Інтерв'ю

Комплексний підхід дає змогу мінімізувати вплив екстремальних змін клімату на виробництво

Влучити в яблучко

Тарас Мельник
директор із садівництва ФГ «Гадз»

Комплексний підхід ФГ «Гадз» до технологічних і бізнесових процесів дає змогу мінімізувати вплив екстремальних змін клімату на виробництво

Тарас Мельник

Фермерське господарство «Гадз» розташоване в особливій мікрокліматичній зоні в Тернопільській області, що дає змогу отримувати врожаї високої якості та з чудовими смаковими характеристиками, стверджують керівники ФГ. За короткий час «Гадз» стала однією з найбільших компаній в Україні, яка спеціалізується на вирощуванні фруктів — яблук, груш, слив. Широкий асортимент сортів яблук може задовольнити найвибагливішого клієнта — Гала, Голден, Фуджі, група сортів Ред Делішес та їх клони. «Гадз» вирощує груші Конференція та сливи Стенлей. Господарство структуровано за такими напрямами: садівництво, розсадництво, логістичний центр, переробний комплекс та органічний напрям.

І все ж минулий сезон був складним для всіх без винятку садівничих господарств. Цей обіцяє бути не менш екстремальним. Однак, якщо підходити до всіх технологічних та бізнесових процесів комплексно та використовуючи технологічні новації, вплив екстремальних змін клімату останніх років можна мінімізувати. Про це «Садівництву по-українськи» розповів Тарас Мельник, директор із садівництва ФГ «Гадз».

— Пане Тарасе, минулий сезон був найважчим за останні роки для більшості садівничих господарств. Однак ви були одним із небагатьох, хто зберіг урожай у складних кліматичних умовах. Як це вам вдалося?

Попередній сезон був для нас одним із найважчих в історії господарства. У весняний період ми пройшли чотири хвилі весняних приморозків, коли температура повітря знижувалася до –7 °С, що спричинило підмерзання певних блоків плодоносного саду. Проте завдяки злагодженій роботі агрономів фермерського господарства, які доклали максимальні зусилля, щоб зберегти врожай, нам вдалося гідно протистояти примхам природи. В результаті ми зібрали понад 40 т якісного яблука з гектара.

— Які у вас підсумки продажів минулого року, що зосталося в холодильниках і яку бізнесову тактику ви плануєте на зиму — початок весни?

— Ідея нашого господарства полягає не в тому щоб зібрати яблука, закрити їх у сховищі та чекати найкращої ціни — ми прагнемо бути присутні на ринку весь рік: як на внутрішньому, так і в напрямі експорту. На сьогодні ми тісно співпрацюємо з усіма найбільшими торговими мережами України, експортуємо яблука уже у понад 25 країн світу, до кожного нашого клієнта ставимося з розумінням та прагнемо працювати на довготривалу перспективу. Логістичний центр господарства має сучасне сховище для зберігання місткістю 15 тис. тонн із регульованим газовим середовищем, новітні лінії для сортування та пакування яблук у найрізноманітніші типи паковань.

— Як впливають погодні умови на ваші сади?

— За останніх п’ять років ми спостерігаємо дуже різкі зміни кліматичних умов у нашому регіоні. Щорічно у весняний період наші насадження підпадають під різкі зниження температур у період цвітіння, що зумовлює втрату великої частини врожаю. Кількість опадів зменшилась у декілька разів, що негативно впливає на забезпечення рослин вологою у фази інтенсивного росту плодів, сума ефективних температур щорічно збільшується, що призводить до збільшення популяцій та появи нових шкідників. У літній період сади часто пошкоджують опади у вигляді граду, що призводить до значних збитків.

— Які технології запроваджуєте, щоб зменшити негативний вплив змін клімату?

— Господарство розробило стратегію розвитку, яка передбачає заміну шпалер на конструкції із протиградовими сітками, що дасть змогу зберегти насадження від інтенсивних опадів у вигляді граду. Цього року плануємо інвестувати в систему моніторингу та удосконалити систему із забезпечення насаджень вологою. Велику увагу приділяємо розбудові фертигаційного вузла для внесення добрив, який завеземо з Ізраїлю, а змонтують його італійські фахівці. Повністю автоматизуємо систему поливу, що дасть змогу ефективно використовувати кожен кубометр води.

Агрономічна служба інтенсивно налагоджує співпрацю з передовими європейськими господарствами та веде консультації щодо розроблення певних методів та схем застосування фітогормонів, екстрактів морських водоростей та амінокислот для того, щоб лімітувати шкоду від весняних заморозків у період цвітіння.

 — Чи вплинуть затрати на таке технічне удосконалення на собівартість виробництва яблук та інших фруктів?

— Ми чітко розуміємо, що усі ці заходи значно вплинуть на збільшення собівартості нашої продукції, проте ми зможемо вирощувати якісний продукт й експортувати за преміумціною.

— Скільки сьогодні компанія витрачає на садівництво?

— Велику частку витрат у собівартості продукції у нашому господарстві має оплата праці, оскільки щороку ми намагаємося підвищувати заробітну плату нашим спеціалістам та робітникам, бо чітко розуміємо, що головна цінність нашої компанії — людина. Намагаємося забезпечити нашим працівникам комфорт, стабільність, можливість розвиватися і творити, робити кар’єру і заробляти достойні на ринку гроші. Я ціную людей чесних, нелінивих, драйвових, адаптивних, бо хороший спеціаліст — це прогрес розвитку компанії.

— Як ви готуєтеся до початку сезону та що для вас першорядно в зимовий період і на початку весни?

— У зимовий період в господарстві плануємо наступний сезон, розробляємо проєкти майбутніх насаджень, тому велику увагу приділяємо моніторингу ринку продажів у розрізі сортового складу. Цьогоріч запланували посадити 20 га саду з протиградовими конструкціями сорту Гала (розглядаємо, зокрема, клони Роял Шніга, Брукфільд, Наталі), які мають досить хороше забарвлення з чітко вираженим так званим паском. Ці клони мають найбільший попит на світових ринках.

— Яку систему захисту саду застосовуєте?

— Наші агрономи серйозно підходять до розроблення системи пестицидного захисту та удобрення насаджень, зважаючи на кліматичні умови, в яких знаходяться наші насадження. Оскільки господарство розташовано у специфічній мікрозоні, де часто, особливо у весняно-літній період, ми спостерігаємо утворення туманів, велику увагу зосереджуємо на боротьбі з паршею. Застосовуємо контактні препарати. Бо для нас краще запобігти розвиткові хвороби, ніж потім лікувати. В останні три роки у зв’язку зі значним потеплінням спостерігаємо збільшення популяції кров’яної попелиці, тому саме цьому шкіднику приділяємо особливу увагу. Щоб насадження були здоровими та продуктивними, застосовуємо фітогормони, амінокислоти, прогексадіон кальцію та екстракти морських водоростей, які підтримують наші насадження в тонусі та лімітують уплив погодних умов.

— Ви дедалі більше застосовуєте механічне обрізування. Якій техніці надаєте перевагу та який ефект отримуєте?

— Протягом кількох років ми намагаємося розробити для себе свою систему обрізування, яка дасть нам змогу зменшити навантаження людського ресурсу та витрати на ручну працю. Ми поїздили Європою й зробили висновок, що значну частину тамтешніх інтенсивних садів формують контурним обрізчиком, що стимулює інтенсивне закладання генеративної деревини на наступний рік.

Сьогодні 70% нашого інтенсивного саду на підщепі М9 ми обробляємо контурним обрізчиком BMV (Італія), який придбали у компанії «Агростар». Представники «Агростар» також запропонували консультаційні послуги з боку італійської компанії Advice&Consulting. Разом з їхніми агрономами ми обстежили всі ділянки саду й за рекомендаціями спробували обрізування коріння. Це дало нам змогу побачити зменшення сили росту дерева.

Нині ми з фахівцями компанії «Агростар» розглядаємо кілька варіантів механічного збирання яблук для 30 га органічного саду вже в сезоні-2021. Завдання таке: зменшити собівартість вирощування. Ми також ведемо переговори з компанією «Агростар» про закупівлю машин для проріджування зав’язі.

— Як, за вашим прогнозом, розвиватиметься ринок збуту яблук і загалом садівництво наступного сезону?

— На мою думку, садівництво України нині є на переломному етапі свого розвитку. Багато фермерів розкорчовують сади, які посаджено кілька десятків років тому. Інші починають замінювати насадження новими чи перещеплювати вже наявні з неперспективними сортами. Бо собівартість щорічно збільшується у зв’язку з підвищенням курсу долара, вартості пестицидів, дизпалива, комплектувальних частин до механізмів, які обслуговують плодові насадження. Українському фермеру слід негайно переорієнтовуватися на експорт, інвестувати кошти в інфраструктуру зберігання, сортування та пакування яблук, щоб створювати додаткову вартість та продавати вирощені фрукти за більшою ціною. Останніми роками ми змогли гідно представити українські яблука на найбільших у світі фруктових виставках, які щорічно проходять у Берліні, Гонконзі, ОАЕ та Сінгапурі. Результатом цього стало значне збільшення експорту українського яблука і велика зацікавленість нами як серйозними виробниками якісного продукту. Український фермер має надзвичайно великий потенціал для розвитку, тому я прогнозую, що в найближчі кілька років ми зможемо становити гідну конкуренцію на світовому ринку фруктів.

— Які плани вашої компанії щодо розвитку садівництва у 2021 році?

— У 2021 році ми плануємо завершити будівництво логістичного центру ФГ «Гадз», зокрема добудувати наступну чергу фруктового сховища обсягом 5 тис. тонн із регульованим газовим середовищем, закупити ще одну лінію для сортування та пакування яблук, завершити будівництво фруктопереробного комплексу та інвестувати кошти у збільшення нових інтенсивних фруктових насаджень.

ПРО ПІДПРИЄМСТВО

У фруктовому саду ФГ «Гадз», який посаджено 2011 року в Тернопільській області, є багаторічні насадження яблуні, груші та сливи на площі понад 500 га. Господарство має розсадник, який щорічно виробляє 300–500 тис. саджанців різних культур. «Гадз» також вирощує органічну продукцію у промисловому інтенсивному саду площею 30 га, який щорічно проходить сертифікацію «Органік Стандарт» Має логістичний центр та переробний комплекс — лінію для виробництва сухофруктів та узварного набору, сушильні шафи для виробництва яблучних чипсів, лінію для виробництва пюре, соку та дитячого харчування.

Дмитро Громов

журнал “Садівництво по-українськи”, лютий 2021 року 

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “Садівництво по-українськи” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».