Головне:
Точка зору

Свинина найближчим часом в Київській області подорожчає на 10%!

Ірина Паламар
Президент Асоціації тваринників України, керуючий партнер ГК «Агровет Атлантик»

У боротьбі з чумою час їде на секунди. Ця небезпечна хвороба поширюється з блискавичною швидкістю, і якщо не провести ефективні заходи щодо знищення вірусу, він може нагадати про себе будь-якої миті, через місяці чи навіть роки, і спалахнути там, де його зовсім не чекають! Наведу такий приклад. Звичайна бабуся в селі утримує свиню, раптово тварина починає слабувати, її забивають, а сало консервують у банки. Від цієї миті ці банки стають мінами сповільненої дії! Через півроку-рік, коли сало дістануть, його залишки можуть опинитися в грунті, потрапити до їжі свиней і т.д. по ланцюгу – знову станеться спалах АЧС!

 

Раніше Україна стримувала небезпечну хворобу протягом усього періоду своєї незалежності. Була добре поставлена робота Держветслужби, яка миттєво локалізувала осередки спалаху. Кожен незрозумілій випадок смерті свині вивчався, про нього відразу сповіщався ветеринар, який брав зразки біологічного матеріалу і відсилав їх у лабораторію. І якщо факт хвороби підтверджувався, то голову Держветслужби негайно сповіщали про це – нехай навіть серед ночі!

 

Він та відповідні органи виїжджали тієї ж миті на місце і знешкоджували осередок хвороби, бо кожна хвилина відігравала роль: м’ясо могли перевезти в інше село, і небезпечний вірус миттєво поширився б великою територією.

 

Сьогодні ж наша Держветслужба, яка після реформування залишилася без чітко регульованого керування, допустила трагедію. І виправити ситуацію зможе тільки серйозний підхід уряду до цієї проблеми.

 

У більшості європейських країн існує чітка програма з профілактики та боротьби з АЧС. Так, наприклад, у 70- х роках 20 ст. на Кубі у зв’язку із АЧС було знищено все поголів’я свиней. Фіделем Кастро було прийнято це непопулярне рішення, але таким чином вони врятувалися від хвороби, і лише через рік змогли почати відроджувати галузь.

Іспанія 20 років боролася із цією заразою, навіть буди загрози виключення її з ЄС.

Ми так само, як і наші сусіди, маємо негайно врегулювати проблему на загальнодержавному рівні!

 

По-перше, негайно скликати засідання РНБО, на якому буде сформульована мета: знищити чуму на території Україні і поліпшити здоров’я поголів’я свиней. Під цю мету створити програму, де будуть чтко прописані терміні, потім всі відповідальні органи, ділянки роботи, за які вони відповідають, визначні роботи, які мають застосовуватися, прописані штрафні заходи на випадок невиконання, ухвалено контролюючий орган. Необхідно підключити до боротьби з АЧС місцеві органи самоврядування, працівників служби безпеки і навіть Укрпошти, також прикордонні служби, Міністерство агрополітики та ін. – задіяти усі ті важелі, що зможуть перешкоджати поширенню вірусу країною. Все це має здійснитися на дуже високому рівні і найкоротші терміни, інакше до осені вірус охопить як мінімум 12 областей!

 

По-друге, розподілити кожен регіон на 3 сектори за ступінню небезпеки: 1) заражені зони; 2) буферні зони; 3) чисті території. І в кожній з цих 3-х зон потрібно проводити різні заходи відповідно до статусу. Тобто, здійснювати відповідні заходи в чистих зонах не менше, ніж у забруднених.

 

Якщо негайно цього не зробити, то нас чекають жахливі політичні, економічні та соціальні наслідки. Сьогодні в близько 14 млн населення в Україні, а це – майже 30%, – жителі села. І для них утримання домашньої худоби – – це єдина можливість прогодувати родину… Ці люди ризикують остаточно зубожіти.

 

Але найбільший колапс чекатиме економіку країни. Сьогодні в Україні в товарному виробництві (не враховуючи домогосподарств, бо їх ніхто не рахував) налічується близько 4 000 000 поголів’я свиней разового утримання, з них лише в Київській області ця цифра сягає близько 400 тис. голів свиней разового утримання. Винищення тварин лише в єдиному господарстві – Калиті, яке налічувало близько 15% всього поголів’я свиней київського регіону – це великий удар по м’ясному виробництву в цілому.

 

Ситуація, що склалася в Калиті, вже в найближчі дні спричинить ріст цін на м’ясну сировину приблизно на 10-15%. Адже одне з найбільших м’ясопереробних підприємств в Україні знаходиться в Київській області, його робота розпланована на місяці вперед, підписані контракти з мережами на постачання продукції, прописані штрафи, неустойки. Тепер цей переробник буде змушений купувати м’ясну сировину на інших виробничих підприємствах, а це несе додаткові витрати не тільки на логістику, але й впливає на загальну кон’юнктуру ринку. Отож продукція в супермаркетах для пересічного споживача на м’ясну продукцію підніметься не менше ніж на 10 %, і це лише початок. А оскільки Київська область – це найбільший споживач м’ясної продукції, то ситуація в регіоні впливатиме на картину по Україні в цілому. Якщо ж траплятимуться спалахи ще й на інших підприємствах, то ситуація погіршуватиметься не нашу користь.

 

Масове знищення свиней потягне за собою також відкриття ринку імпорту – а значить, до країни почне надходити заморожене м’ясо не надто високої якості, яке до того ж ми змушені будемо купувати за валюту, це спричинить валютний дефіцит і гривня знецінюватиметься..

 

Все це дуже боляче вдарить по вітчизняному виробнику, а той, хто залишиться, замислиться, чи займатися цим бізнесом далі. Хоча до 28 червня 2015 року цей бізнес був дуже прибутковим, і завдяки йому Україна могла б поліпшити свої економічні показники.

 

Тяжкі наслідки від спалаху АЧС чекають і галузь експорту, причому не тільки м’яса, але й зернових. Жодна країна світу не купуватиме продукцію з карантинної зони, отож нас чекає економічний колапс.

 

Сьогодні ситуація, що склалася в господарстві «Калита», викликала широке обговорення серед представників галузі. Усі занепокоєні, що на такому великому підприємстві, де завжди намагалися дбати про біобезпеку на якому застосовувалися лише датські технології та корми, і головним технологом якого також був спеціаліст із Данії, трапилася така прикрість. 

Журнали