Агрономія

Весна — період відновлення вегетації озимих зернових культур

Стратегія весняного захисту

Стратегія весняного захисту

Весна — період відновлення вегетації озимих зернових культур. Тож саме час оглянути всі поля й визначити життєздатність рослин після перезимівлі.

Нинішні щоденні турботи за майбутній урожай не полишають українських аграріїв ні на секунду. Тривають планові моніторинги стану зимівлі озимих зернових, складаються схеми майбутнього захисту, закуповують насіння, добрива, пестициди тощо. А економічні перипетії та війна випробовують аграріїв на міцність, незламність і професіоналізм. Однак життя триває й вимагає вміння працювати в таких складних, нестандартних умовах на свій авторитет і добробут країни.

За останні роки технології вирощування сільськогосподарських культур зазнали значних змін. Не в останню чергу це пов’язано з глобальними змінами клімату, зокрема змінилися й, власне, системи захисту. Якщо ми говоримо про сорти інтенсивної технології та заплановану врожайність більшу за 7–8 т/га, то застосування фунгіцидів, інсектицидів, регуляторів росту навіть не обговорюється.

Моніторинг рослин на ураженість хворобами та наявність бур’янів

Весна — період відновлення вегетації озимих зернових культур. Саме в цей час потрібно оглянути поля й визначити життєздатність рослин після перезимівлі та встановити ступінь ураження хворобами. Ураховуючи, що зима 2024/25 року виявилася аномально теплою й відбувається поповнення вологи за рахунок опадів (сніг, дощ), аграріям навесні варто буде приділити чимало уваги гербіцидно-фунгіцидному захисту посівів.

Частка фотосинтетичного апарату в утворенні врожаю

Чому весняний захист такий важливий

Активне зростання бур’янів і поширення хвороб. Саме навесні бур’яни починають інтенсивно вегетувати, створюючи найбільшу конкуренцію культурним рослинам за світло, вологу, поживні речовини. А більшість фітопатогенів інфікують рослини вже за температури +5 °С.

Оптимальні умови для ефективної роботи пестицидів. Помірні температури та вологість сприяють кращому проникненню й швидкості дії препаратів.

Профілактика проблем. Вчасно проведений захист дозволяє уникнути сильного забур’янення полів, що може призвести до значних втрат урожаю. За даними науковців, втрати тільки від сегетальної рослинності можуть сягати 1000–1100 кг/га. Або ж лише один метлюг звичайний на полі в кількості 1 шт./м² може призвести до втрат зерна близько 20 кг/га. Чи такі бур’яни, як бромус покрівельний, бромус житній та егілопс циліндричний у посівах зернових протизлакові гербіциди взагалі не контролюють (контроль шляхом агротехнічних заходів).

Тому наші фахівці постійно зазначають, що, складаючи схему гербіцидного захисту, треба індивідуально підходити до кожного поля, ураховуючи видовий склад бур’янів і попередників. Наприклад, якщо попередниками були культури, що рано звільняють поле (горох, ячмінь, ріпак, льон), то найшвидше переважатимуть однорічні дводольні зимуючі бур’яни з родини айстрових, капустяних, підмаренник чіпкий тощо. А якщо — ярі культури (кукурудза, соя, буряк), то і переважатимуть ярі бур’яни: гірчиця, лобода біла, гірчаки тощо. А за попередника соняшник виникне проблема з його падалицею. І тут також варто не забувати про «хвилеве» сходження.

І пам’ятайте: щоб запобігти втратам врожайності від шкідливих організмів, слід побудувати чітку стратегію захисту — діяти на запобігання, профілактично.

Himagro M з кожним роком збільшує свою гербіцидну лінійку препаратів і на сьогодні ми маємо великий перелік продуктів, які ефективно діятимуть і якісно контролюватимуть забур’яненість у ваших посівах зернових культур. Залежно від видового складу бур’янів, попередника, температурного показника й можливості працювати до прапорцевого листка культури, ми радимо до застосування такі препарати: Герсотил (трибенурон-метил, 750 г/кг) у нормі 0,015–0,025 кг/га, Оріон (тифенсульфурон-метил, 750 кг/га) у нормі 0,008–0,015 кг/га, Флумет (флуметсулам, 800 г/кг) у нормі 0,015–0,025 кг/га, Стугна (флорасулам, 250 г/л) у нормі 0,02–0,025 л/га, Цукрон+ (клопіралід, 300 г/л) у нормі 0,16–0,66 л/га, Тристар (трибенурон-метил 40 г/кг, тифенсульфурон-метил 40 г/кг, флуроксипір-метил 360 г/кг) у нормі 0,35 кг/га. Їх можна застосовувати як соло, так і комплексно. Проти злакових бур’янів рекомендуємо препарат Злакодин (сульфосульфурон, 750 г/кг) у нормі 0,013–0,026 кг/га + Поліамін (антидот, прилипач).

Також звертаємо увагу, що для контролю стійкої падалиці ріпаку потрібно працювати баковою сумішшю Флумет + Стугна,а проти соняшнику — Цукрон + (проявляє ґрунтову дію, контроль усі «хвилі» сходів падалиці) або Флумет чи Стугна або Тристар.

Наступним важливим кроком будуть фунгіцидні обробки. Часто аграрії обирають фунгіциди, спираючись на ціну або з огляду на те, що в продукті є дві чи три діючих речовини. І, на жаль, сільгоспвиробники майже не звертають увагу на спектр контрольованих хвороб, тривалість захисної дії, резистентність до збудників ДР і тривалість інкубаційного періоду фітопатогенів. А сама система базується на застосуванні одного «відомого» препарату в період кущення — початок виходу в трубку. «Цього ж буде достатньо»!? «Торік я обробив один раз, і хвороб не було»!

Однак слід зауважити, що нехтувати цими показниками не можна. Тому за нашими рекомендаціями для якісного контролю різних за етіологією хвороб фунгіциди на озимих зернових потрібно застосовувати у такі періоди: Т0 — кущіння (ВВСН 20–29); Т1 — початок виходу в трубку (ВВСН 31–32); Т2 — поява та ріст прапорцевого листка (ВВСН 37–49); Т3 — початок — середина цвітіння (ВВСН 60–65); Т4 — молочна стиглість зерна (ВВСН 70–79). Черговість можна корегувати залежно від зони застосування.

Підсумовуючи, ми пропонуємо застосовувати фунгіциди Тонус, Жокей Екстра, Тебуфор, Снукер, Тіофен, Фитолекарь. До їх складу ввійшли ефективні діючі речовини з різних хімічних класів, які мають різний механізм впливу на фітопатоген: стробілурини, триазоли, бензимідазоли. Синергізм цих речовин забезпечує ефективний контроль головних хвороб пшениці, які прогресують у посівах під час весняної вегетації: септоріоз листя, борошниста роса, жовта іржа, піренофороз (жовта плямистість) й інші. Бакові суміші їх забезпечують пролонговану захисну дію й дадуть можливість гнучкіше розподіляти час обробки, а витрати окупляться значним приростом урожаю.

Варто пам’ятати: застосовуючи пестициди, завжди важливо дотримуватися природоохоронних заходів для мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище, здоров’я людини й біорізноманіття, орієнтуючись на певні головні заходи:

Вибір низькотоксичних пестицидів:

  • використовувати пестициди з низьким рівнем токсичності для бджіл, інших корисних комах і тварин,
  • обирати препарати з коротким періодом дії та низьким рівнем резистентності у шкідників;

Правильний вибір часу для обробки й дотримання норм дозування:

  • застосовувати пестициди в ранкові чи вечірні години, коли активність бджіл й інших корисних комах найменша,
  • проводити обробки за безвітряної погоди, щоб запобігти поширенню хімічних речовин за межі оброблюваної території,
  • суворо дотримуватися рекомендованих норм дозування, щоб уникнути надмірного використання пестицидів.

Зниження екологічних ризиків у використанні засобів захисту рослин можливе тільки за умови комплексного підходу, що містить як вибір екологічно безпечних методів, так і відповідальне ставлення до кожного етапу обробки й моніторингу навколишнього середовища.

Сьогодні Himagro M пропонує засоби захисту рослин, які повною мірою задовольняють ваші виробничі потреби, із відтермінуванням оплати для мікро-, малих і середніх підприємств. Ви можете скористатися послугою в межах програми «Кредитне забезпечення врожаю», що стала можлива завдяки підтриманню американського народу, наданому через Програму з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Олександр Чайка, директор науково-інноваційного департаменту
Володимир Полінкевич, директор управління контролю за дотриманням екологічної безпеки
ТОВ «Хімагромаркетинг»

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ