Інтерв'ю

У центрі уваги — ріпак 

Світлана Купрєєва
аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт»

 Аномально рання весна скорегувала плани аграріїв, які вже в середині червня розпочали жнива ранніх зернових й озимого ріпаку. В умовах повномасштабної війни ця олійна стала рятівним колом завдяки високій маржинальності, попиту на зовнішніх ринках і короткому експортному логістичному плечу до країн ЄС, які є основними імпортерами українського ріпаку. 

За оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства України, за результатами 2024 року прибутковість цієї культури очікується на рівні 78 дол. США за тонну, що на 5 дол. вище, ніж роком раніше. Ураховуючи підвищення рівня переробки ріпаку в Україні, наразі між експортерами й переробниками спостерігається шалена конкуренція. І вже нині сотні тисяч тонн олійної продано наперед. На думку аналітика олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлани Купрєєвої, привабливість цієї культури й далі перебуватиме на високому рівні. 

Згідно з даними Міністерства агрополітики, площі під озимим ріпаком цього року становлять 1 136 тис. гектарів. Як погодні умови вплинули на посіви цієї культури та який урожай і з якими базовими показниками наразі прогнозують? 

— У квітні поточного року Державна служба статистики України оприлюднила офіційні дані щодо посівних площ озимих культур, де площа озимого ріпаку становить 1239, 6 тис. гектарів, що на 9% нижче за тогорічний показник. 

Для останніх років характерним стає зниження рівня попиту, тому дооцінка площ стала буденним явищем не лише для соняшнику, а й для інших олійних культур. 2023/24 МР стає прикладом, коли дооцінка площ ріпаку сягнула майже 140 тис. гектарів, що на 5,7% менше проти 2023/24 МР. 

Тому прогноз урожаю ріпакув 2024 року «УкрАгроКонсалт» також базується на принципі дооцінки. У поточному прогнозі середній показник урожайності знижено на 5% — з урахуванням імовірного впливу погодних умов, і він становить 2,81 т/га. Загалом урожай ріпаку цього року оцінюється у 3,7–3,8 млн тонн, що на 19% менше проти 2023/24 МР. 

2023 року в Україні під ріпаком було залучено рекордні площі — 1,4 млн гектарів. Ураховуючи те, що ця культура була однією з наймаржинальніших в Україні, яка причина скорочення посівних площ? 

— Характеризуючи посівні площі під ріпаком, я б не стала вживати термін «скорочення», а застосувала б — «корегування», тому що площі, за прогнозом «УкрАгроКонсалт», будуть другими рекордними. І саме брак вологи впливав на такий результат. Три роки поспіль площі ріпаку перевищують 1,4 млн тонн саме внаслідок його маржинальності. 

На скільки збільшились витрати на вирощування ріпаку та якою буде маржинальність цієї культури 2024/25 МР? 

— На жаль, загальним трендом для України є збільшення витрат на вирощування всіх сільськогосподарських культур. Однак очікується, що навіть в умовах збільшення витрат у новому сезоні ріпак знов буде привабливішим із погляду прибутковості, як порівняти із зерновими культурами. 

Торік урожай ріпаку сягнув 4,1 млн тонн, і вже навесні 2024 року запаси культури було вичерпано. Якими були цінові коливання ріпаку у 2023/24 МР, які чинники впливали на вартість олійної та які прогнози щодо цін на ріпак нового врожаю? 

— Згідно з прогнозом «УкрАгроКонсалт» з урахуванням, урожай ріпаку 2023 року був на рівні 4,65 млн тонн, що підтверджує експортна статистика олійної та продуктів її переробки. Навіть в останні місяці сезону показники експорту були нетипово високими. Упродовж усього сезону спостерігався стабільний попит із боку головного покупця — країн ЄС, що підтримувало ціни зовнішньої торгівлі. 

Зазвичай експортні ціни корелюють з європейською біржею. Так відбувалось і цього сезону — в окремі періоди на ціни тиснули більш фундаментальні чинники. Саме таким основним чинником є прогнози врожаю головних світових виробників ріпаку. Світовий баланс ріпаку нового сезону є більш напруженим. Згідно з останнім звітом USDA, очікується зниження світового виробництва ріпаку майже на 2%. Серед провідних країн, де прогнозується зменшення збору, — ЄС (–6% до 2023/24 МР), Австралія (майже 4%) та Україна (–22%). Саме з Австралією Україна конкурує на ринку ЄС, що буде виступати чинником підтримання цін. На користь підвищення цін також грає заборона на імпорт у ЄС з росії та білорусі. 

Наразі світовим ціноутворювальним чинником виступає найбільший виробник ріпаку у світі — Канада, де очікується приріст урожаю на 4%, а також оперативні новини щодо погодних умов, стану посівів тощо. 

Традиційно початок масового збирання врожаю може скорегувати ціни вниз. 

З початку 2024 року працюють форвардні програми експорту ріпаку, що є позитивним індикатором відновлення українського ринку. 

Як може вплинути встановлення мінімальних експортних цін на ринок? 

— Установлення мінімальних експортних цін навіть із дисконтом 10% середньої ціни попереднього місяця ставить під питання для українського ринку торгівлю з ціноутворенням, прив’язаним до бірж МАТІФ та Чикаго, й існування форвардів. 

Мінагрополітики запевняє, що мінімальні розраховані експортні ціни не мають зашкодити нормальному функціонуванню ринка. Застосовуватиметься метод 5% процентиля. Тобто для розрахунку середньої ціни братимуть 5% усіх контрактів, які було укладено за найнижчими цінами. Отриманий результат ще додатково дисконтуватимуть на 10%. Мінімальна розрахована ціна буде нижчою за середньозважену ціну. 

Щодо питання форвардних контрактів — буде застосовуватися мінімальна ціна на момент укладення форварда. 

Мінімальні експортні ціни почнуть застосовувати з моменту затвердження Кабінетом Міністрів України відповідної постанови. 

90% насіння ріпаку Україна експортує на ринок Європи, і на цю продукцію не запроваджено квоти й мита. Які обсяги українського ріпаку в перспективі можуть мати попит у Євросоюзі? 

— Країни ЄС й далі відіграють важливу роль для реалізації експортного потенціалу України як на ринку ріпаку, так і продуктів його переробки. Крім того, частку ріпакової олії експортують у Китай і Малайзію, ріпаковий шрот — в Ізраїль і Китай. 

Наступного сезону імпорт до ЄС має збільшитись на 0,8 млн тонн (до 6,3 млн тонн), що для України в умовах територіальної близькості, зниження врожаю та високої переробки буде запорукою реалізації експортного потенціалу. 

Про наслідки заборони імпорту ріпаку в деякі країни ЄС скажу коротко — із числа топімпортерів українського ріпаку зникла Польща, в іншому географічна структура 2023/24 МР майже не змінилась. 

Чи посилить позиції українського ріпаку встановлення мит і квот на імпорт агропродукції з рф та білорусі? 

— Щодо заборони на імпорт із росії та білорусі — серед олійної групи для ЄС традиційно найбільш значущими є ріпаковий і соняшниковий шроти. Найскладніша ситуація з ріпаковим шротом на тлі зниження поточних прогнозів урожаю ріпаку під впливом погодних умов у країнах ЄС, а також в основних постачальників ріпаку — України й Австралії. 

Ураховуючи те, що переробка ріпаку в Україні зростає, яким буде співвідношення експорту сировини та внутрішньої переробки? 

— Традиційно до 2023/24 МР Україна експортувала більше як 90% урожаю ріпаку. 2023/24 МР обсяги переробки збільшились майже до 1 млн тонн, співвідношення експорт-переробка було 79 : 21, в новому сезоні очікується 81 : 19. Зниження врожаю ріпаку буде обмежувальним чинником для досягнення нового рекорду внутрішньої переробки. 

Однак нового сезону показник переробки буде на високому рівні (поточна оцінка — 700 тис. тонн) унаслідок дефіциту соняшнику в кінці сезону, що спонукатиме заводи працювати з ріпаком. Уже нині нові гравці ринку відкривають форвардні програми. Тому в новому сезоні на внутрішньому ринку й далі пануватиме конкуренція між експортерами та переробниками, що підтримуватиме ціни. 

Ріпак є привабливою культурою для аграріїв завдяки високій ціні та рентабельності, навіть несприятливі умови в період посівної стають незначним чинником обмеження розміру фінальної посівної площі, тому осіння посівна може знову показати високі результати.