Тваринництво

Завдяки економічним і фізіологічним перевагам рідка годівля свиней набуває все більшої популярності у світі

Вигідно та корисно

Вигідно та корисно

 Завдяки економічним і фізіологічним перевагам рідка годівля свиней набуває все більшої популярності у світі.  

У промисловому свинарстві виділяють два основних способи годівлі: сухий і рідкий. Як проміжний є ще зволожений (або напівсухий) і вологий типи, коли сухі корми автоматично зволожують або змішують із водою незадовго до їх подачі в годівниці. У цій статті зупинимося на перевагах рідкої годівлі. 

Конверсія та економія 

Головною перевагою рідкої годівлі перед сухою є економічна ефективність у використанні кормів, висока конверсія корму — шляхом заміни сухих комбікормів на рідкі можна заощадити до 10–12% кормів. Конверсія корму за такої годівлі становить 1 : 2,8, а прирости в період відгодівлі досягають 800–900 г/добу. 

Ще одна вигода рідкої годівлі — можливість використання рідких кормів тваринного походження (сироватки, відвійки й інших відходів харчової промисловості). За енергетичною цінністю 6 кг молочних відвійок або сироватки замінюють 1 кг зерна вівса або 1 кг соняшникової макухи. А якщо порахувати, то одна тварина за період відгодівлі (в середньому 120 діб) з’їдає за добу 2,5 кг сухого комбікорму, а це 300 кг за весь період. Якщо навіть урахувати, що частка зернових у комбікормів становить 50%, то 150 кг — це зернові. Звідси випливає, що на відгодівлю одного поросяти потрібно 900 кг сироватки. Звісно, однією сироваткою неможливо замінити зернові корми в раціоні, проте зменшити їх кількість можна. 

Рідка годівля є мультифазовою: за період відгодівлі більшу частку корму тварини споживають після досягнення живої маси 70 кг, а добова потреба у протеїні, амінокислотах і мінералах майже не змінюється. Це свідчить про те, що раціони годівлі та рецепти комбікормів потрібно регулювати за періодами росту. Як дефіцит, так і надлишок поживних речовин веде до зниження показників продуктивності, тому не можна годівлю першого періоду компенсувати наступним періодом відгодівлі. А все це — витрати корму та собівартість продукції. У сучасних системах рідкої годівлі за цим стежить комп’ютер — він автоматично розраховує добову норму корму залежно від віку та ваги тварин. Також забезпечується плавний перехід з одного виду корму на інший (гровер — фініш). 

Замість кормових автоматів сухого чи зволоженого типу годівлі на рідкій годівлі використовують корита з датчиками, завдяки яким постійно контролюється наявність корму в кориті та навіть швидкість його поїдання, адже свині протягом доби можуть їсти нерівномірно, відтак, щоб уникнути псування корму, датчики контролюють його наявність. 

Великою перевагою є відсутність ручного налаштування кормових автоматів залежно від ваги тварин — на рідкій годівлі комп’ютер автоматично розраховує добову кількість корму, зважаючи на вагу тварини. Своєю чергою, це мінімізує втрати корму. 

Здорове поголів’я свиней — ще одна перевага рідкої годівлі. На 1 кг приросту живої маси поросяті потрібно близько 4 кг молока, що в перерахунку на суху речовину становить 540 г сухої речовини. Отже, в першу декаду життя порося повинно споживати молока в кількості близько половини своєї маси, а у віці 10–28 діб споживання знижується до 1/6 його маси. Для цього свиноматці під час лактації за добу потрібно випивати до 15 л води на продукування молока та ще по 1,5 л води на кожне порося. Якщо у свиноматки в середньому 10 поросят у гнізді, то це становить 30 л води на добу. А таку кількість води з напувалки свиноматка не вип’є. З рідкою годівлею цього можна легко досягти. 

Вологий тип годівлі фізіологічно кращий для організму свині, оскільки рідкий корм у ШКТ свині ліпше всмоктується, забезпечує вищий рівень споживання. Відтак конверсія краща, менше перевитрат корму, який проходить транзитом і не засвоюється організмом, тобто не переходить у кілограми. 

Особливості рідкої годівлі 

На сучасних системах рідкої годівлі корм не лишається в трубах, тому його закисання неможливе. Адже в кін ці годівлі залишки кормів видавлюються в корита чистою водою, яка потім виштовхується назад у бак для змішування і використовується для замішування наступного раціону. 

Пильну уваги потрібно звертати на персонал — людина, яка буде оператором системи рідкої годівлі, повинна бути попередньо навчена, а в разі її звільнення замінити швидко такого працівника не вийде. 

На деяких фермах за рідкої годівлі може спостерігатися підвищення вологості в приміщенні. Проте в разі сухого типу годівлі спостерігається підвищена запиленість приміщення, що набагато гірше для свиней, ніж підвищена вологість. 

Інвестиції у рідку годівлю на початку можуть бути більшими, як порівняти із сухою годівлею (чим більша ферма — тим таке співвідношення буде меншим). Наприклад, якщо йдеться про ферму на 1000 голів відгодівлі, то обладнання для сухого типу годівлі буде дешевшим, але якщо йдеться про ферму на 15 000 голів і вище, то рідка годівля точно не буде дорожчою, а переваги в економії кормів, кращої конверсії та згодовування кукурудзяного корнажу генеруватимуть додатковий прибуток у вигляді нижчої собівартості вирощеного 1 кг живої ваги. 

За рідкої годівлі важливо стежити за гігієною системи, зокрема за наявністю кислоти чи лугу в місткостях. Слід також звертати увагу на: 

• Гігієну бака для замішування корму й чистоту кормопроводу; 

• Програмне забезпечення. Дуже важливо, щоб програмне забезпечення також розробляли на заводі — виробникові системи годівлі. Це дасть можливість у майбутньому постійно оновлювати нові версії. Сьогодні є програми, що контролюють наявність корму в годівницях і час, за який годівниці порожніють; 

• Автоматизацію системи. Найкращий варіант, коли постачальник системи годівлі є одночасно й виробником програмного забезпечення для цих систем. У цьому разі можна бути впевненим у надійності всієї системи годівлі. Дуже важливо, щоб інтерфейс комп’ютера відрізнявся простотою керування. Це оцінять фахівці, а власник буде впевнений, що його люди легко зорієнтуються в керуванні кормовим процесом свинокомплексу. 

Ще раз про переваги 

За допомогою рідкої годівлі можна годувати свиней одночасно й обмежено. Завдяки цьому поліпшується якість, оскільки можна регулювати вміст жиру в туші. Крім того, можна додавати вологу кукурудзу в корми. Таким чином, оптимізуються витрати на транспортування зерна та зменшується кількість енергії, що використовується для його осушування. 

Керування комп’ютером дає можливість автоматично планувати та регулювати процес годівлі й вести статистику споживання кормів і води. Така робота набагато привабливіша для молоді, адже молоді люди набагато активніше користуються всіма можливостями комп’ютерного керування. 

Ця система годівлі поширена у світі. На сьогодні лідером у рідкій годівлі свиней серед європейських країн є Ірландія — 90% господарств, Німеччина й Данія — понад 60%, Голландія — до 50% усього поголів’я. У Фінляндії за останні п’ять років понад 90% уведених в експлуатацію свиноферм застосовують систему годівлі рідкого типу. 

Однією з переваг рідкої годівлі є те, що можна стимулювати споживання корму в поголів’я навіть у спекотну погоду, тоді як зазвичай на фермах із сухою годівлею апетит у свиней у літній період знижується. 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ