Інтерв'ю

До викликів готові

Юрій Титечко
директор компанії UTAGRO

В Україні з’явиться новий нуклеус данської генетики, потужність якого на рівні найбільших європейських генетичних підприємств.  

Компанія BREEDERS — найбільший постачальник іноземної генетики свиней в Україну протягом останніх років і один-єдиний постачальник данської генетики свиней Danish Genetics, яка на сьогодні охоплює до 50% промислового поголів’я свиней в Україні. Разом із генетичною компанією DANISH GENETICS та з компанією UTAGRO, відомою на аграрному ринку як виробник повнораціонних кормів і кормових добавок для тварин та птиці, компанія BREEDERS реалізовують масштабний проєкт в галузі свинарства — новий мультиплікатор данської генетики, потужність якого буде на рівні найбільших європейських генетичних підприємств. Чому саме тепер варто інвестувати у свинарство, зокрема в данську генетику, розповів директор компанії UTAGRO Юрій Титечко. 

Пане Юрію, попри складну ситуацію на ринку свинини та війну в нашій країні, ви реалізовуєте масштабний проєкт. Чому саме тепер вирішили відкрити новий нуклеус? 

— Справді, з погляду класичних бізнес-моделей наша інвестиція видається ризикованою. Хоча, на перший погляд, ринок свинини нині сприятливий, але детальний аналіз показує, що наразі інвесторів у цей сегмент небагато, інвестиційний інтерес є тільки до підприємств, розташованих на Заході України. Однак наше рішення реалізовувати такий масштабний проєкт у галузі свинарства не базується на короткострокових перспективах ринку. До того ж цей проєкт було розпочато ще під час пандемії COVID-19, значні кошти вже було інвестовано. 

Рішення започаткувати генетику у сфері свинарства стало стратегічним кроком, спрямованим на розвиток і модернізацію галузі в Україні. Подібно до ситуації з кормовиробництвом, де спочатку Україна залежала від імпорту кормових добавок з ЄС, але з часом вітчизняні компанії налагодили власне виробництво, генетичний сектор свинарства має потенціал для подібного розвитку. 

Імпорт племінних тварин і генетичного матеріалу супроводжується високими витратами й ризиками, включно з поширенням захворювань, як-от африканська чума свиней (АЧС), що може критично впливати на генетичний фонд країни. Створення власного якісного нуклеуса в Україні є ключем до мінімізації цих ризиків і забезпечення сталого розвитку свинарства. 

З урахуванням того, що данська генетика становить близько 50% вітчизняного ринку свинарства, попит на високоякісний генетичний матеріал є достатнім для підтримання конкуренції й інновацій у секторі. 

Данські свині відрізняються високим темпом росту

Ми створюємо найбільший нуклеус із правом розвитку чотирьох напрямів: чистопорідних свиней трьох порід і гібридну свинку. Це означає, що ми можемо запропонувати нашим клієнтам повне комплексне рішення — високопродуктивних тварин із гарантованим статусом здоров’я, забезпечуючи їх високоякісними комбікормами, преміксами, ЗЦМ й іншими кормовими добавками, що є важливою складовою успішного господарства. 

UTAGRO SWINE є великим генетичним підприємством навіть за європейськими стандартами з потужністю 1200 свиноматок. Наша співпраця з Danish Genetics гарантує надійне комплектування маточним поголів’ям із найкращих данських ферм, відомих своєю генетикою та високими стандартами у свинарській промисловості. 

На якому етапі нині будівництво нуклеуса? 

— У нас на підприємстві «100% готовність» — в останній декаді березня очікуємо завезення тварин на комплекс. Наша команда вклала неймовірні зусилля в побудову ефективного підприємства, де кожен квадратний метр використовується раціонально. Ми ретельно прорахували кожен аспект нашої діяльності, особливо приділяючи увагу найпроблемнішим секторам. Наприклад, у секторі дорощування вперше в Україні впровадили систему обігріву безпосередньо у станках, що дасть змогу забезпечити оптимальні умови для росту й розвитку тварин. 

Данські свиноматки відомі своєю високою молочністю, тож для забезпечення їх поживними речовинами будемо складати повноцінні раціони, а власний комбікормовий завод гарантує можливість забезпечувати тварин комбікормом найвищої якості. 

У нашій роботі ми не лише враховуємо великий досвід у свинарстві, а й інтегруємо в нього найсучасніші стандарти тваринництва. Наша мета — створити виробництво, яке не лише ефективне за технологічними параметрами, а й мінімізує кількість операторів. Ми переконані: менше людей — менше помилок. 

Чому обрали саме данську генетику? Звісно, вона популярна й продуктивна, але ж і потребує підвищеної уваги та кваліфікованого персоналу. Можливо, варто працювати з менш вибагливою генетикою? 

— Дозвольте провести аналогію з автомобільною промисловістю. Колись у виробництві автомобілів мотористам приділяли найбільше уваги, тепер більше запиту на ІТ-фахівців, які відповідають за електроніку та програмне забезпечення. Подібно до цього, у тваринництві сучасна генетика стає серцем господарства, а компанії активно шукають фахівців із глибоким розумінням генетичних процесів і сучасних технологій. У цьому контексті данська генетика виступає одним із лідерів у вирощуванні якісного м’яса. Її продукти відрізняються не лише високою продуктивністю, а й відмінними смаковими властивостями та структурою. 

Данські генетики довели свою ефективність за понад столітній досвід роботи. Данські свині відрізняються високим темпом росту та кращою конверсією корму, продуктивність данських свиноматок вражає — якщо правильно використовувати їх потенціал. Щоправда, є деякі технологічні особливості в годівлі й утриманні, проте це не робить їх вибагливішими, ніж інші породи. Важливо вміло працювати з будь-якими генетичними лініями, в українських фахівців є відповідний досвід і знання. Багато з них здобули цінний досвід під час навчання в Данії та успішно застосовують його в Україні. До того ж у Danish Genetics працюють мої давні друзі та партнери, що створює додаткові зручності для спільної роботи. 

Важливо також, що генетики Danish Genetics постійно аналізують результати, ринок і визначають напрями розвитку генетики. Наприклад, данські свиноматки зазвичай народжують велику кількість живих поросят, проте на разі фокус націлено на рівність і більшу вагу народжуваних поросят. А далі про поросят подбає свиноматка — завдяки своїй високій молочності. 

Як плануєте розвивати виробництво? 

— Ми не здаємося, адже наша мета — зробити Україну незалежною не лише політично, а й економічно. Ми віримо, що можемо стати прикладом для інших країн в аграрному бізнесі. 

Як інвестори ми вкладаємо кошти в національну економіку й створюємо нові робочі місця. На нашій фермі близько дванадцяти людей працюватимуть із тваринами, а ще п’ять обслуговуватимуть роботу ферми. 

Крім того, ми будемо здатні переробляти й використовувати до 1500 т комбікорму на піку продуктивності, що еквівалентно 18 тис. тонн переробки зернових на місці — це зменшить навантаження на складну експортну логістику зернових. 

Особливу вигоду від цього матимуть свинарі. Купівля та постачання племінних тварин чи ремонтних свинок F1 відбуватиметься швидше й без зайвих витрат, пов’язаних із логістикою та митом. Завдяки контракту з Danish Genetics ми гарантуємо високу якість тварин, забезпечуючи їхню контрольовану продуктивність і стандарти утримання.