Точка зору

Як зберігати овочі при перебоях з електроенергією?

Павло Булгаков
міжнародний консультант зі зберігання овочів

Зберігати овочі при перебоях з постачанням електроенергії досить складно. 

Для врахування всіх нюансів потрібен індивідуальний підхід. Слід знати культуру, її фітосанітарний стан, об’єм та заповненість сховища, об’єм вільного повітря, наявність зберігального обладнання, терміни зберігання та інші умови.

Охолодженні морква, буряк, капуста білоголова можуть витримати відключення від електроенергії до двох діб. Так, перепади температури не є добрим для них, оскільки починається розігрівання продукції, але не настільки критичне, щоб сказати, що ці овочі одразу зіпсуються.Але вони матимуть більший відсоток втрат, ніж при стабільному постачанні електроенергії.

Картопля теж не любить тривалої перерви електропостачання. Добу-півтори вона перенесе, але потім потрібно хоча би провітрити приміщення.

Цибуля в сухому, гарному стані витримує без електроенергії 4-5 діб. Після цього хоча б вручну відкрити клапани та випустити повітря, що зібралося зверху. Або за допомогою невеликого генератора запустити вентилятори і хоча би просто прокачати повітря.

А є й культури дуже чутливі до коливань температури. 

Наприклад, пекінська капуста при відключенні електрики на 12 годин може загорітися. Особливо при зберіганні в горизонтальному положенні в коробах об’ємом більше одного кубометра. Чотири години без електроенергії їй не зашкодять, але 12 годин нанесуть непоправну шкоду.

Щоб цьому запобігти, наприклад, підприємство, яке я консультую, купує два дизельних генератора потужністю по 200 кіловат кожен. Один такий апарат коштує понад 30 тисяч євро. 

Так, це дуже дорого. А з іншого боку – дешевше, ніж втратити продукцію або намагатися її терміново продати.

Складнощі зі зберіганням, особливо в умовах війни є одним з тих факторів, що знижують зараз ціни на овочі. Звичайно, частина фермерів не має придатного для зберігання приміщення, частина хвилюється про те, як воно буде далі.

Можливо, перебої з електрикою можуть стати ще довшими та непередбачуваними, адже росія ніяк не зупиняється. 

Але безвихідної ситуації не буває.