У ногу з часом
Вітчизняне обладнання для тваринницьких комплексів стає більш конкурентоздатним на ринку
Сучасне обладнання — один із вагомих складників ефективної роботи тваринницького комплексу, якість якого безпосередньо впливає на стан тварини та якість кінцевої продукції. Нині ринок пропонує рішення, так би мовити, на будь-який смак і гаманець. Як не помилитися з вибором та які тенденції простежуються в цій царині — ми запитали у Федора Швеця, директора по роботі з корпоративними клієнтами групи компаній «Брацлав», яка вже понад 40 років виготовляє та постачає обладнання для тваринницьких підприємств.
— Пане Федоре, за вашими спостереженнями, якому обладнанню нині віддають перевагу вітчизняні тваринники?
— Більшість малих і середніх підприємств обирають в основному вживане іноземне обладнання — воно дешевше від нового, імпортного чи вітчизняного. Бо такі підприємства не мають певності в конкурентності свого бізнесу на довгу перспективу, тому не поспішають вкладати кошти в дороге обладнання.
Великі підприємства віддають перевагу роботі з перевіреними постачальниками, які пропонують імпортне обладнання, що вже давно є на ринку. Окрім того, їхня співпраця базується на гнучкій системі знижок, то ж тут також є певне зацікавлення у спів праці.
Однак з огляду на ситуацію з коронавірусом у світі, коли закривають кордони для поставок обладнання та складників, значне зацікавлення викликає продукція вітчизняних виробників. Вибрати є з кого — в Україні якісне станкове (стійлове) обладнання виготовляє не одна компанія. Водночас співпраця з вітчизняними виробниками дає змогу менше витрачатися на логістику й розмитнення товару, спрощує комунікацію.
— Проте тваринники зважають не лише на ціну та логістику, а й на якість. У чому переваги вітчизняного обладнання?
— Переваги очевидні. Наприклад, ми, як вітчизняний виробник, знаємо нашу металургію, наші матеріали. Можливо, порівнюючи з імпортними, наші металеві конструкції дорожчі, але вони надійніші, більш металомісткі, якісніші. Не раз, порівнюючи аналогічні металеві вироби нашого виробництва й імпортного, бачили, як відрізняється метал — наприклад, у наших труб стінки завтовшки 2,8 або 3,2 мм, а в імпортних — 1,5 мм. Труби нібито мають однаковий діаметр — але тільки зовнішній, а по внутрішньому відрізняються. Помітили, що виготовлене нами обладнання за іноземними зразками однакове за розмірами, але має різну вагу — різниця становить 20% на нашу користь. Окрім того, ми зварюємо та з’єднуємо елементи по-іншому, відтак метал менше іржавіє, а отже, має більший строк експлуатації, менше деформуються. Усе тому, що ми дотримуємося старих нормативів і ГОСТів, використовуємо номенклатуру матеріалів, які виготовляє наша металургійна промисловість — а вони не такі широкі, як порівняти з європейськими нормами.
У нашій практиці вже доводилося замінювали на свинокомплексах імпортні станки, що ставили одночасно з нашими. В обох випадках у них утримували тварин однакової вікової групи, але, оскільки метал різний завтовшки, то й станки відрізняються вагою, стійкістю. Одне слово — наше обладнання перевірене часом.
— Можливо, це загальна тенденція — робити продукт так, щоб його частіше оновлювали?
— Тут, швидше, інше — залежність пропозиції від попиту. Якщо господарства хочуть мати дешевше обладнання, то виробники готові його надати. Деякі виробники можуть переконати, що дешевше — не завжди якісніше. А здебільшого йдуть на поводу в господарства, навіть не повідомляючи його про технологічні «удосконалення».
До речі, ще однією вагомою перевагою вітчизняного обладнання є можливість отримати часткову компенсацію його вартості за кошти державного бюджету в рамках державної програми фінансової підтримки АПК. Зокрема, продукцію нашого заводу внесено у відповідний перелік вітчизняної техніки й обладнання. Наприклад, наприкінці минулого року одне підприємство в Черкаські області буквально за кілька місяців після встановлення нашого обладнання отримало компенсацію. І тепер планують його доукомплектувати, бо мають намір збільшити маточне поголів’я. Головне — вчасно подати документи й правильно їх оформити.
— З часом запити тваринників стають усе вимогливішими, вони потребують складнішого, досконалішого обладнання. Яке обладнання нині в пріоритеті?
— Насамперед воно має бути надійним, зручним в експлуатації. Це — окрім його вартості. Часто замовники висловлюють побажання, щоб обладнання підійшло для конкретного приміщення чи групи тварин.
Нині всі сільгоспвиробники намагаються максимально автоматизувати процеси й мінімізувати людський чинник. Оскільки нині існує кадрова проблема, то завдяки автоматизації обладнання можна її розв’язати та навіть оптимізувати таким чином фонд зарплати.
Водночас тваринники потребують енергоощадного, екологічного обладнання, яке б відповідало всім зооветеринарним нормам. Щоб у разі виникнення захворювання на території підприємства на ньому не нагромаджувалися віруси та бактерії, щоб його можна було легко продезінфікувати й запобігти повторним проявам хвороби.
Чим більше підприємство, тим більш нагальним є питання здорового мікроклімату — вентиляції, підтримання температури та вологості повітря. Бо це безпосередньо впливає на продуктивність виробництва. Особливо нагальним це питання стає з огляду на кліматичні зміни, коли літо стає все спекотнішим. Наша відповідь на такі погодні виклики — тунельна вентиляція, в основі роботи якої закладено конвекційний принцип охолодження завдяки високій швидкості руху повітря.
Ще одна тенденція — безконтактний метод уведення медикаментів, наприклад, через воду. Зі свого боку ми також відреагували на нові запити — до обладнання з водопостачання ставимо дозувальні пристрої.
— Обладнання — це певні стандарти. Але ж кожний тваринницький комплекс має особливості. Водночас кожен завод постійно удосконалює свої вироби. Які інноваційні рішення пропонує ваша компанія?
— Тут більше можна говорити про нестандартні рішення. Одна з наших переваг — індивідуальний підхід до кожного проєкту. Для кожного приміщення, куди треба поставити певне стандартизоване обладнання, ми робимо окремий розрахунок, погоджуючи деталі із замовником. Нам це просто робити, бо на відміну від постачальників іноземного обладнання ми працюємо без посередників. Виїжджаємо на місце і все детально вимірюємо та прораховуємо.
Маючи власне конструкторське бюро, можемо розробити будь-яке обладнання під потреби замовника. Для кожної вікової групи тварин у нас розроблена своя номенклатура, свої моделі обладнання. Ми виготовляємо станкове обладнання для потреб свинарства — станки для запліднення, для індивідуального утримання свиноматок на заплідненні, станки для групового чи індивідуального утримання супоросних свиноматок, а також для комбінованого утримання, станки для лактуючих свиноматок, бокси для опоросу, обладнання для утримання та годівлі поросят, станки для племінного стада, для відгодівлі та дорощування. Але водночас на замовлення клієнта можемо розробити нестандартне обладнання.
Нині маємо в роботі кілька комплексних проєктів щодо встановлення обладнання для різних вікових груп свиней. Але роботу починаємо з найменших — поросят. Адже спершу треба саме для них забезпечити належні умови утримання, бо від цього залежить подальший статус здоров’я тварин на відгодівлі.
— Як плануєте розвивати власне виробництво? Чого очікувати замовникам від ГК «Брацлав» найближчим часом?
— Ми також не стоїмо на місці. У нас з’явився ще один потужний двопалетний комплекс лазерного розкрою OptiTech FD. Цей комплекс оснащено волоконним лазерним джерелом — найефективнішою передовою технологією розкрою металу. Саме тому виготовлення деталей зі складними контурами реалізується швидко, якісно і з мінімальною собівартістю.
Також установлено нову фарбувальну лінію, і таким чином з’явилася можливість виготовляти повноцінне та різнотипне бункерне кормове обладнання. Відтепер нам не потрібно до такого обладнання закуповувати складники — ми їх можемо виготовити самі.
Надалі хотілося б налагодити виробництво власних електронних блоків для керування системою охолодження, яку ми виготовляємо — це поліпшило б і сервісне обслуговування, і здешевило б систему.
Технічний рівень доїльного обладнання заводу «Брацлав» відповідає світовому рівню, за параметрами продуктивності й трудомісткості монтажу перевищує їх, за вартістю — у 2–3 рази дешевше за закордонні аналоги. Система якості відповідає міжнародним стандартам ISO, має сертифікати відповідності, міжнародні відзнаки.
— Ви особисто та ваші фахівці постійно контактують із тваринниками. Як, з погляду виробника обладнання, ви оцінюєте стан тваринництва в Україні?
— Я бачу, якщо не буде допомоги від держави, то в малого фермера не буде можливості конкурувати з потужнішими гравцями. Принаймні держава повинна хоча б не заважати йому працювати.
Водночас помітно розширення виробництва великих виробників, особливо таких, що мають власне рослинництво — адже відомо, що зерно, пропущене через тварину, приносить додатковий прибуток.
Загалом для промислових підприємств нині є всі можливості для розвитку, зокрема й насичений ринок обладнання. Нині немає проблеми, де і що купити — якщо є гроші, вибір є. А за меншого клієнта треба боротися цінами, додатковими послугами, програмами відшкодування, розстрочками.