Інтерв'ю

Все більше українських господарів переходитимуть на роботизовані ферми

«Залізні» й дуже розумні

Сергій Гордійчук
менеджер компанії «ДеЛаваль»
«Залізні» й дуже розумні

 Сергій Гордійчук: «Сьогодні, коли в Україні відкривається ринок землі, все більше українських господарів переходитимуть на роботизовані ферми»     

Виробництво молока в Україні стрімко перетворюється на високоприбуткову галузь. Тому керівники молочних комплексів охоче вкладають кошти в інноваційні технології, сподіваючись у недалекому майбутньому на стабільне зростання рентабельності. Сьогодні у всьому світі роблять ставку на роботизоване доїння корів. Шведський виробник такого обладнання — компанія «ДеЛаваль» є лідером ринку роботизованого доїння в багатьох країнах. Усе про роботи-дояри та їхні переваги нам розповів менеджер категорії продуктів «Системи доїння», «Системи охолодження молока», «Системи управління фермою» компанії «ДеЛаваль» Сергій Гордійчук. 

— Пане Сергію, яке місце сьогодні посідають доїльні роботи «ДеЛаваль» на світовому ринку? 

— Розпочну з того, що перші роботи-дояри були призначені для невеликих ферм, щоб розвантажити від роботи фермера доїння корів. Компанія «ДеЛаваль» почала працювати над питаннями роботизації ферм ще у вісімдесятих роках минулого століття. До цього науковці компанії протягом багатьох років вивчали поведінку корів, їх біологію, щоб створити оптимальну систему доїння. Без перебільшення можна сказати, що «ДеЛаваль» є одним із піонерів роботизованого доїння. 

Першу роботизовану станцію було встановлено у 1998 році. Відтоді з виходом кожної нової версії ми постійно вдосконалюємо концепцію роботи роботів-доярів. Нині компанія пропонує четверте покоління роботів. 

Сьогодні у світі успішно працюють понад 18 тис. роботизованих станцій компанії «ДеЛаваль», вони обслуговують понад 1 млн корів і щодня виробляють понад 25 тис. тонн молока. Роботи «ДеЛаваль» працюють у 45 країнах. Компанія запустила проєкти в Північній і Південній Америці, Європі, Азії. Є держави, у яких ми поки що єдині пропонуємо роботів, наприклад, Китай, Туркменістан, країни Латинської Америки. 

Практика показала, що роботизовані станції добре показують зарекомендували не лише на маленьких фермах, а і на великих молочних комплексах. Так, найбільший у світі роботизований молочнотоварний комплекс розташовано в Чилі. На ньому 6,5 тис. корів, більшість із яких доять 64 роботи. У Європі найбільший роботизований комплекс (33 роботи-дояри) розташований у Росії, в Рязанській області. 

До речі, в Америці відбувається справжній бум на роботизацію молочних комплексів. Так, у США вже будується ферма, де буде встановлено 94 роботи-дояри від компанії «ДеЛаваль». 

У Європі самим передовим регіоном у цьому плані є Скандинавія. Тут до 90% продажів доїльного обладнання припадає на роботизовані системи. В Нідерландах частка роботів вища за 30%, а в Ісландії вони дають уже половину молока. Успішно працюють роботи-дояри від компанії «ДеЛаваль» у наших сусідів — Білорусі, Польщі, Литві… 

— Так, солідні показники. А яка ситуація з роботизацією ферм в Україні? 

— В Україні перші роботизовані станції з’явилися у 2012 році. Саме тоді в Київській області на фермі з 500 голів дійних корів було встановлено вісім роботів-доярів, які успішно працюють і нині. Загалом сьогодні в Україні роботизованих станцій від компанії «ДеЛаваль» працюють понад тридцять (три господарства мають вісім роботів-доярів і дрібніші — по два-чотири роботи). Роботою роботів-доярів власники комплексів дуже задоволені. Наприклад, у ТОВ «Нова нива» (Донецька обл.) спочатку придбали чотири роботи, потім, коли зрозуміли всі переваги нової системи, придбали ще чотири. 

— На вашу думку, чому власники українських господарств зволікають з облаштуванням своїх ферм станціями добровільного доїння корів? 

— У Фінляндії, наприклад, роботів-доярів від «ДеЛаваль» установлено понад 500 (в Україні, нагадаю, 30). Чому така різниця? Основна причина, на мою думку, в тому, що у Європі діють державні програми модернізації, є доступне кредитування. В Україні, на жаль, такі фінансові інструменти відсутні. Або хоча б взяти наших сусідів-білорусів. Роботизація ферм сьогодні там відбувається дуже активно — наша компанія вже продала проєкти на 16, 24, 32 роботи… Це тому, що всі ферми в Білорусі належать державі, яка поставила завдання до 2024 року вдосконалити молочну індустрію. 

Тому, вважаю, основна причина деякого відставання України в роботизації криється саме у відсутності державних довготривалих кредитів під невеликі відсотки. 

Також, думаю, відіграє свою роль і деяка пересторога власників ферм. У 2012 році, коли ми запускали перші роботи, багато фермерів до цього ставилися скептично. Тому, не помилюся, коли назву людей, які встановили перші роботизовані станції доїння, астронавтами в молочній індустрії. Їм були цікаві новації, вони не побоялися ризикувати і не програли. Сьогодні, коли в Україні відкривається ринок землі, я впевнений, що все більше господарів встановлюватимуть на своїх фермах роботизовані станції доїння корів, адже всі передумови для цього є. Оскільки в структуру більшості ферм (як великих, так і маленьких — на 150–200 голів) роботизовані ферми вдало вписуються без реорганізації чи побудови нових приміщень. 

— У чому, на ваш погляд, головні переваги роботизованого доїння від «ДеЛаваль»? 

— Четверте покоління роботів-доярів від «ДеЛаваль» це — особлива система утримання тварин (окрім прив’язного та безприв’язного). Тварини вільно переміщаються, немає визначеного часу доїння, комфортне утримання. Отож перш за все це — відсутність стресу у тварин, що сприятливо позначається на їх продуктивності та здоров’ї. Системи добровільного доїння дозволяють задати коровам спокійний, розмірений ритм життя: годування, відпочинок, споживання води та доїння. Завдяки цьому вдається збільшити тривалість продуктивного життя корів. Велика перевага — плюс одна лактація для промислової корови, що з боку економіки приносить відчутний прибуток власнику ферми. Якщо на комплексах із доїльними залами тварин використовують в середньому 2,5 лактації, то в разі застосування автоматизованого доїння цей показник досягає 3,8–4 лактацій. До речі, згадана перевага була з’ясована в процесі роботи роботів. 

Далі, що дуже важливо, — бездоганна якість молока, тобто можливість отримувати молоко класу екстра, а то й вище. Під час доїння повністю відсутній людський чинник, роботи оснащено лічильниками соматичних клітин по кожній чверті вимені, які дають точні (а не оцінювальні відомості) про соматику молока. 

Роботизоване доїння унеможливлює передоювання або неповне видоювання. Машина ідеально обробляє вим’я корови до та після доїння, не забуваючи виконувати всі процедури в заданій послідовності, що є профілактикою маститу. Робот визначає підозру на мастит шляхом перевірки молока з кожної чверті на електропровідність і наявність крові. Молоко з проблемного доїння автоматично відправляється в окрему місткість. Програма керування стадом виконана на єдиній платформі «ДеЛаваль» — DeLaval DelPro™, яка дозволяє всю інформацію отримувати в режимі онлайн на мобільних пристроях (телефон, планшет і т. д). Таким чином, робот-дояр дозволяє максимально реалізувати потенціал корів за умови правильного годування та керування. Його використання покращує якість молока і збільшує його обсяг. Підраховано, що, порівнюючи з доїльними залами, на роботизованих фермах корови в середньому додають по 2 л молока на день кожна. 

Також доїння роботами — це реальний шанс впоратися з дефіцитом робочих кадрів, який у сільському господарстві існує в усіх регіонах країни. Для обслуговування роботів потрібно мінімум людей — один працівник на чотири роботи. Працювати з роботами цікаво, отож вони дозволяють максимально полегшити й спростити щоденну рутину. Також «залізні» дояри працюють завжди однаково якісно та відповідно до заданої програми (не помічаючи відмінностей між буднями і святами), що дуже важливо як для тварин, так і для результату. 

— Які особливості підготовки ферми до встановлення роботів? 

— Єдине, що треба зробити перед запуском роботизованої ферми, — підготувати вим’я корови, тобто прибрати з нього шерсть. Перший раз це потрібно зробити перед запуском корови, а потім — за потреби. Адже якщо на шерсть потрапить якийсь бруд, то автоматика витрачатиме час на хибне підключення. А так підключаємо будь-які дійки (крім зрощених), під будь-яким нахилом. Наша система може доїти майже всіх корів на фермі, тому відсоток вибракування буде набагато нижчим, ніж у роботів інших компаній. Єдина вимога до приміщення — щоб температура була не нижчою за +2…+4 градуси. Це для того, аби не замерзла вода. За інших умов роботи працюють успішно, додаткової реконструкції ферми не потрібно. До речі, новий робот VMS V300 — перший, що працює на піщаній підстилці. 

— Про робот-дояр VMS V300 розкажіть, будь ласка, детальніше. Нинішнього року компанія «ДеЛаваль» уперше його представила в Україні. Цим ця модель відрізняється від попередніх? 

Робот-дояр VMS V300

— Якщо потрібно ідеально організувати процес доїння, то найкраще рішення — це DeLaval VMS ™ V300. Бажання тварини увійти в доїльну станцію стимулює мотивувальний корм. Побоювання, що корови не будуть заходити, безпідставні. Тварини швидко звикають до роботів і охоче йдуть на доїння. Потім розпочинається ідентифікація тварини, і якщо є дозвіл на доїння, розпочинається підготовка: система ДеЛаваль PureFlow ™ не просто промиває, а саме готує вим’я до доїння. Використовується спеціальний прозорий стакан, через який видно всі процедури підготовки вимені, кожна дійка очищається й стимулюється, щоб забезпечити комфортніший для корови потік молока й підвищити продуктивність. У VMS ™ V300 є можливість додавання додаткового засобу для кращого очищення вимені. Відбувається здоювання перших цівок молока, які видаляються в спеціальну місткість через окрему лінію. VMS ™ V300 використовує смарт-пульсацію. Це — розумна пульсація, оскільки частоту фази доїння, фази масажу, фази відпочинку машина регулює сама, підлаштовуючись під кожну тварину. Під час доїння система запам’ятовує особливості вимені кожної корови, що надалі дозволяє швидше виконувати всі процедури. Особливістю є і те, що стакани приєднуються по одному, а не змонтовані на платформі. Така конструкція допомагає, якщо дійки розставлені занадто широко або передня частина вимені дуже велика й приховує їх. Тобто робот-дояр визначає потрібний кут і дбайливо одягає стакани. 

Після завершення доїння дійкова гума ретельно промивається і очищується в рамках комплексної процедури очищення, яку автоматично виконує VMS ™ V300. 

Потужність цієї доїльної системи на 10% вища проти попередньої моделі. Це дозволяє зменшити витрати на експлуатацію. Показник підключення досягає 99,8, на 50% швидше приєднання, а потенціал надою становить понад 3500 л молока на день. 

Кожна доїльна станція має свою вакуумну помпу, що гарантує низьке споживання електроенергії (помпа працює рівно стільки, скільки потрібно). Якщо, наприклад, з якихось причин помпа вимикається (приміром, перебої напруги), вмикається інша, і станція продовжує доїння. 

Електронна система керування стадом через мобільний телефон або планшетний комп’ютер відстежує всі процеси онлайн і у віддаленому доступі. Програма проста у використанні, але інформативна. 

— «Залізні» дояри — техніка нова для українських ферм. Трохи про гарантії та технічне обслуговування… 

— Компанія «ДеЛаваль» своїм роботизованим станціям забезпечує сервіс 24 год на добу і 7 днів на тиждень. У будь-яку точку України, де встановлено хоч один робот, компанія гарантує приїзд сервісного інженера протягом 2 год (у будь-який час доби). Це — умови глобального продажу від «ДеЛаваль». Однак, як показує практика, якщо обладнання вчасно обслуговується планово, то аварійних ситуацій фактично не виникає. 

Також варто зазначити, що роботи-дояри від «ДеЛаваль» ще мають дуже важливу перевагу — навіть той робот, що був проданий у 1998 році, можемо сьогодні обновити до останнього покоління, не змінюючи планування ферми. Скажу, в нас не було жодного випадку знімання з експлуатації обладнання через те, що воно не підлягає ремонту. Про довговічність станцій свідчить і те, що перший робот, який був проданий у 1998 році, до цього часу працює.

 — Окрім робота-дояра VMS V300 компанія «ДеЛаваль» запустила в продаж роботапушера OptiDuo, призначеного підштовхувати й перемішувати корми. Розкажіть трохи про цю техніку… 

— Робот-пушер OptiDuo — це нова концепція годування. Як відомо, корови не просто поїдають корм на кормовому столі, вони його сортують і, як наслідок, розкидають. Перегортання й підгортання корму — процес трудомісткий, а протягом дня це доводиться робити кілька разів. Тепер це робить робот. 

Робот-пушер OptiDuo

Робот-пушер не просто підштовхує корм на кормовий стіл, а й одночасно освіжає та перемішує його. В результаті корови споживають більше корму, що сприяє зростанню продуктивності. Останнім перемішуванням OptiDuo додає концентрати (так звану «цукерочку»), що робить корм привабливішим. Завдяки шнеку з подвійними спіралями й системі керування adaptive drive всі інгредієнти перемішуються на кормовому столі, не пошкоджуючи їхні волокна. Це означає, що коровам, що стоять на нижчих щаблях в ієрархії, не доведеться боротися за їжу, вони не будуть голодними й не споживатимуть незбалансований раціон. 

Регулярне годування збільшує споживання сухої речовини, стимулює частіше відвідування роботів-доярів VMS і в підсумку сприяє підвищенню виробництва молока. 

Система може автоматично транспортувати різні типи корму, включно з будь-якими моносумішами, соломою, сіном і свіжою травою. OptiDuo здатний працювати в приміщеннях із різною шириною проходів, самостійно переміщатися не лише по корівнику, а й і між дворами. 

Система унеможливлює відхилення з маршруту, має шнек, що повністю безпечний для людей і тварин. Щоб перевірити безпеку, під обертальний шнек кидали іграшкового плюшевого зайчика. Робот не затягнув і не зім’яв іграшку, а, навпаки, відкинув. 

По всьому периметру на машині встановлено датчики безпеки. Якщо на шляху трапиться перешкода (наприклад, корова), спрацює датчик і робот зупиниться на 15 сек. а потів продовжить рух по заданій траєкторії. Якщо ж за цей час перешкода залишається, то для продовження роботи потрібне втручання людини. 

Ще одна особливість робота — безпека для самого себе. Під час роздавання корму часто трапляється, що коли тракторист вмикає стрічку роздавання, просипається велика порція. OptiDuo вміє розпізнати цю перешкоду й, щоб унеможливити поломку за надмірного навантаження, буде об’їжджати її і з кожним наступним разом захоплювати все більше корму. 

Робот повністю виконано з неіржавної сталі (великий строк експлуатації), працює на акумуляторах і автоматично приїжджає в станцію зарядки. 

Система не вимагає постійного техобслуговування, не потребує мастила, тільки кілька деталей вимагають періодичної заміни мірою спрацювання. Апарат уже почали продавати на європейському ринку, так що охочі спробувати новинку у своєму господарстві можуть звертатися в «ДеЛаваль».  

Інна Бірюкова

журнал The Ukrainian Farmer, грудень 2019 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».