Агрономія

«Євро-Лайтнінг Плюс — найкращий гербіцид для соняшнику, оскільки контролює весь спектр бур’янів»

«Євро-Лайтнінг Плюс — найкращий гербіцид для соняшнику, оскільки контролює весь спектр бур’янів»
 

Оригінальна Clearfield®-ознака на соняшнику — Імісан-ознака — ґрунтується на природній мутації ензиму ацетолактатсинтетази, що була відкрита 1996 року. У 2000 році програма розвитку й досліджень була ініційована разом із Нідера Семіллас С. А. для створення ефективнішої одногенної системи розмноження та надання соняшнику більшої стійкості до стресових умов і покращення контролю бур’янів.

 

У 2006 році компанія BASF підтвердила поліпшену ознаку, отриману завдяки традиційним селекційним технологіям, що привело до створення елітних гібридів соняшнику Clearfield® Plus. Результатом п’ятирічної роботи із залученням спеціалістів у галузі розробки формуляції, біології та реєстрації є ексклюзивне виведення системи Clearfield® Plus на ринок України, яке демонструє взяті на себе компанією BASF зобов’язання щодо підтримки фермерів у вирощуванні соняшнику.

 

Серед переваг виробничої системиї Clearfield® Plus можна виділити наступні: менша концентрація діючих речовин, покращена формуляція, яка забезпечує краще зчеплення з листком бур’яну, добре утримується на поверхні і швидше засвоюється рослиною.

 

Технологія Clearfield® Plus для соняшнику — це виробнича система, що складається з трьох компонентів:

 

1. Гібриди Clearfield® Plus, над якими працюють провідні насіннєві компанії у всьому світі та які будуть зареєстровані у понад 30 країнах.

 

2. Гербіциди Clearfield® Plus, які розробили спеціально для гібридів Clearfield® Plus.

 

3. Програма «Стюардшип»: заходи щодо правильного й безпечного застосування, що супроводжує всю систему. Спеціально для виробничої системи Clearfield® Plus компанія BASF створила нові набагато сильніші гербіциди. Нові гібриди Clearfield® Plus більше не містять ген дикого соняшнику, що був потрібен у попередніх гібридах.

 

Вища потенційна врожайність гібридів Clearfield® Plus зумовлена як поліпшеним генетичним потенціалом, так і поліпшеним контролем бур’янів, а також вищою толерантністю гібридів до гербіцидів.

 

 

Станіслав Захарченко, АФ «Прогрес», Запорізька обл.

 

Загалом я задоволений препаратом Євро-Лайтнінг® Плюс, але загальна ефективність технології Clearfield® Plus дуже залежить від регіональної адаптованості гібридів. У 2016 році я застосовував Євро-Лайтнінг®, а потім перейшов на Плюс. Серед гібридів перепробував багато компаній-виробників, але зупинився на гібридах Limagrain, адже вони виявилися найліпшими. Тому 2017 року ми закупили гібрид LG5555 і Євро-Лайтнінг® Плюс під площу 700 га соняшнику. Середня врожайність торік становила — 28,6 ц/га. Половина бур’янів зникла, поля стали чистими. На 2018 рік ми вже закупили більш ніж тонну Євро-Лайтнінг® Плюс на площу 532 га. Я порадив систему Clearfield® Plus усім своїм знайомим і вже знаю, що вони придбали цей гербіцид.

   

Володимир Цьот, директор ПП «Побєда», Дніпропетровська обл.

 

Порівнюючи з Євро-Лайтнінг®, новий гербіцид діє ширше. У Євро-Лайтнінг® спостерігається післядія, а у Євро-Лайтнінг® Плюс її майже немає. У 2017 році засіяли понад 800 га соняшнику під Євро-Лайтнінг® Плюс. У цифрах поки що не рахували, бо ще експериментуємо. Однак ефект візуально дуже видно. Якось у 2013 році у нас був вовчок. Відтоді, як почали застосовувати технології Clearfield® і Clearfield® Plus вовчка більше немає. У 2018 році сіятимемо понад 400 га соняшнику під Євро-Лайтнінг® Плюс. А якщо не перезимує ріпак, то посіємо соняшнику більше. Від Євро-Лайтнінг® будемо відходити й повністю перейдемо на Євро-Лайтнінг® Плюс. Рекомендую всім сусідам і знайомим!

 

 

Микола Кириченко, директор БГ ПГ «Кириченко М», Харківська обл.

 

Торік під Євро-Лайтнінг® Плюс ми посіяли близько 30% соняшнику. А цього року плануємо збільшити площу до 45% під цей гербіцид. По врожайності ми ще нічого не фіксували, хочемо проаналізувати. Порівнюючи з Євро-Лайтнінг®, нова система працює краще проти бур’янів, відсутнє пожовтіння на рослині. З гібридів ми задоволені компанією Limagrain. У нас 90% їхніх гібридів. На наших полях є проблема з вовчком, а справляється з нею чудово Євро-Лайтнінг® Плюс. У 2018 році плануємо засіяти 2500 га соняшнику під Євро-Лайтнінг® Плюс.

 

Ми пробували генеричні аналоги інших компаній-виробників, але були не задоволені ефективністю проти бур’янів.

 

У майбутньому поступово відходитимемо від Євро-Лайтнінг® і переходитимемо на Євро-Лайтнінг® Плюс.

 

 

Дмитро Онищенко, головний агроном СТОВ «Хлібодар», Херсонская обл.

 

У 2016 році я застосував Євро-Лайтнінг® Плюс, а у 2017-му вирішив порівняти ефективність Євро-Лайтнінг®  і Євро- Лайтнінг® Плюс. Різниця була дуже помітною. Ми проводили досліди з оригінальним Євро-Лайтнінг®, Євро-Лайтнінг® Плюс і генеричними препаратами. На ділянці, яку обробляли генериком, усі бур’яни й далі росли. Після застосування Євро-Лайтнінг® залишилося трохи лободи та амброзії, а Євро-Лайтнінг® Плюс повністю знищив усі бур’яни. Євро-Лайтнінг® Плюс економічно вигідніший, бо працює з мінімальною нормою внесення, а це значно дешевше. У 2017 році ми сіяли 7-расові гібриди соняшнику компанії Euralis на 2000 га (під Євро-Лайтнінг® і Євро-Лайтнінг® Плюс). Загальна врожайність — 18 ц/га. Може здатися, що 18 ц/га це не так і багато, але для нас це дуже високий показник. Бо в сусідніх господарствах урожайність варіювалася в межах від 7 до 10 ц/га.

 

Якщо порівнювати Євро-Лайтнінг® і Євро-Лайтнінг® Плюс, то зовнішній вигляд соняшнику кращий був за останнього. Та й навантаження на комбайн було менше, оскільки не було бур’янів. На 2018 рік ми взяли Євро-Лайтнінг® Плюс на площу 1700 га.

 

 

Анатолій Грунтенко, головний агроном, СВК «Андріївське», Полтавська обл.

 

У 2015-му та 2016 роках ми працювали за технологією Clearfi eld®. А 2017-го спробували Clearfi eld® Plus. Євро-Лайтнінг® Плюс діє м’якіше, ніж Євро-Лайтнінг®. Використовуємо в господарстві насіння Limagrain і Syngenta. Соняшник після Євро-Лайтнінг® Плюс не жовтіє та не припиняється в рості. У 2017 році ми сіяли 300 га соняшнику під Євро-Лайтнінг® і 300 га — під Євро-Лайтнінг® Плюс.

 

На ділянці, що обробляли Євро-Лайтнінг® Плюс, отримали врожайність 31 ц/га із гібридами від Limagrain. Після обробки Євро-Лайтнінг® Плюс вовчка взагалі не було. Через посуху місцями з’являлося куряче просо та мишій, але згодом зникли після обробки Євро-Лайтнінг® Плюс.

 

Євро-Лайтнінг® і Євро-Лайтнінг® Плюс знищують бур’яни, які ми не бачимо. Навіть під час збирання врожаю моє поле стоїть на 95–97% чистим, бо гербіциди охоплюють дуже широкий спектр бур’янів.

 

Від Євро-Лайтнінг® поки що відходити не будемо, в нас і той, і інший працюють дуже добре і дають хорошу врожайність, а для нас це найголовніше.

 

Гербіцид системи Clearfi eld® Plus дуже хороший, і ми беремо тільки оригінальні гербіциди.

  

Руслан Гриценко, агроном ТОВ «АФ Південна», Одеська обл.

  

Раніше застосовували ЕкспресСан™ і Євро-Лайтнінг®. А два останніх роки — Євро-Лайтнінг® Плюс (2016 і 2017). Якщо порівнювати Євро-Лайтнінг® і Євро-Лайтнінг® Плюс, то перший працює більш жорстко, а другий — м’якіше та й післядія менша. Ефективність Євро-Лайтнінг® Плюс ми відчули ще у 2016 році, коли він тільки з’явився на ринку. З того часу тільки його і застосовую.

 

Якщо порівнювати ЕкспресСан™ і Євро-Лайтнінг® Плюс, то ЕкспресСан™ не тримає весь спектр бур’янів і не має ґрунтової дії. Якщо поля дуже забур’янені, то ЕкспресСан™ треба вносити двічі, а Євро-Лайтнінг® Плюс — один раз. Більш того, з використанням ЕкспресСан™, сульфоніл сечовина накопичується у ґрунті. У 2017 році врожайність становила 30 ц/га за норми використання 1.8. Вносили у фазу 2–4 листки на площі 630 га. Спочатку соняшник трохи посвітлів, але потім відновився. В мене на полях велика проблема з вовчком, і Євро-Лайтнінг® Плюс чудово з нею справився. Це дуже добре видно на ділянках, які обприскувач не захопив. Там вовчок з’явився відразу. У 2017 році використовували гібриди Limagrain 5555 і 5671, а також Maisadour MAS 92.

 

У 2018 році будемо сіяти 600–650 га соняшнику, тож на всю площу закупили Євро-Лайтнінг® Плюс. Я вважаю, що Євро-Лайтнінг® Плюс — наразі найкращий гербіцид для соняшнику, бо контролює весь спектр бур’янів. На півдні дуже велика проблема зі злаками, а Євро-Лайтнінг® Плюс знищує не лише дводольні бур’яни, а й злакові повністю. В ЕкспресСан™ же треба додаткове обприскування для такого результату.

 

 

журнал “The Ukrainian Farmer”, лютий 2018 року

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ