Набираємо вагу
Незабаром в Україні запрацює ще один репродуктор із розведення свиней данської генетики
Швидше, вище, сильніше» — цей олімпійський девіз, дещо перефразувавши, нині цілком можна застосувати й до свинарської галузі, яка активно нарощує потужності та все гостріше потребує «свіжої крові», себто ремонтних тварин. Тож попит на свинину — і товарну, і племінну — нині значний як ніколи. Як його планує задовольняти новостворене господарство «Радехів Біо Ферм», розповів директор Богдан Бандрівський.
— Пане Богдане, як ви оцінюєте ситуацію на вітчизняному ринку свинини?
— Ринок нині на підйомі — це очевидно. На жаль, здебільшого цьому сприяла війна: конкуренція через втрату частини потужностей на тимчасово окупованих територіях дещо зменшилася, натомість переважна більшість переробних підприємств, забійних цехів потребують сировини для забезпечення країни й насамперед ЗСУ м’ясною продукцією. Адже в умовах воєнного стану питання продовольчої безпеки набирає особливої ваги.
На мою думку, свинарство буде й надалі розвиватися. До цього спонукають і останні події на зерновому ринку — маю на увазі додаткові обмежувальні заходи окремих країн ЄС щодо експорту українського зерна. Держава намагається розв’язати проблему, але загальна тенденція змушує виробників замислитися над шляхами реалізації зерна. Я вважаю, найефективніший спосіб — «пропускати» його через тварин, створювати продукт із доданою вартістю — м’ясо.
— Які переваги данської генетики у створенні такого продукту?
— Найбільшими перевагами є багатоплідність данських свиноматок і швидкість росту тварин, порівнюючи з іншими генетиками, а також якість туші. Якщо фахівці підприємства вміють зберегти новонароджених поросят, економічні затрати на їх вирощування покриваються кількістю поросят і темпами їх росту, високими приростами, а також конверсією корму, яка щороку знижується завдяки роботі селекціонерів Danish Genetics. Так, у середньому наші свиноматки народжують не менше як 17 поросят, яких відлучаємо вагою 6–6,5 кг. До забійних кондицій ми їх доводимо щонайменше на 14 діб швидше, ніж свиней інших генетик — завдяки високим приростам. Так, наші поросята на відгодівлі, починаючи з ваги 27–30 кг, мають добові прирости понад 1 кг.
Тому від моменту заснування сумісно з компанією Breeders нашого першого репродуктора «Угринів Еко Ферм» і до сьогодні ми бачимо невпинне зростання зацікавленості виробників до данської генетики. Зокрема, нині всі наші майбутні племінні тварини заброньовані на пів року наперед.
Ще два роки тому, спостерігаючи за зростанням попиту на високопродуктивних свиноматок, на тварин, що швидко ростуть, ми вирішили розширятися, будувати новий генетичний майданчик.
Новий свинокомплекс «Радехів Біо Ферм » потужністю 2,5 тис. свиноматок складатиметься з товарної ферми повного циклу виробництва та нуклеуса. Ми вже здали в експлуатацію першу чергу будівництва, там свиноматки вже поросяться. Плануємо протягом двох місяців здати другу чергу, основне обладнання змонтували, тепер установлюємо пожежну систему, блискавкозахист тощо. Плануємо вийти на повну потужність до кінця року.
Розвиток виробництва розплановано поетапно. Почали з великої білої: завезли племінних тварин, частково з данських нуклеусів, частково закупили в «Угринів Еко Ферм», наприкінці року плануємо здобути статус племрепродуктора з розведення свиней великої білої породи. Далі будемо продукувати свиней породи ландрас, а потім — дюрок. Тобто племінне господарство працюватиме за повним циклом розведення трьох порід свиней високого статусу здоров’я. Зможемо постачати на ринок близько 20 тис. голів ремонтного молодняку. Думаю, реалізацію розпочнемо вже в кінці літа.
Товарна ферма вирощуватиме трипородний гібрид свиней, який отримаємо після схрещування порід велика біла та ландрас (свинка F1), яку потім схрестимо з породою дюрок. Такі гібридні свині швидко ростуть, мають високі прирости та статус здоров’я. Їх ми вирощуватимемо до забійних кондицій і реалізовуватимемо на м’ясокомбінат.
— Свині данської генетики потребують якісних умов утримання. Якими умовами «здивує» новий майданчик?
— Спираючись на попередній досвід, кожен новий майданчик ми будуємо більш технологічним. Наприклад, у «Радехів Біо Ферм» вста новлюємо потужну систему охолодження і зволоження повітря від «Бігдачмент». Таких дорогих систем в Україні практично не ставлять, але ми йдемо на такі витрати, бо вони істотно впливають на стан тварин у спекотний період. За інтенсивного виробництва охолодження повітря — дуже важлива річ. Ми вста новили систему на найважливіших ділянках свинокомплексу — в секторах дорощування, осіменіння, очікування, опоросу й утримання кнурів.
Звичайно, всі приміщення з контрольованим мікрокліматом, установлено систему автоматичної подачі кормів та гноєвидалення.
Новація в «Радехів Біо Ферм» — оснащення сонячними батареями для виробництва електроенергії. Таким чином, економитимемо ресурси та зменшимо енергозалежність господарства. До такого кроку нас спонукали постійні вимкнення електроенергії цієї зими. З іншого боку, енергоносії постійно дорожчають. Тож майбутнє — за альтернативною енергією.
— Купуючи ремонтну свинку, кожен виробник хоче отримати тварину, що на 100% відповідає стандартам данської генетики. Яким чином ваше господарство може забезпечити відповідну якість племінних свиней?
— Ми — чи не єдині в Україні, кого приєднали до єдиної генетичної бази даних свиней Данії. Таким чином, ми бачимо критерії інших виробництв — максимальна кількість відлучених поросят, період відгодівлі, молочність свиноматок. Це показники, на які ми спираємося в роботі. Головний з них — індекс племінної цінності тварин. Його нам вираховує данська програма на основі дуже багатьох показників продуктивності свиноматок, кнурів та якості їхнього потомства. Ми бачимо, на якому етапі перебуваємо і куди нам треба рухатися — яких тварин чи спермопродукцію треба завозити з більшим індексом, щоб можна було далі рости в генетичному напрямі. Ми регулярно закуповуємо спермопродукцію через компанію Breeders і таким чином постійно «вливаємо свіжу кров» від найбільш високоіндексних кнурів з Данії.
— Свині данської генетики потребують фахового менеджменту. Які поради могли б дати вашим колегам щодо роботи з тваринами?
— Кожна генетика має свою цінність. Данська — високопродуктивна і багатоплідна, відтак із новонародженими поросятами постійно багато роботи. Насамперед їх потрібно правильно посортувати під свиноматками, щоб надалі вони швидко розвивалися. Дуже важливо правильно підібрати рецептуру для супоросних, лактуючих свиноматок, кнурів.
Випоювання поросят замінником цільного молока значно впливає на їх збереженність й швидкість росту. Ми привчаємо поросят до замінників молока практично з п’ятого дня від народження. Це окрім використання системи прийомних свиноматок.
Хочу наголосити: всі виробники, які купують племінних тварин данської генетики, можуть розраховувати на повний технічний супровід Danish Genetics. На безоплатній основі на нашому підприємстві після карантинування ми проводимо навчання фахівців (ветеринарів, техніків штучного осіменіння, технологів із виробництва кормів) — це мало хто робить в Україні. Водночас до повномасштабного вторгнення росії наші спеціалісти на договірній основі навчалися в Данії. Данські спеціалісти час від часу приїжджають до нас, причому без попередження, вивчають ситуацію, виявляють проблематику, також приїжджають вузькоспеціалізовані спеціалісти й навчають наших. Нині такі навчання в основному проходять онлайн. Тож навіть в умовах війни працюємо над поліпшенням якісних показників.