Точка зору

Площу під томатами збільшимо, а під цибулею – зменшимо

Сервер Сеітмеметов
керівник ФГ «Сільгосппродукт», Херсонська область

Овочеві культури у нашому господарстві займають 165 га, з яких цибуля – 20 га, огірки – 15 га, решта 130 га відведені під томати. Раніше площа та перелік культур були більшими, ми також вирощували капусту різних видів, моркву. Зернові (пшеницю озиму та озимий ячмінь) маємо в сівозміні як попередники під овочі, раніше також культивували соняшник і сою.

Томати вирощуємо як розсадним способом на площі 63 га, так і шляхом прямого висіву насіння у відкритий ґрунт на майже аналогічній ділянці (67 га). Врожайність томатів у 2020 році становила 95 т/га. Ми вважаємо, що це добрий показник. Протягом вегетаційного періоду двічі випадали дощі, до того ж перебоїв із водопостачанням не було. Для порівняння, у 2019 році врожайність була істотно меншою, адже протягом вегетаційного періоду не було жодного дощу, та й розподіл вологи по площі був нерівномірним. У нас є нерівні, клиноподібної форми поля, тому крапельна стрічка в системі має неоднакову довжину. Це є причиною нерівномірного виливу води. Узагалі, рік на рік ніколи не схожий. Те, що ми прописуємо в технологічних картах, як правило, в умовах поля не справджується.

Урожайність цибулі була високою –– 103 т/га. Ми її посіяли на новому місці, де раніше цибулю не вирощували, тому фітосанітарні умови території сприяли формуванню потужної врожайності. У минулі роки через недотримання вимог сівозміни та розвиток патогенних грибів, особливо фузаріозу, врожайність цибулі була в межах 60–80 т/га, оскільки цибулю вирощували на одній і тій самій ділянці раз на два роки, тоді як слід повертати її на попереднє місце раз на п’ять років.

Основним каналом для реалізації томатів і огірків є ПрАТ «Чумак», який за контрактом забирає вирощену продукцію. Але є й інші канали, такі як ринок; роздрібні торгові мережі; ФОПи, що займаються торгівлею овочевою продукцією. Огірки, які не були прийняті компанією «Чумак» для переробки через невідповідність параметрів, продаємо у військову частину, в установи для виконання покарань.

Готуючи партію томатів для ПрАТ «Чумак», застосовуємо механізоване збирання, адже це дає змогу знизити собівартість. Якщо з’являється замовник на партію томатів для свіжого ринку, тоді, звісно, збирання плодів відбувається вручну. Для збирання огірків використовуємо флігелі з механічними транспортерами.

Томати на ПрАТ «Чумак» у 2020 році віддавали за 2,23 грн/кг. З урахуванням врожайності це прийнятна ціна. Для роздрібної торгівлі ціна змінна, вона варіювала від 3 до 6 грн/кг. Ціна огірків була 6,15 грн/кг, некондиційну продукцію віддавали по 3 грн/кг.

Цибулю реалізували по 3 грн/кг, хоча у 2020 році була складна ситуація із її продажем, та йспоживчий запит на цей овоч змінився. У 2019 році купували цибулю великого діаметра, а у 2020 році навпаки – пріоритет надавався цибулі середнього розміру. У нас була велика цибуля, але ми змогли її реалізувати. Хоча знаємо, що деякі господарства навіть не збирали врожай із поля через низьку ціну. Так, за 1 кг цибулі, яку забирали з поля, взагалі пропонували 1,2 грн. За таку ціну вигідніше залишити її на полі для поповнення ґрунту органічною речовиною. У зв’язку з цим у 2021 році прогнозується зменшення площі під цією культурою в регіоні.

На майбутнє плануємо збільшити площі під томатами. Якщо не знайдемо замовника на цибулю, зменшимо площу під нею до 10 чи 5 га. Можливо, повернемося до моркви.