Агромаркет

Олійна конкуренція

Олійна конкуренція

Закупівельні ціни на соняшник уже на початку нового сезону компенсують аграріям витрати на вирощування цієї культури, вважають експерти.

 

Дехто з аналітиків вважає, що з уведенням в дію нових переробних потужностей може пожвавити конкуренцію на ринку. Щоправда, про перерозподілчастокринку можна буде говорити тільки після закінченняжнив. «Перерозподіл частокможе відбутисяне черезнового конкурента, а череззагальну ситуацію на ринку. Це стосується насамперед переробників, що працюютьна сході України (наприклад, Cargill), частка якихстановить понад10% у загальному обсязі переробкисоняшнику», — пояснює аналітик консалтингової компанії Pro-Consulting Валерія Федорчук.

 

Як розвиватиметься ринок олійних в умовах дефіциту сировини й росту переробних потужностей, ми спробували з’ясувати в експертів. За різними оцінками виробництво насіння соняшнику поточного року сягатиме 10–11 млн тонн. Загальні ж потужності з переробки вже сьогодні оцінюють у близько 13 млн тонн. ІА «АПК-Інформ» вважає, що в новому сезоні можна говорити про цифру в 16 млн тонн. Восени очікується введення в експлуатацію заводу транснаціональної компанії Bunge на 2400 тонн переробки насіння на добу. До травня 2016-го промислова група ViOil збільшить потужності Вінницького олійно-жирового комбінату з переробки на 600 тонн, до 2800 т/добу.

 

Уже нині ринок олії в Україні характеризується великою концентрацією. За даними асоціації «Укроліяпром», на 25 найбільших олієпереробних підприємств припадає понад 80% усього обсягу виробництва соняшникової олії. «Концентрація триватиме. І за моїми прогнозами, за 5–6 років становитиме 90%. А дрібні виробники працюватимуть фактично до нового року, бо до цього часу є більш-менш низька ціна на насіння в період масового збору урожаю», — коментує «АгроМаркету» провідний експерт олійного ринку консалтингового агентства «Украгроконсалт» Юлія Гаркавенко. На думку аналітика олійного ринку ІА «АПК-Інформ» Анни Бурки, з уведенням в експлуатацію нових виробничих потужностей вірогідне зниження завантаження на інших. Приміром, на Одещині дуже велике зосередження заводів із переробки соняшнику, а сам регіон не зовсім сприятливий для вирощування цієї культури. Тому можуть виникнути труднощі з формуванням сировинної бази. Отож потужні переробники вибудовують власні конкурентні переваги, пропонуючи виробникам додаткові послуги, наприклад, вивезення соняшнику зі складу агрогосподарства, форвардні закупівлі, власну елеваторну інфраструктуру для зберігання та сушіння насіння. «Олійно-жирові підприємства дуже капіталомісткі з погляду оборотних коштів, адже сировину для переробки потрібно закупити протягом 4–5 місяців після збирання врожаю олійних», – пояснює голова наглядової ради промислової групи «Креатив» Максим Березкін. За його словами, нині з компанією співпрацює близько 1500 фермерських господарств у всіх регіонах країни.

 

Керівник аналітичного департаменту аналітичної компанії «ААА» Марія Колесник констатує, що закупівельні ціни на насіння соняшнику формуються переробними підприємствами виходячи з рівня цін на соняшникову олію на світових ринках і курсу гривні до долара. Відповідно до оцінок Pro-Consulting, ціна на соняшник нового врожаю може скоротитися в середньому на 5–7%. Це насамперед зумовлено світовими тенденціями у зниженні вартості аграрної продукції, такими як здешевлення нафти, зростання виробництва, а також збільшенням пропозиції по інших видах рослинних олій. Станом на кінець липня вартість сирої соняшникової олії становить у середньому 850 дол./т. «До грудня 2015 року слід очікувати скорочення вартості в середньому до 780 дол./т», — прогнозує Валерія Федорчук.

 

Наприкінці липня починається так званий мертвий сезон, бо переробні підприємства в серпні зазвичай не працюють, бо на плановому ремонті перед новим сезоном. «Гадаю, стартуватимуть із 7500–8000 грн/т, але це вже залежатиме від того, які будуть прогнози на врожай ближче до вересня, а також від якості насіння», — вважає Марія Колесник. За даними «Держзовнішінформу», орієнтовний рівень закупівельних цін наприкінці сезону 2014/15 буде в діапазоні 9600–10 000 грн/т СРТ завод, за умови відсутності значних коливань курсу гривні до долара.

 

Ще одним ціноутворювальним фактором є те, що наразі в Україні спостерігається зменшення запасів насіння соняшнику, зумовлене зменшенням урожайності цієї культури та втратою посівних площ у Донецькій і Луганській областях. За даними Держстату, станом на 1 липня запаси насіння соняшнику оцінювалися в 1 млн тонн, що на 33,5% менше, ніж на аналогічну дату минулого року. «Своєю чергою, це може зумовити дефіцит сировини для переробних підприємств і спонукати їх до підвищення закупівельних цін для виробників», — вважає експерт аграрних ринків УКАБ Віталій Кордиш. Наразі, за різними оцінками, вітчизняні ОЕЗ працюють на 60–70% своєї потужності. Це зумовило ситуацію, коли на фоні загального обвалу цін на олійні соняшник уперше за останні два роки на внутрішньому ринку став дорожчим, ніж соя та ріпак. Так, доларові ціни на соняшник в Україні на умовах EXW в середньому становлять 414 дол., на сою — 378 дол., на ріпак — 382 дол.

 

Для сільгоспвиробників запуск нових потужностей відкриває нові перспективи щодо формування ціни на соняшник через посилення конкуренції з боку великих переробників. На сьогодні для формування врожаю соняшнику не менш важливим чинником є погодний. За попередніми даними, дощі сприяли розвитку соняшнику. Щоправда, погодні умови в період дозрівання насіння, а також у період збиральних робіт можуть значно скоригувати діапазон цін попиту/ пропозиції. Крім того, як показує практика, певні домовленості з аграріями не завжди є чинними, коли курс долара зростає. В умовах високої волатильності на валютному ринку дуже багато компаній відмовляються від форвардних закупівель намагаючись уникнути фінансових ризиків. Отож у більш виграшному становищі будуть ті, хто має під соняшником власні площі.

 

 

Оксана Пирожок

газета “АгроМаркет”, серпень 2015 року

  

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ