в смартфоні, але працює безвідмовно. Полив та внесення добрив у нас здійснюється автоматично. У 2019 році ми активно працювали над автоматичним поливом, переоснастили його, поставили ще один насос, підстанцію. Окремо встановили фертигаційний вузол, баки, додаткові фільтри, розмістили електроклапани. На сьогодні все працює ідеально, економлячи нам час та гроші. Хоча капіталовкладення немаленькі, ми вклали у цей проєкт близько 80 тис. долларів.

Відзначу, що далеко не всі новації я сприймаю. Будь-яку новинку намагаюся перевіряти на практиці в малих масштабах. Наприклад, я негативно ставлюся до вирощування ягід на аквапоніці. Це зробити нереально. Найбільші корпорації світу пробують і прогорають на цих проектах. Це не більше, ніж показні стартапи: вони беруть гроші за екскурсію від бажаючих побачити цікаву технологію, але нічого спільного з практикою це не має. Коли українські початківці говорять про небувалий урожай суниць садових на аквапоніці, хочеться розсміятись їм в обличчя. Якщо ви настільки успішні, то чому цієї ягоди на аквапоніці досі немає в продажу?

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ