Інтерв'ю

Відповідальність як ринкова філософія

Олександр Тертишник
директор ТОВ «МЕГА КОРМ»

Виробники преміксів і комбікормів намагаються враховувати особливості кожного підприємства  

Ринки завжди переживають стадії, схожі з віковими метаморфозами людини. Народження — час наївного маркетингу і підприємницького ентузіазму. Парадоксальне поєднання віри в ринкові ідеали та бажання швидше заробити. 

Формування — підлітковий період вибухового зростання. На цьому проміжку кількість, як правило, превалює над якістю. Нестримне і неконтрольоване розповзання ринку, заповнення кавернпропозицією, що часто не відповідає стандартам і правилам. Але вакуум за законами фізики не може бути не заповнений, а переважання попиту над пропозицією компенсує будь-які витрати (включно з корупційними). 

Наповнення (плато) — бурхливий розвиток завершено, ринок заповнений, сфери впливів розподілено. 

Зрілість — поступовий, іноді хворобливий і нервовий перехід кількості у якість, коли вхід в усталений ринок можливий тільки гравцям із новим рівнем технологій, маркетингу, екологічності та навіть етики бізнесу. 

З тим новий модернізований і підкований в усіх напрямах учасник завжди натрапляє на деякі невдоволення з боку ветеранів, що вже закріпилися у своєму секторі. Навіть маючи, здавалося б, незаперечні переваги, посісти нішу в усталеному ринку завжди непросто. Особливо в нашій країні, де частиною ринкових умов завжди є безліч усіляких «неформальних чинників». 

Отже, знайомтеся: новий гравець на комбікормовому ринку — завод з виробництва преміксів і комбікормів ТОВ «МЕГА КОРМ». Про особливості виробництва нового підприємства розповідає директор заводу Олександр Тертишник. 

Будь-яке виробництво нині можна вважати перспективним, якщо його створено за принципами максимальної автоматизації й диджиталізації. Коли технологічний рівень підприємства дає змогу не просто максимально автоматизувати процес, а й мати можливість, у буквальному сенсі, комп’ютерною мишею проєктувати продукт, програмувати всі етапи й потім у разі потреби через монітори стежити за роботою штучного інтелекту. Крім того, сучасне машинне, комп’ютерне і програмне оснащення з небаченою раніше ідеальною точністю забезпечує скрупульозну деталізацію, чистоту виробництва та його екологічність. Які особливості, ноу-хау є на вашому виробництві? 

За рівнем технологічності, якості, контролю, екологічності та різноманітності пропозиції аналогів нашому заводу в Україні немає. Наше виробництво поєднує дві лінії, які одночасно можуть виробляти і комбікорми, і премікси. На відміну від інших підприємств, які закуповують премікси на стороні, наш завод виробляє комбікорми з власних компонентів. 

На заводі «МЕГА КОРМ» організовано випуск будь-яких гранульованих і розсипних кормів, передбачених Державними стандартами України, а також преміксів і білково-мінеральних вітамінних добавок. 

Здійснити все це дає змогу обладнання від німецької фірми BDW Feedmill Systems, одного зі світових лідерів в оснащенні подібних підприємств. Німецькі фахівці розробили технологічну лінію спеціально для заводу «МЕГА КОРМ», підготували всю документацію й брали участь у монтажі, випробуваннях і запуску виробничої лінії. У період будівництва і завод пройшов усі необхідні стадії експертиз, складання проєктної документації, технологічних карт заводу. У цій розробці брала участь київська фірма «Інтерпроект», яка спеціалізується на підприємствах, що виробляють комбікорми. Прямий монтаж обладнання здійснили українські фахівці. 

Рівень оснащеності заводу дає змогу компонувати комбікорми й премікси 64 компонентами — це одна з переваг нашого виробництва. Тобто в нас встановлено 64 місткості тільки для дозації додаткових компонентів, це крім зернової частини. 

Інша перевага — забезпечення чистоти зберігання продукту і процесу виробництва (внаслідок забезпечення ідеальних умов зберігання компонентів, що унеможливлюють їх контакт). 

Для кожного виду продукції є своя автоматична програма зі скануванням і чипуванням складових (штрих-код), з автоматичним дозуванням. Складаючи програму, технолог виводить, наприклад, значення поживності для певного виду тварин, певного віку, згідно з вимогами замовника. Помилки бути не може: автоматика унеможливлює похибки, нівелюючи людський чинник. Тобто доки, наприклад, штрих-коди компонентів не зійдуться із закладеними показниками, доступ до них програмою і виробничою лінією буде закритий. 

Система дозування, застосування надточних ваг (в’їзних, готової продукції тощо) роблять неможливими недовагу або обрахування і будь-які непорозуміння у відносинах зі споживачем (і це позиція керівництва фірми). 

Крім того, що на підприємстві можуть задовольнити будь-які вимоги покупця за складом продукції, чи розробляє «МЕГА КОРМ» спеціальні продукти для конкретного с.-г. виробника? 

— За допомогою сучасних програм можна формувати унікальні рецепти «з родзинкою», застосовувати актуальні новітні розробки у тваринництві, швидко впроваджувати наукові досягнення для забезпечення продуктивності, якості та загальної ефективності тваринництва. Наші працівники збирають інформацію про потреби конкретних господарств (спостерігають за приростом, конверсією корму) і перш ніж укладати угоди, ми зустрічаємося з їхніми фахівцями, спілкуємося, розробляємо спеціальні умови щодо продукції, далі виробляємо контрольну партію, тестуємо. 

Як контролюєте якість продукції? 

— Для постійного моніторингу сировини й готової продукції лабораторія МЕГА КОРМ», яка була атестована й акредитована Держстандартом за «вимірюваннями і лабораторними дослідженнями», обладнана відповідно до актуальних вимог галузі й навіть із прицілом на майбутнє. Наприклад, ми маємо аналізатор компанії FOSS — світового лідера в галузі аналітичних рішень для харчової промисловості, що дає змогу проводити надточні аналізи за лічені хвилини. Замовити найсучасніші дослідження тут можуть будь-які виробники регіону.

 На заводі введено системи GMP + B1, а також ISO 22 000, які забезпечують контроль випуску безпечної та якісної продукції, а також можливість виходити на міжнародні ринки. Ми розробили й увели в дію свої технічні умови з виготовлення комбікормів і преміксів, додали їх до Державного реєстру стандартів і техумов. Усі ці дії підтверджують сертифікати, отриманими підприємством. 

У XX столітті основною вимогою до економіки була ефективність, на зламі століть до ефективності додалася соціальність, у XXI столітті економіка має бути ще й екологічною. Налякане кліматичними змінами людство все більшого значення надає екочистоті і продукту, і виробництва. У цьому контексті, як «МЕГА КОРМ» забезпечує екологічну безпеку довкілля, безпечність продукції для споживача і безпечні умови праці для працівників підприємства? 

— Ще на стадії проєктування ми проходили експертизу, яка підтвердила, що наше підприємство екологічно чисте. На всіх стадіях виробництва на рухомих агрегатах встановлено локальні фільтри, що відловлюють будь-який пил. Наша система водопідготовки робить воду за показниками придатною навіть для пиття. Плюс кожну партію комбікорму (крім власного моніторингу) контролю міжрайонна лабораторія Держпромспоживслужби за показниками безпеки. 

Підприємство стало важливим інфраструктурним і соціальним об’єктом для Зміївського району Харківської області. Більшість працівників заводу — жителі міста Змієва, закупівлі зерна здійснюються у місцевих виробників. Тож відповідально стверджую: нині «МЕГА КОРМ» може повноцінно конкурувати з іншими подібними підприємствами України, а цей ринок досить щільний.