Годівля є обов’язковим елементом ефективного виробництва молока, від якого залежить загальний результат тваринницького бізнесу
Запорука успіху
Годівля є обов’язковим елементом ефективного виробництва молока, від якого залежить загальний результат тваринницького бізнесу.
Згодовування загального змішаного раціону (TMR) допомагає дійній корові досягти максимальної продуктивності — шляхом згодовування збалансованого за поживністю раціону, що дозволяє максимально наблизити споживання до фактичної потреби тварини в енергії й зберігає фізичні або грубі характеристики корму. В компанії «ТАС Агро» дотримуються технології TMR і вдосконалюють підходи до годівлі тварин.
Вплив технології на результат
У справжньому TMR кожен шматочок корму, що споживає корова, містить потрібну кількість інгредієнтів для збалансованого раціону, що створює максимально сприятливе середовище для мікробів рубця й забезпечує достатню кількість джерела вуглеводів й азоту, які відрізняються за своєю здатністю та швидкістю розщеплення. Це може збільшити виробництво мікробного протеїну мікробами рубця впродовж усієї доби. Загальне споживання корму збільшується на 4% проти звичайного раціону фуражу та концентратів, що згодовують окремо двічі на день. Крім того, TMR дає можливість використовувати корми з різною швидкістю розщеплення, що часто забезпечує кращу поживність. На підприємствах компанії зафіксували підвищення виробництва молока на 5% після того, як почали правильно готувати TMR, порівнюючи зі звичайними раціонами.
Окрім науково обґрунтованого підходу до створення раціонів чималу роль у якісному приготуванні кормів відіграє й техніка. Вже не перший рік компанія «ТАС Агро» користується кормозмішувачами вітчизняного виробника «Демімікс-Україна», який не лише запропонував якісні машини, а ще й виготовив моделі, що проїжджають нестандартними корівниками.
Як розповів директор із тваринництва «ТАС Агро» Михайло Ковальчук, значну увагу приділяють точності приготування раціонів. «Використання кормових ваг на змішувальному обладнанні дозволяє чітко контролювати кількість кожного інгредієнта, що подають у міксер. Коли TMR змішано належним чином, корова не може сепарувати корми на кормовому столі й споживати більше концентрату, ніж заплановано у складі раціону. Тому інвестиція у вагове обладнання окупається вже в перший місяць експлуатації кормозмішувача.
У кормозмішувач Demi-mix сіно ми додаємо без попереднього подрібнення — машина добре справляється із цим завданням. Для цього ми закриваємо протирізальні засувки й подрібнюємо сіно п’ять хвилин, що забезпечує збереження найціннішої листкової частини корму. Оскільки надмірне змішування може спричинити серйозні проблеми через надто подрібнений корм, ми стежимо за часом подрібнення й змішування».
Підтримка технікою
Кормозмішувачі Demi-mix мають значну кількість вузлів і агрегатів закордонного виробництва, що підвищує надійність і довговічність машин — це ножі, редуктори, гідравліка, вагова система тощо. Загальний конструктив — вітчизняний, тому й вартість кормозмішувача значно нижча проти закордонних.
Компанія «ТАС Агро» купувала двошнекові моделі кормозмішувачів на 12 і 14 м³ залежно від розміру стада. Такий підхід зумовлюється бажанням зменшити витрати на логістику кормів і з плановим збільшенням поголів’я.
Однорідність змішування періодично досліджується на пенсільванських сепараційних ситах. Для цього з кормового столу відбирають 10 проб і перевіряють якість подрібнення й змішування. За допустимої похибки 2% фактичні перевірки показують відхилення в 1%. Це свідчить про те, що кормозмішувачі Demi-mix якісно перемішують інгредієнти й рівномірно розподіляють їх по кормовому столу.
Машини прості в обслуговуванні, стійкі на нерівних дорогах. Під час змішування кормозмішувач не розгойдується, працює стабільно. Шини зношуються, але це витратні матеріали. До речі, виробник почав установлювати широко розповсюджені на ринку типорозміри шин, тож їх заміна — не проблема.
Спочатку в кормозмішувач завантажують грубі корми (сіно, солому), потім — соковиті корми (сінаж, силос). Після подрібнення й перемішування додають концентровані корми та мінеральні добавки. За потреби раціон доводять до вмісту сухої речовини 45–47% або додають рідкі корми — мелясу або її суміш із водою. У господарствах застосовують чотири основних раціони — сухостійний ділять на два типи й дійний раціон також для першої та другої половини лактації. Для шлейфу відповідно передбачено окремі раціони.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ
Михайло Ковальчук, директор з тваринництва «ТАС Агро»
Деякі кормозмішувачі Demi-mix відпрацювали по 5–7 років і показали себе досить добре. За цей час міняли шини й ножі, а також виконували обслуговування. Це важливо, оскільки з кормозмішувачем може працювати механізатор без спеціальної підготовки. Перед придбанням ми розглядали самохідні й причіпні моделі, але віддали перевагу причіпним. Вони дають змогу бути гнучкішими, менше інвестувати в техніку й використовувати її ефективніше.