Піднятися над проблемою
Ті, хто запевняє, що з їхніми полями все гаразд, просто не мають усієї інформації.
Більшість проблем у полі, як кажуть досвідчені керівники, виникає далеко не через погоду. «Слабкою ланкою» на кожному етапі агровиробництва є сумнозвісний людський чинник. А найбільше він дається взнаки, коли з якихось причин людині не вигідно, щоб про її помилку стало відомо іншим (конкурентам, начальству, партнерам). Ось і вигулькують прорахунки, а часом і зловживання, вже на тому етапі, коли зарадити лиху не так-то й просто. Хіба що піднятися над проблемою. У буквальному сенсі.
Компанія «Агро-Регіон Україна» протягом трьох років сформувала системний підхід до застосування дронів. І саме завдяки її інтересу до нових технологій і можливостей сільгоспвиробництва народилися певні сервіси Drone.UA, що нині доступні всьому ринку. Своїми міркуваннями про агробізнес в епоху дронів із газетою «АгроМаркет» поділилися операційний директор компанії «Агро-Регіон Україна» Володимир Кравцов і співзасновник компанії Drone.UA Валерій Яковенко.
Оцінити ситуацію
Володимир Кравцов:
— Для розуміння ситуації завжди треба від чогось відштовхуватися. Тому стан посівів слід оцінювати лише в масштабі всього поля. Я усвідомив це ще чотири роки тому, коли прийшов в агровиробництво. Тоді про масштаби проблем заведено було говорити тільки у цифрах, і ці цифри часом не мали нічого спільного з реальністю. Мені ж потрібна була загальна й чітка візуальна картина, яку могли дати тільки знімки.
Валерій Яковенко:
— Не те що складно визначити масштаб проблеми — часом неможливо взагалі з’ясувати, чи вона є. Тому дуже доречним є інструмент, що дозволяє згори візуально оцінити ситуацію (чи проблема значна, чи не дуже, чи має якусь повторюваність, чи ні), а також отримати точну й об’єктивну оцінку її масштабів.
Отримати досвід
Володимир Кравцов:
— Одразу можна виправити ситуацію з виявленими пропусками обприскувача, з просівами культур суцільного висіву чи з рівномірністю ґрунтообробітку. Часом вдається виявити дефіцит елементів живлення. Наприклад, за допомогою дрона ми якось діагностували дефіцит міді на пшениці. Наша команда регулярно зустрічається після сезону інтенсивних робіт. Ми переглядаємо знімки, обговорюємо стан посівів і робимо висновки: що можна поміняти чи поліпшити в нашій технології, як можна запобігти тій чи іншій проблемі. Візьмемо для прикладу неполадки з обприскувачем. Ми дійшли висновку, що для контролю рівномірності внесення пестицидів нам недостатньо треку по полю, треба знати ще й норму виливу на гектар.
Валерій Яковенко:
— Якщо говорити про природу технології дронів, то це передусім можливість отримувати якісні точні дані, вимірювати площу, висоту, навіть проаналізувати окремі ділянки поля й сходи. Технологія вдосконалюється рік у рік. Колись ми витрачали мало не тиждень, аби обробити дані, а нині аналітику й рекомендації реально зробити за добу.
«Читати» знімки
Володимир Кравцов:
— З часом, дивлячись на знімки, ти починаєш розуміти, в чому саме проблема: як працювала сівалка, де їздив обприскувач, як працювали розкидачі, чи було боронування. Ти бачиш усі пропуски, перекриття й таке інше. Це розуміння приходить завдяки детальному аналізу карт і спостережень за поведінкою різних гібридів і сортів однієї й тієї самої культури, GPS-трекінга.
Валерій Яковенко:
— Дрон — це не «пігулка», що владнає відразу всі проблеми в момент вильоту чи безпосередньо після нього. Часом це збирання інформації, і її треба проаналізувати, щоб наступного року чи наступного сезону скористатися кращою тактикою. Що більше ми літаємо, то ліпше починаємо розуміти, як це все працює.
Заощадити час
Володимир Кравцов:
— Для швидкого моніторингу поля нам цілком вистачає RGB-зображень. Вегетаційні індекси ми отримуємо зі супутників. Ортофотоплани теж робимо не завжди — це потребує багато часу, а в сезон його просто немає. Щоб охопити знімком усе або майже все поле, розміщаємо дрон під певним кутом на певній висоті. Цього достатньо, аби зрозуміти, чи все гаразд із рослинами.
Валерій Яковенко:
— Технології стають розумніші, і ми щораз ближче до того моменту, коли фермер господарюватиме, послуговуючись лише двома кнопками — червоною та зеленою. Власне, й нині для моніторингу не завжди потрібна мультиспектральна техніка, часом вистачає звичайних візуальних карт (або з доповненням супутникових технологій). Щоправда, це в жодному разі не заміна.
Про кількість і якість
Володимир Кравцов:
— Ми починаємо обльоти, щойно культура починає фотосинтезувати й переходить на автономне живлення, тобто коли її вже буде видно з повітря. Ми відстежуємо всі стадії розвитку, в основному з тижневим інтервалом. Ці процеси в нашій компанії чітко налагоджено.
До речі, людині, котра не розуміється на технологіях землеробства конкретного господарства, складно буде відразу оцінити ситуацію, це може спричинити помилкові рішення.
Валерій Яковенко:
— До робіт, пов’язаних із проведенням обльотів, слід залучати працівників із профільними знаннями. Якщо це агропідприємство, пілот має розумітися на сільгоспкультурах і специфіці їх вирощування. В іншому разі є ризик помилок і неправильного трактування інформації. Крім цього, слід дотримуватися чіткої методології процесу збирання інформації, аби фахівець у своїх рішеннях міг спертися на максимальну кількість даних.
Подолати скепсис
Володимир Кравцов:
— Звісно ж, дрон — це лише один із багатьох інструментів для комплексного моніторингу. Та часто людина навіть не здогадується про проблеми на своєму полі. Ті, хто запевняє, що з їхніми полями все гаразд, просто не мають усієї інформації. Якщо площі великі, нереально обійти все. Проте, чи можна робити висновки про стан усього поля, оглянувши тільки якусь його частину? Тому моніторинг дронами для мене економічно виправданий.
Валерій Яковенко:
— Побачивши стан свого поля згори, людина навряд чи відмовиться від дрона — перевірено на практиці. Фермер цінує технології, застосування яких дає ефективний результат.
Щоправда, деякі люди за своєю природою інертні. Їм складно сприймати й використовувати інновації, бо доведеться навчатися, докладати зусилля, ламати якісь стереотипи. Інша справа — ті, хто завжди прагне бути кращим, ніж є тепер. Вони відкриті до критики та до сприйняття нового. Власне, щоб домогтися певних результатів, треба змінювати або мислення, або виконавців. Справжніх фахівців мало, але їх можна «виростити». А для успішного застосування дрона в сільському господарстві потрібен ентузіазм. Усе решта приходить із практикою. Звісно, дуже важливо не розбити дрон. Утім, сучасні моделі надійні й максимально зрозумілі в керуванні. Перспективи розвитку технології дронів величезні. Хотілося б, звісно, мати можливість локально вносити пестициди за допомогою дрона чи отримувати надточні знімки. Може бути чимало різних ідей — усе залежатиме тільки від можливості технологічно втілити їх у життя.
газета “АгроМаркет”, липень 2018 року
Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».