Техніка

Від стану ґрунту в міжряддях залежить розвиток росин, тому їх якісний обробіток — завдання для сучасного високотехнологічного знаряддя

Точно по міжряддю

Точно по міжряддю

Від стану ґрунту в міжряддях залежить розвиток росин, тому їх якісний обробіток — завдання для сучасного високотехнологічного знаряддя.

За допомоги механічного обробітку міжрядь можна контролювати бур’яни, руйнувати кірку, покращувати доступ повітря до кореневої системи, що сприяє затриманню вологи. Проте до останнього часу міжрядні культиватори не могли працювати так ефективно. Робота на максимальну ширину міжряддя завжди мала ризик пошкодження культурних рослин у разі одного неправильного руху трактора чи самого знаряддя. Однак нині з’явились агрегати, які «навчилися бачити» рядки самостійно і спрямовують робочі органи точно по міжряддю незалежно від руху трактора. Поступово така техніка набуває поширення серед українських аграріїв.

Коли в одному з підрозділів компанії «Західний Буг» виникла потреба покращити умови вирощування цукрового буряку, було вирішено придбати сучасний міжрядний культиватор. Розглядали кілька варіантів, проте зупинились на моделі Onyx від компанії Kverneland.

Як зазначив агроном підприємства Євгеній Колюсь, головною причиною придбання такого культиватора стали потреба у створенні оптимальних умов для розвитку цукрового буряку. Після дощу на їх поверхні утворюється потужна кірка, що значно погіршує міграцію повітря й вологи у зоні розвитку кореневої системи. Відповідно, рослини перебувають не в оптимальних умовах і не можуть повноцінно реалізувати власний генетичний потенціал. Щоб покращити ситуацію, було вирішено знайти культиватор, який працював би максимально ефективно й не травмував рослини.

«Одразу почали розглядати варіанти із системою автоматичного ведення по рядках, — зазначає Євгеній. — Після тестування у наших умовах вирішили зупинитись на культиваторі Kverneland Onyx із системою автоматичного ведення Lynx 4000. За загальної ширини 12 м він чітко витримував установлені параметри й вів робочі органи точно по міжряддях».

Культиватор Kverneland Onyx агрегатують із трактором John Deere 8530, для якого придбали вузькі «спарки», щоб не затоптувати рядки й не переущільнювати ґрунт. Незважаючи на чималу ширину захвату, машина працює на швидкості 12–14 км/год й до того ж не пошкоджує культурні рослини. Цьому допомагає система автоматичного ведення по рядках Lynx 4000. До речі, це найновіша версія цієї системи з вищою точністю і продуктивністю. З 4-тонним 12-метровим вона справляється без проблем.

Поле сканують дві камери з власним освітленням, які здатні однаково ефективно працювати вдень і вночі. Камери визначають розташування рядків, і відповідно до цього система зміщує культиватор за допомогою гідравліки в потрібний бік. Центральна частина рами спирається на опорні колеса з металевими дисками, що «зарізаються» у ґрунт. Таким чином, культиватор фіксується не лише на навісці трактора, а й у ґрунті, що дає змогу максимально точно вести робочі органи по міжряддях. Максимальний діапазон зміщень досить великий — по 25 см у кожен бік. Тож навіть по відверто кривих рядках можна рухатись без ризику пошкодити культурні рослини.

На перший погляд, система є досить складною, але тільки до того моменту, як зрозумієш її принцип роботи. Спочатку слід виставити правильно робочі органи й захисні елементи, щоб уникнути підрізання. Потім треба синхронізувати камери, й можна починати роботу. Перше налаштування агрегата робили 2 год. Пізніше, коли з’явився досвід, на це витрачається значно менше часу.

Культиватор працює на швидкості 12–14 км/год. Взагалі він може працювати й швидше — виробник гарантує необхідну точність ведення на швидкості до 18 км/год. Однак доводиться враховувати фактичні умови роботи, а саме — стан ґрунту. Під час роботи на високій швидкості виникає ризик присипання ґрунтом молодих рослин. Саме через це вирішили не ризикувати й на місцевих ґрунтах зменшити робочу швидкість до безпечного рівня.

Продуктивність за робочої швидкості 12–14 км/год становить у середньому 5 га/год. Тобто за 8-годинну зміну вдається обробляти по 40 га, а за добу — 120–150 га, що залежить від довжини гонів, конфігурації й рельєфу полів.

Упродовж першого сезону експлуатації культиватор Kverneland Onyx обробив понад 980 га цукрового буряку. У перспективі його планують використовувати й на інших просапних культурах. За потреби агрегат здатен обробляти міжряддя завширшки до 80 см. Для цього певні секції можна підійняти або взагалі зняти.

Коментар

Євгеній Колюсь, агроном ПП «Західний Буг»

Основним завданням культиватора Onyx є створення комфортних умов для розвитку рослин. Наприклад, ґрунти утворюють кірку після дощу, а це має кілька негативних наслідків. Насамперед припиняється доступ повітря до кореневої системи рослин і дуже швидко випаровується волога. Також твердий пересушений верхній шар ґрунту може пошкоджувати рослини на початкових стадіях розвитку. Тож нам потрібно зруйнувати кірку, запустити у ґрунт повітря й затримати вологу. Перший сезон показав, що агрегат виконує свої завдання якісно і швидко, ми ним повністю задоволені. Також плануємо його залучити на обробітку міжрядь інших просапних культур.

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ