Здорова структура ґрунту розкриває генетичний потенціал рослин. Для її створення потрібен комплекс відповідних ґрунтообробних агрегатів
Адаптуючись до ґрунту
Здорова структура ґрунту розкриває генетичний потенціал рослин. Для її створення потрібен комплекс відповідних ґрунтообробних агрегатів
Через низку причин аграрії не можуть повністю розкрити потенціал власних угідь, і головною причиною є «нездорова» структура ґрунту. Нерідко фермери самі її руйнують неправильними агротехнічними заходами. Відомо, що основою оптимальної структури є відсутність горизонту ущільнення, рівний баланс великих і малих пор, які зберігають повітря та вологу, та звичайно ж активне життя в ґрунті. Для цього також потрібна достатня кількість органічних речовин, які є їжею для ґрунтових організмів. Тож виникає потреба в подрібненні рослинних решток і змішуванні їх із ґрунтом на глибині 12–15 см. Значне збільшення глибини загортання решток призводить до погіршення нітрифікації та розвитку грибних хвороб. Тому головне завдання обробітку ґрунту — це створення оптимальних ґрунтових умов і їх підтримання впродовж тривалого періоду.
Для вирішення цього завдання аграрії повинні мати комплекс знарядь, що здатні виконувати потрібні операції з урахуванням ґрунтово-кліматичних і агротехнічних особливостей.
В Україні спостерігається стабільне зміщення клімату в бік підвищення літніх температур і зменшення кількості продуктивної вологи. Відповідно є потреба окрім основного завдання вирішувати й завдання збереження вологи. Усім цим критеріям відповідає комплекс ґрунтообробних знарядь від компанії CASE IH.
Tiger-Mate
Культиватор Tiger-Mate 255 є найпопулярнішим серед українських аграріїв лаповим культиватором. Агрегат оптимально підходить для неглибокого обробітку ґрунту. Передусім це стосується передпосівної підготовки поля, однак за наявності невеликої кількості пожнивних решток Tiger-Mate 255 можна застосовувати для провокування сходів після збирання врожаю.
Конструкція культиватора позбавлена більшості стикових зварних швів на торцевому з’єднанні, що дає на 40% міцнішу раму, ніж у конкурентів. Перехресні труби (міст) додають рамі більшу висоту й глибину, підвищуючи загальну жорсткість.
Культиватор має п’ять рядів лап з інтервалом між слідами 152 мм. Це забезпечує подвійне перекриття та надзвичайно якісне формування посівного ложа. Адже під час передпосівної підготовки ґрунту особливо важливо, щоб її результатом став компактний і рівномірний посівний горизонт на заплановану глибину загортання насіння. Стійка лапи має спеціальну конструкцію, яка за відхилення робочого органа дозволяє зберігати горизонтальне положення відносно поверхні, формуючи ідеальне посівне ложе. Це є запорукою появи дружних сходів і надалі отримання високого врожаю. Стрільчаста, сильно вигнута форма лап дозволяє підіймати ґрунт і розбивати його на більшій висоті, щоб ефективно перемішувати частинки, розбивати тверді грудки та забезпечувати постійне переміщення пожнивних решток. Також приділено увагу курсовій стійкості — завдяки спеціальному розміщенню лап культиватор завжди рухається точно позаду трактора без бокових зміщень.
Нова 3-рядна зубчаста борона TigerPaw™ Crumbler із системою покращеного структурування агресивно розбиває тверді грудки на дуже мокрій поверхні. Зуби встановлено під кутом 42°, а передній ряд може встановлюватись у двох позиціях для агресивнішого вирівнювання чи видалення пожнивних решток. Борона забезпечує однакові за розмірами грудки, рівномірно розподіляє пожнивні рештки й вирівнює поверхню ґрунту, що необхідно для найкращого контакту з насінням.
Особливі планчасті котки культиватора Tiger-Mate 255 можуть бути встановлені по-різному, залежно від вимог агротехнології, яку застосовують у господарстві. За недостатньої кількості вологи в ґрунті котки можна встановити так, щоб вони краще притискали ґрунт, водночас не піддаючи його надмірному ущільненню.
True-Tandem
Якщо забезпечення високого врожаю починається з якісної передпосівної підготовки ґрунту, то подальші обробітки краще робити за універсальною дисковою бороною True-Tandem 335 VT. Цей агрегат сконструйовано для подрібнення й неглибокого змішування пожнивних решток і підготовки рівного посівного горизонту. Його можна застосовувати впродовж усього сезону. Влітку та восени — для лущення стерні, подрібнення пожнивних решток і провокування проростання падалиці. Навесні — як ідеальний агрегат для передпосівної підготовки ґрунту, оскільки готує досконале посівне ложе.
Головним робочим органом є диски діаметром 510 мм. Проміжок між дисками — 191 мм, чого достатньо для якісного подрібнення решток і хорошого змішування їх із ґрунтом. Однак головною особливістю конструкції є кут атаки дисків, що становить 18°. Навіть за робочої глибини від 3 до 5 см можна бути упевненим, що весь простір між дисками буде оброблено, і до того ж буде підготовлено рівний посівний горизонт. Також зазначимо підвищену міцність робочих органів дискової борони True-Tande 335 VT, виготовлених зі спеціальної зносостійкої сталі Earth-Metal.
Ecolo-tiger
Однією з основних проблем ґрунту є його надмірне ущільнення на глибині 25–-35 см. Відсутність шпарин робить неможливим проникнення вологи в глибокі шари, розвиток кореневої системи рослин також ускладнюється. Для боротьби з ущільненням ґрунту компанія Case IH пропонує глибокорозпушувач Ecolo-Tiger 875. Цей агрегат уже добре відомий українським аграріям. Періодичний обробіток полів глибокорозпушувачем Ecolo-Tiger 875 дає змогу уникати утворення нових ущільнень і поліпшує структуру ґрунту.
Агрегат розраховано на проведення трьох основних операцій: подрібнення пожнивних решток і змішування їх із ґрунтом, руйнування так званої плужної підошви на глибині до 40 см із метою налагодження безперешкодної циркуляції вологи в ґрунті, а також фінішний обробіток і подрібнення грудок завдяки наявності агресивного котка з Г-подібними планками, головною перевагою якого є те, що він не переущільнює верхній шар ґрунту.
Модельна лінійка Ecolo-Tiger 875 містить агрегати, розраховані на роботу з тракторами від 300 до 600 к. с. Залежно від умов витрати пального становлять 14–15 л/га. Агрегатування Ecolo-Tiger 875 із трактором Quadtrac дає змогу зменшувати тиск на ґрунт і заощаджувати принаймні 10–15% пального. На 1000 га це становить приблизно 1,5–2,2 тис. літрів економії на 1000 га, тобто щонайменше 60–100 тис. гривень.
Сучасна версія Ecolo-Tiger 875 містить багато інноваційних рішень, які демонструють інженерний прогрес і враховують побажання аграріїв усього світу. Так, агрегат оснащено гідравлічним регулюванням глибини обробітку ґрунту. Посилені підшипники суттєво подовжують строк безвідмовної роботи. Якість вирівнювання котками ґрунту є такою високою, що відпадає потреба в додатковій операції, тобто знову ж таки заощаджуються пальне та мінімізується тиск на ґрунт. На особливу увагу заслуговує підвищення на 150–200% міцності та ресурсу робочих лап завдяки спеціальній бористій сталі з карбідо-хромовим покриттям.
Володимир Василенко