
Повернення інвестицій в елеваторне обладнання більше залежить від його ефективності й надійності, ніж від початкової вартості
Секрети ефективного сушіння

Повернення інвестицій в елеваторне обладнання більше залежить від його ефективності й надійності, ніж від початкової вартості.
Коли будь-яка компанія готується до будівництва власного елеватора, вибір обладнання завжди супроводжується аналізом його вартості, тендерами та різними підрахунками, які мають на меті визначити терміни повернення інвестицій. Однак практика і дослідження вказують на те, що початкова вартість має доволі незначний вплив на фінансові результати — особливо це помітно на елеваторах із великими обсягами перевалювання.
Зрозуміло, абсолютно природним є небажання замовника платити більше. Проте в елеваторній справі, як і в будь-якому іншому технологічному бізнесі, вирішальною є ефективність. Для зернозберігальних підприємств основою заробітку є великий обсяг перевалювання й низька собівартість процесів. І якщо обсяги залежать від власного агровиробництва або роботи трейдерів, то собівартість будується на ефективності обладнання й технологічності самого елеватора. Саме тому важливо ще на етапі проєктування розробити оптимальну технологічну схему й підібрати ефективне і надійне обладнання. І насамперед слід звернути увагу на транспортери, норії й сушарки.
Боротьба за енергоефективність
Сушінню зерна належить найбільша частина в статті витрат елеватора, тому оптимізацію слід розпочинати саме з нього. Наприклад, можна перейти на дешевші енергоносії, встановивши твердопаливний теплогенератор, або замінити сушарку на ефективнішу. До прикладу, замість модульної або баштової сушарки, у яких немає зовнішньої теплоізоляції, слід установити шахтну із системою рекуперації тепла. Це відчутно заощадить кошти й за великих обсягів сушіння окупиться дуже швидко.
Окрім типу сушарки на ефективність сушіння впливають технології, що застосовують для контролю й автоматизації. Наприклад, у сушарках TORNUM REX зменшення витрат палива на зняття тонно-відсотка досягається не лише за рахунок шахтного типу і зовнішньої теплоізоляції. Тут працює принцип повторного використання теплого повітря, що скорочує витрати палива і зменшує навантаження на повітряні вентилятори. Крім того, інтелектуальна система керування IDC, яка постійно контролює вологість зерна на вході й виході, може самостійно змінювати температуру теплоносія. Це дає ще одну перевагу — зерно не пересушується, і на це не витрачається додаткова енергія. Система може реагувати на зміни вхідної вологості швидше за оператора, унеможливлюючи таким чином вплив людського чинника на собівартість сушіння. Економія у цьому разі може вийти доволі помітною: пересушування зерна на 2% вимагає збільшення витрат енергії на 20%. Тож якщо система керування запобігає зайвим втратам, це вже додає чималий плюс до ефективності.

Також слід згадати про ще одну перевагу цифрової системи керування: вона надає можливість віддаленого контролю й керування, а також постійно фіксує і зберігає у захищеному сховищі всі параметри роботи впродовж сезону. Керівник підприємства або головний інженер можуть у будь-який час проконтролювати роботу сушарки, і оператори, які усвідомлюють можливість всебічного контролю, не стануть займатись самодіяльністю.
Втрати на продуктивності
Не варто проходити повз проблему продуктивності сушарок. Погодні умови, стан зерна і джерело тепла можуть впливати на цей важливий параметр. Виробники це чесно зазначають у характеристиках своїх сушарок, наполягаючи на тому, що певна продуктивність досягається з конкретною культурою та за конкретних погодних умов. Однак деякі виробники вказують заздалегідь неправдиві цифри, досягти яких не вдається навіть за найсприятливіших умов.

В Україні основа маса зерна сушиться в абсолютно неідеальних умовах пізньої осені й зими, коли температура повітря низька, а вологість — висока. Тому сушарки багатьох виробників далеко не завжди можуть забезпечити максимальну продуктивність, а деяких — взагалі ніколи не виходять на паспортні показники. Наслідком цього є втрати, яких зазнає власник елеватора. Вони складаються з двох частин. Перша — це переплата за сушарку. Покупець сплачує за модель певної продуктивності, а фактично отримує модель із меншою продуктивністю. Якщо сушарка продуктивністю 600 т/добу коштує 250 тис. євро, але фактично сушить усього 480 т, це означає, що покупець заплатив зайвих 35 тис. євро. Якщо врахувати, що під менш продуктивну сушарку потрібні менші хопери й менш продуктивне транспортне обладнання, загальна переплата за обладнання може сягати 100 тис. євро! Друга частина втрат з’являється внаслідок роботи з меншою продуктивністю. Елеватор сушить за сезон меншу кількість зерна і, відповідно, заробляє також менше. І ситуація не зміниться, аж доки не буде встановлено сушарку з продуктивністю, що реально відповідає плановій.
«Дихання» сушарки
Інженери TORNUM виконали великий обсяг робіт із дослідження й оптимізації повітряних потоків усередині сушарки REX. Головним завданням було створити всередині такі умови, щоб нагріте повітря рівномірно проходило крізь зернову масу. До того ж потрібно було уникати пересушування зерна у зонах, що ближче до колони гарячого повітря. Результатом стала нова концепція рекуперації і розподілення повітряних потоків усередині сушарки, яка забезпечує ощадне й економне сушіння — можливе використання будь-яких джерел енергії.
Обслуговування без компромісів
Безпечна експлуатація сушарок насамперед пов’язана з регулярним очищенням. Не має значення, яке джерело тепла використовують — за відсутності обслуговування займання можливе у будь-якій сушарці. Задля того, щоб сушарку оглянути та якісно очистити, іноді доводиться викликати альпіністів. Відсутність сервісних майданчиків із доступом до всіх рівнів сушарки має потенційну загрозу. Деякі виробники навіть не пропонують клієнтам установлення сервісних майданчиків, щоб зменшити загальну вартість і виграти тендер. У результаті персонал елеватора вичищає сушарку вкрай рідко або взагалі не чистить. А кожен раз викликати спеціальну службу — дорого й незручно. У сушарках TORNUM REX обслуговування можливе на будь-якому рівні, оскільки майданчики встановлюють по всій висоті сушарки.
Що називається «дорого» або «дешево»
Складність сушарки полягає у її видимій простоті. Потрібно знати всі аспекти технології сушіння, розуміти їх зв’язок і вплив на ефективність роботи сушарки. Недосвідчена людина не може оцінити переваги й недоліки обладнання різних виробників і звертає увагу тільки на ціну. Однак строк окупності насамперед залежить від ефективності роботи обладнання, а його вартість має досить незначний вплив на цей показник.
