Точка зору

Пшеницю від сильного стресу навесні врятувало те, що вона не встигла добре розкущитись

Микола Шамрицький
директор ТОВ «Полтава Агро» (Полтавська обл.)

З озимих культур під урожай 2025 року ми посіяли лише озиму пшеницю на 12% від загальних посівних площ. А на наступний рік плануємо збільшити її частку до 15%, адже нині я бачу позитивну тенденцію щодо ціни на цю культуру. Вона в нас була посіяна в оптимальні строки – до 20 вересня, але сіяти довелося в сухий ґрунт, де насіння пролежало три тижні. І лише до 10 жовтня ми отримали сходи. Відтак, у зиму пшениця увійшла нерозкущеною, у фазі трьох листочків. І хоч в цілому це погано для посівів, але якраз цього року така ситуація зіграла нам у плюс.

Протягом теплої зими, зокрема грудня-січня, рослини ще трохи додали вегетативної маси, адже вегетація майже не припинялася в цей період, але якраз весняне похолодання і стресові умови припали на ранні фази розвитку озимої пшениці. У кого з колег у період різкого похолодання вона була добре розкущена і з великою вегетативною масою, рослини отримали значний стрес і втратили потенціал урожайності.

Натомість у нас на сьогодні посіви мають чудовий вигляд. Ми сіяли нормою 3,8 мільйонів насінин на гектар, а наразі густота стояння – 8-9 мільйонів продуктивних стебл, що не може не радувати. Також ми добре попрацювали з рослинами і щодо підживлення, і щодо захисту. Підживлювали сухими добривами, адже обладнання для внесення рідких поки що не маємо. Вносили 100 кг/га селітри і 100 кг/га сульфату амонію по мерзлоталому ґрунту, а потім ще 100 кг/га карбаміду після відновлення вегетації і заробили ротаційною бороною під дощ. Також на сьогодні вже здійснили дві захисні обробки озимої пшениці від хвороб та шкідників, і невдовзі плануємо ще одну.

А після збирання озимої пшениці маю намір уперше посіяти озимий ріпак. Торік не сіяли його через посуху, і добре, що не ризикували, адже цього року в нашому регіоні з цієї культурою дуже погана ситуація через несприятливі погодні умови. Великі площі озимого ріпаку господарствам Полтавщини довелося передисковувати і пересівати соняшником. 

В цілому під озимий клин планую в подальшому відводити 30% посівних площ і повертатися до довоєнної сівозміни, яка, на жаль, вимушено була в нас порушена через повномасштабну війну з рф і всі виклики, з цим пов’язані.