Агрономія

З'ясовано, як впливає зміна температури на доступність елементів живлення рослинам

Температура і вологість ґрунту визначають здатність ґрунту постачати рослини елементами живлення, які надходять до рослин із ґрунтовою вологою у вигляді іонів (позитивно заряджених катіонів і негативно заряджених аніонів).

Температура впливає на рухомість елементів живлення на всіх етапах надходження їх до рослини. Її підвищення інтенсифікує вивітрювання мінералів, до певних меж стимулює біологічну активність ґрунту, пришвидшує розкладання органічної речовини та біологічну трансформацію хімічних елементів. Змінюється вбирна здатність ґрунту, з тим утримання ґрунтовим вбиральним комплексом катіонів відносно зменшується, а аніонів — зростає.

Під впливом температури ґрунту змінюються властивості ґрунтової вологи. Підвищення температури знижує в’язкість води, і ґрунтова волога глибше проникає у ґрунтовий профіль, інтенсифікується переміщення речовин із током води, однак і легше відбуваються висхідні її потоки та випаровування. За низької температури в’язкість води збільшується і погіршується поглинання вологи корінням разом із розчиненими поживними речовинами.

З підвищенням температури ґрунту формування біомаси коренів зростає, збільшується обсяг освоєння ґрунту й покращується кореневе перехоплення рослинами елементів живлення, але до певних меж, перевищення яких призводить до погіршення росту коріння із подальшим збільшенням температури. І величина критичної температури залежить від виду рослин й умов їх вирощування.

Покращення розвитку кореневої маси призводить до підвищення виділення СО2 через інтенсивне дихання коренів і збільшення концентрації в ґрунтовому розчині продуктів дисоціації вуглекислого газу Н+ та НСО3, що сприяють вивільненню іонів із ґрунтового вбирального комплексу, зниженню лужності ризосферного ґрунту, що впливає на доступність елементів живлення рослинам.