Агрономія

Україна очікує на блокбастери

Україна очікує на блокбастери

На Farm Progress Show компанія «Монсанто» ознайомила аграріїв зі своїми інноваціями.

  

Третій рік в Україні компанія «Монсанто» на початку осені проводить свято кукурудзи. Саме так можна назвати масштабне Farm Progress Show, яке традиційно збирає до тисячі відвідувачів у Первомайську Миколаївської області, Полтаві та Тернополі. Підвищений інтерес аграріїв до цього дійства цілком виправданий, адже де, як не тут, вони можуть ознайомитися з особливостями гібридів селекції «Монсанто», яких, до речі, нині в Україні зареєстровано понад 50 (!), й отримати відповіді на найпроблемніші запитання у вирощуванні кукурудзи. «Компанія «Монсанто» не лише продає гібриди, а й надає технологічний супровід їх вирощування. Ми прагнемо надати фермерам технологічні рекомендації, завдяки яким вони зможуть виростити не просто великий, а економічно вигідний урожай. Отримати з нього максимальний прибуток», — кажуть в «Монсанто».

 

Для цього в інноваційних центрах було закладено низку цікавих дослідів, у яких спеціалісти компанії, зокрема, визначали, як впливають на врожайність гібридів строки сівби, різна маса тисячі насінин, міжрядний обробіток, унесення різних доз азотних добрив і позакореневі підживлення. Визначали, чи має значення для розкриття потенціалу врожайності кукурудзи те, у якій країні було вироблено насіння, а також досліджували ефективність різних схем захисту тощо. Про деякі результати дослідів розповів Віктор Любар, менеджер із досліджень в оптовій торгівлі.

 

— Досліджуючи строки сівби, ми акцентуємо увагу відвідувачів на тому, що їх потрібно максимально зміщувати до ранніх, максимально використовувати запаси вологи у ґрунті. Крім того, наші досліди підтверджують, що маса 1000 насінин не важлива для визначення потенціалу гібрида. Щоб його розкрити, слід ухвалювати правильне технологічне рішення: спершу варто сіяти дрібніше насіння на меншу глибину, а більше можна посіяти на легких ґрунтах, коли вже волога втрачена у верхніх горизонтах. Окремі досліди підтверджують висновок, що країна-виробник не має значення для отримання високої врожайності — все наше насіння однаково якісне, має значення лише його родовід. Ба більше — насіння, вирощене в Україні, вже адаптоване до наших ґрунтово-кліматичних умов, а його якість гарантують і наші спеціалісти, і лабораторія «Монсанто» у Франції.

 

З великим зацікавленням відвідувачі оглянули асортимент гібридів бренду Декалб. Зазначимо, що компанія «Монсанто» має одне з найпотужніших портфоліо гібридів кукурудзи серед усіх іноземних компаній, присутніх в Україні. І щороку його оновлює, вводячи 6–8 нових гібридів. От і наступного року на ринку України з’являться вісім нових гібридів-блокбастерів — ДКС 3050, ДКС 3151, ДКС 3441, ДКС 3623, ДКС 3939, ДКС 4717, ДКС 4351 (ФАО 200–350). Це гібриди нової селекції, які мають підвищену врожайність, стійкість до хвороб, вилягання та стресів, швидку вологовіддачу, а також адаптивність до різних технологій. Саме поєднання таких якостей і робить гібрид блокбастером. Наприклад, дуже привабливими для виробників будуть гібриди ранньостиглої групи з ФАО 200–220 зубоподібного типу зерна — ДКС 3151, ДКС 3050, ДКС 3441, які мають кращу вологовіддачу проти гібридів кременистого типу. Вирощуючи такі гібриди, виробник не лише заощадить кошти на досушуванні зерна, а й отримає максимальний прибуток від їхнього продажу, адже кукурудза першого врожаю завжди коштує більше.

 

— Окремо хочу звернути увагу на високу врожайність наших блокбастерів, — наголошує Віктор Любар. — Залежно від ФАО вона може сягати понад 16 т/га. Гібриди з нижчим ФАО стабільно даватимуть по 12 т/га, з ФАО до 350 — по 15 т/га, урожайність гібридів з ФАО 350 становитиме 16 т/га, а на зрошенні сягатиме навіть 18–19 т/га. Окрім того, наші гібриди одночасно стійкі і до ґрунтової, і до повітряної посухи. У кожному із сегментів груп стиглості вони достойно замінять уже відомі гібриди, які компанія виводить із лінійки.

 
 

Додамо, що, крім технологічних рішень компанія «Монсанто» намагається надати своїм клієнтам і фінансові інструменти, які допоможуть в умовах фінансової нестабільності вигідно продати вирощений урожай. П’ять програм фінансування компанії «Монсанто» — Урожай, Перспектива, Комора, Посівна, Агрообмін — це п’ять шляхів до розв’язання нагальних фінансових проблем господарства, якими варто скористатися.

 

Говорять експерти

 

Лідія Озерова,

генеральний директор ТОВ «Монсанто Україна»

 

Сьогодні Україна є у фокусі компанії «Монсанто» не лише на європейському, а й на світовому рівні. Це випливає з результатів нашої роботи в Україні — 25 років тому ми починали тут працювати, маючи в штаті 15 співробітників, а нині маємо висококваліфіковану команду з-понад 150 фахівців. Таке зростання цілком виправдане, адже ми пропонуємо виробникам комплексне рішення — насіння та професійний супровід. Також ми інвестуємо в наукові дослідження — маємо власну селекційну станцію зі створення гібридів кукурудзи та ріпаку в Умані. Це одна з п’яти станцій у Європі. Крім того, інвестуємо у виробництво гібридів кукурудзи в Україні, загальна площа ділянок гібридизації становить понад 2,5 тис. га. Це нам дає змогу бути ближчими до виробників, виключити часові та логістичні ризики, пов’язані з імпортом, і мати продукт, який більше адаптований до умов вирощування в Україні. Також ми інвестуємо в потужності наших партнерів для доробки цього насіння. Все це є ознаками того, що Україна для «Монсанто» є дуже перспективним напрямом роботи у Європі та світі. Завдяки такому комплексному підходу ми посідаємо перше місце як постачальник гібридного насіння кукурудзи. Підтвердженням цьому є статистика: понад 25% професійного ринку кукурудзи в Україні — за гібридами бренду Декалб.

На сьогодні нашим стратегічним завданням в Україні є надання нових гібридів, інноваційні рішення щодо їх вирощування. Всі виробники знають, що є два чинники, які впливають на ринок, — ціна на готову продукцію (зерно), на яку впливає перенасичення ринку кукурудзою, а також девальвація національної валюти. Тому в своїй стратегії ми не фокусуємося на завданнях на один рік, а налаштовані на багаторічну співпрацю з виробниками. Наша основна стратегія — надавати в Україну нові продукти, більш врожайні та стабільні у стресових умовах гібриди. Використовуючи їх, фермери можуть бути впевнені в тому, що матимуть стабільні врожаї, незважаючи на кліматичні зміни та прогалини в технології вирощування. Тільки так бізнес може бути ефективним і рентабельним.

  

Михайло Паламарчук,

агроном ПСП «Сокільча» (Житомирська обл.)

 

З компанією «Монсанто» ми співпрацюємо тісно. Насамперед застосовуємо на наших полях їхні засоби захисту рослин, а також щороку висіваємо на демоділянках до 20 гібридів кукурудзи. Вважаю, що класичні гібриди компанії ДКС 3795, ДКС 3511 тощо, хоч і не нові, але мають своє майбутнє. Ми випробовували їх в себе на полях, висіваючи з різною густиною, за різних строків сівби й отримували добрі врожаї. Найвищою на товарних посівах була врожайність понад 14 т/га, а на демоділянках отримували по 16 т/га. Загалом нижче 10 т/га ми не отримували. Не було й питань до якості зерна кукурудзи. Сильними сторонами гібридів «Монсанто» вважаю високу врожайність і вологовіддачу, адже нині сушити кукурудзу газом дуже витратно.

  

Василь Ференц,

головний агроном СГ ТОВ «Лище» (Волинська обл.)

Господарство має 2 тис. га посівної площі, 100 га з яких засіваємо зерновою кукурудзою селекції компанії «Монсанто». Зазвичай висіваємо чотири гібриди — з ФАО 270–310, зокрема гібриди ДК 315, ДКС 4014. Найбільшою була врожайність 138–142 ц/га в сухому заліку. Тому гібридами задоволені як українського, так й іноземного виробництва. На своїх демоділянках висіваємо гібриди різних компаній, але кращих за «Монсанто» за врожайністю поки що не бачимо.

 

 

 

 

Людмила Степанова

журнал “The Ukrainian Farmer”, жовтень 2016 року

  

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “The Ukrainian Farmer” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа». 
 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ