Доведено: синбіотики стабілізують баланс мікробіоти у шлунково-кишковому тракті свиней
Синбіотики — шлях до успіху
Доведено: синбіотики стабілізують баланс мікробіоти у шлунково-кишковому тракті свиней
У свинарстві виробництво якісної продукції є пріоритетом. Досягнути успіху у цьому напрямку можна тільки комплексним шляхом – збалансованою годівлею, належними зоогігієнічними умовами утримання та підтриманням високого статусу здоров’я тварин.
Ще донедавна без антибіотикотерапії промислове виробництво свинини не можна було уявити. Антибіотик був (та подекуди є й дотепер) не тільки основним засобом для лікування та профілактики інфекційних захворювань, а й стимулятором росту тварин — з цією метою його застосовують, додаючи в корм. Натомість практика доводить, що цілком реально протягом трьох місяців після відлучення вирощувати свиней без додавання хімічних, гормональних препаратів, антибіотиків і сульфаніламідів — тільки застосовуючи препарати органічного походження. З тим основні зусилля слід спрямувати на фізіологічне підтримання шлунково-кишкового тракту тварин.
Вдала комбінація
Мікробіота ШКТ на 72% складається з корисних мікроорганізмів, решта — хвороботворні бактерії, або умовно патогенні організми. Співвідношення 72 : 28 є фізіологічною нормою, яка означає, що організм здоровий, при цьому до того ж система травлення працює добре. Найменше порушення цього балансу тягне за собою швидкий розвиток захворювань, особливо небезпечних для молодого незміцнілого організму поросят, який поступово втрачає колостральний імунітет, набутий із молоком матері. Тож після відлучення поросята особливо потерпають від діареї, колібактеріозу, сальмонельозу, гастроентериту тощо. Ефективний і безпечний спосіб запобігти цим хворобам — підтримувати баланс корисної сапрофітної й умовно патогенної мікрофлори ШКТ. Останніми роками для цього частіше застосовують препарати на основі про- і пребіотиків.
Пробіотики — це живі мікроорганізми, корисні бактерії, що населяють травну систему, допомагають засвоїти поживні речовини та сформувати й підтримувати здорову мікрофлору в кишківнику. Відповідно, пробіотичні препарати являють собою стабілізовані культури мікроорганізмів, які чинять антагоністичну дію щодо патогенної мікрофлори.
Пребіотики — поживне середовище, яке вибірково стимулює ріст та/або активність захисної сапрофітної мікрофлори кишківника тварини, поліпшуючи тим самим її здоров’я. Тобто фактично пребіотики виконують функцію «тренерів» імунної системи. Найпоширенішими пребіотиками є лактулоза, целюлоза, пектин й інулін.
А якщо поєднати про- та пребіотики? Отримаємо комплексний препарат — синбіотик, який завдяки синергії чітко проявляє властивості обох складників, нормалізуючи склад мікрофлори кишківника, підвищуючи захисні властивості, зокрема й імунітету. Результат — збільшення середньодобового приросту маси тварин, покращення конверсії корму, й на виході отримання безпечного та якісного м’яса.
Синбіотики — препарати нового покоління, що допомагають стабілізувати баланс мікробних популяцій у системі травлення свиней. Науковці Ужгородського національного університету під керівництвом професора Бойко Н.В. розробили синбіотик «Ентеронормін», до складу якого входять живі культури корисних мікроорганізмів роду Lactobacillus spp., бактерій Bacillus subtilis spp. та роду Enterococcus spp., а також пребіотик. Мультикомпонентний симбіоз пробіотичних штамів сконструйовано з урахуванням унікальних пробіотичних властивостей кожного штаму: антагоністичної активності до широкого спектра патогенних і умовно патогенних мікроорганізмів унаслідок синтезу бактеріоцинів, органічних кислот, вітамінів групи В (В1, В2, В6, В12, РР), коротколанцюгових жирних кислот, різноманітного спектра ензимів.
Препарат зміцнює імуномоделювальні властивості організму, знижує проникність тканинних бар’єрів для токсинів, підтримує склад і функціональну активність індогенної нормобіоти, активує розвиток і продуктивність організму.
До складу препарату «Ентеронормін» входять також допоміжні компоненти. Хітозан сприяє розмноженню корисної мікрофлори, зв’язуванню та виведенню надлишкових жирів, важких металів, активізації холестеринового обміну. Пептон є джерелом життєво необхідних амінокислот і вітамінів групи В. Каоліно-алюмосилікат — сорбент, що активно зв’язує та виводить з організму токсини. Екстракти часнику, гірчиці, кориці позитивно впливають на імунітет.
Навіщо тваринам йод
Перед застосуванням синбіотик «Ентеронормін» рекомендовано активувати протягом 16 год водою, підготовленою за допомогою «Йодіс+Se» — таким чином активність препарату збільшується в 3–4 рази, адже під час активації пробіотичні бактерії утворюють симбіот (єдину сукупність живих бактерій, що живляться продуктами життєдіяльності один одного). Тому механізм впливу «Ентеронорміну» з «Йодіс+Se» комплексний і містить як дію пробіотичних мікроорганізмів, так і продуктів їхнього синтезу, а також дію біологічно активного йоду та селену.
Тут важливо нагадати про роль йоду для організму тварин. Перебіг найважливіших біохімічних реакцій в організмі забезпечують мікроелементи, у результаті взаємодії яких виділяється енергія для підтримання життєдіяльності тварин, діляться та ростуть клітини, формується імунний захист тощо. За дефіциту йоду обмін речовин в організмі тварин порушується, знижується продуктивність, відтворювальна здатність, виникають захворювання тощо. Дефіцит йоду в організмі тварин впливає на функціональний стан щитоподібної залози, на утворення гормонів тироксину (активує метаболізм), трийодотироніну (впливає майже на всі фізіологічні процеси), кальцитоніну (сприяє оновленню кісток).
Клінічно брак йоду в поросят проявляється млявістю, зниженням споживання корму і середньодобових приростів, сухістю шерсті, одутлістю, пригніченням резистентності до інфекції. У свиноматок знижується плодючість, зростає внутрішньоутробна смертність плодів і кількість абортів, поросята народжуються з ознаками зоба.
Основним джерелом йоду для свиней є корм, зокрема концентрований. Натомість додавання поросятам комплексу «Йодіс+Se», що містить позитивно заряджені іони йоду та селену, не лише усуває дефіцит цих елементів, а й чинить антиоксидантну, протизапальну та імуномодуляційну дію.
Таким чином, застосування препарату сприяє профілактиці захворювань, пов’язаних із браком йоду та селену, разом із тим позитивно діє на мікрофлору шлунково-кишкового тракту, покращує роботу органів травлення, що веде до підвищення продуктивності та збереження тварин.
Статтю надала компанія СГП «МБС»