Техніка

Розкидачі є основним інструментом для внесення мінеральних добрив і меліорантів

Головний інструмент підживлення

Головний інструмент підживлення

Розкидачі є основним інструментом для внесення мінеральних добрив і меліорантів — від їх технологічності залежить точність розподілення матеріалів.

Технології точного локального внесення добрив є досить дорогими й складними, тому більшість аграріїв і далі користуються «балістичними» розкидачами. Однак лідери ринку пропонують машини, що здатні забезпечити високий рівень точності і рівномірності розподілення сипких матеріалів. Прикладом сучасних високотехнологічних розкидачів є причіпні моделі від AMAZONE.

Стандарт ефективності

Причіпні розкидачі ZG-TS з бункерами на 7500 і 10 000 л можуть розподіляти гранульовані мінеральні добрива на ширину до 54 м зі швидкістю до 30 км/год й пропускною здатністю до 650 кг/хв. Їх оснащують системою прикордонного розподілення AutoTS й автоматичним посекційним увімкненням із кількістю секцій до 128. Контроль норми внесення в реальному часі здійснюється системою ProfisPro, а рівномірністю поперечного розподілення опікується система ArgusTwin разом із пристроями контролю вітру WindControl.

Контроль норми внесення на сьогодні є обов’язковим, щоб інвестиції у рослинництво були ефективними. У розкидачах ZG-TS за цим стежать дві системи: Profis (складається з 4 вагових датчики під бункером і датчика нахилу) і FlowControl, яка вимірює крутний момент на кожному розподільчому диску. Певне значення крутного моменту відповідає певній нормі, і якщо система фіксує відхилення, автоматично змінюється положення дозувальних засувок. Ці дві системи працюють паралельно, доповнюючи одна одну, що дозволяє миттєво реагувати за зміни заданої норми внесення, наприклад, за роботи з диференційним унесенням, і нівелювати різні негативні чинники, такі як, наприклад, різна вологість і сипкість добрив в одній партії, а також за різкого розгону й гальмуванні трактора з розподільником.

Для точного розподілення та рівномірного внесення по всій ширині захвату мінеральні добрива вимагають особливо дбайливого ставлення. З гранулами, пошкодженими в самому розподільнику, надійного розподілення вже не вийде. Тому виробник уже у базовій комплектації встановлює систему Soft Ballistic System pro. Мішалка, дозуючи елементи та розподільчі диски, працює з добривами максимально ощадно, зберігаючи структуру гранул.

Розподільчий пристрій TS є серцем машини. Він забезпечує рівномірну подачу матеріалу і розподілення відповідно до потреб. Спершу добрива з бункера потрапляють у мішалку, яка працює у вертикальному положенні та постійно перебуває над точкою подачі гранул на тарілку, що дозволяє створювати дуже рівномірний потік гранул. Постійне перебування мішалки над точкою подачі добрив на тарілку (ця точка постійно змінюється в процесі роботи) досягнуто тим, що вона міняє своє положення разом зі зміною точки подачі добрив. Мішалка автоматично вимикається при зачиненні дозувальних заслінок, наприклад на розворотах агрегата на краях поля, що також зберігає цілісність гранул і в цей момент.

Далі потік добрив через розподільчий пристрій потрапляє практично в центр розподільних дисків, де починає повільно розганятись лопатками великого розміру, які встановлено під від’ємним кутом. Розподільчий пристрій може повертатись, змінюючи точку висипання добрив. Це призводить до зміни ширини захвату й напрямку розкидання гранул. Таким чином система дає змогу прецизійно розподіляти добрива на ширину від 15 до 54 м, до того ж достатньо усього трьох комплектів лопаток.

Для контролю розподілення добрив застосовується система ArgusTwin, яка забезпечує постійний онлайн-контроль і корегування розподільної системи. Для цього радарні датчики постійно визначають параметри поперечного розподілення добрив з обох боків розкидача. Для кожної норми й типу добрив система «знає» правильний напрямок викиду й постійно порівнює його з фактичними значеннями, отриманими від радарних датчиків. У разі відхилень розподільник самостійно корегує налаштування розподільної системи, індивідуально для кожної сторони.

 Одним із головних чинників, що негативно впливають на якість розподілення добрив на полі, є вітер. Для нівелювання впливу рівномірного вітру або його поривів зі зміною напрямків розподільники Amazone обладнують системою WindControl. Високочастотний датчик фіксує швидкість і напрямок вітру, і на підставі цих даних комп’ютер вносить поправки до налаштувань системи розподілення. Наприклад, за бічного вітру кількість обертів на спрямованій до вітру стороні збільшується, дозувальний пристрій також повертається назовні. З іншої сторони налаштування змінюються навпаки, щоб зменшити ширину розкидання. Таким чином збільшується діапазон умов, сприятливих для розкидання добрив.

Для кращого розподілення добрив на краях поля можуть бути залучені системи HeadlandControl (оптимізує розкидання на розворотах), AutoTS та BorderTS (покращують точність розподілення вздовж країв поля). Усі три системи дають змогу уникати перекриттів і нераціонального й потенційно небезпечного для довкілля розкидання добрив. Водночас вони допомагають максимально ефективно використовувати навіть крайові ділянки й отримувати там високі врожаї.

Продуктивний універсал

Представлена на виставці Agritechnica 2023 року модель ZG-TX задала новий рівень універсальності й продуктивності. Проста зміна розподільчих елементів дає змогу перейти від розкидання гранульованих мінеральних добрив до внесення хімічних меліорантів (вапняку) та сипких матеріалів. Для аграріїв це означає збільшення можливостей без додаткових інвестицій у техніку. Можна й далі користуватися перевагами всіх допоміжних технологій, які дають змогу працювати точно, рівномірно, без пропусків і перекриттів як усередині, так і на краях поля.

У лінійку входять версії на 6 800 л, 9 000 і 11 200 л, і для двох останніх пропонується потужніша версія рами Super. Розподільники ZG-TX, як і розподільники ZGTS, працюють із системами Section Control, HeadlandControl, FlowControl, диференційним унесенням за картами полів.

Особливістю на ZG-TX є проста перестановка між розподільчим пристроєм для вапна і розподільчим пристроєм TS для мінеральних добрив. Для цього замінюються або встановлюються у відповідне положення тільки окремі деталі, на що потрібно не більше як 25 хв. Завдяки розумному програмному забезпеченню термінал визначає, що розподільник був налаштований на інший режим.

Машина дозволяє працювати з нормами меншими за 1 т/га. Також уперше з’явилась можливість оптимізації картини розподілення зміщенням точки подачі. Таким чином гарантується рівномірне розподілення вапна на ширину до 16 м.

Володимир Василенко

amazone.net

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ